Jaké tričko si ušijeme?
V tomto článku budu šít obyčejné úpletové tričko s kulatým výstřihem a klasickými hlavicovými rukávy. Rukávy si můžete udělat dlouhé i krátké, postup šití je stejný. Na tričko jsem zvolila hedvábný buretový úplet, postup však platí pro všechny běžné „tričkoviny“ z bavlny, viskózy nebo dalších materiálů.
Kde vzít střih?
Chcete to na míru? Vytvořte si střih na tričko podle našeho návodu.
Střihy na trička pravidelně vycházejí v časopisech jako Burda nebo Ottobre. Samostatný střih na tričko najdete i u značek Simplicity nebo Butterick a mívají je i menší tvůrci střihů (v Česku třeba Caramilla, Pro šikulky, Fazonetka a další).
Co v článku najdete?
Poradím vám, jak si vybrat vhodnou látku a kolik jí budete potřebovat. Protože je návod určen pro začátečníky, kteří nemají se šitím úpletů zkušenosti, ukážu vám, jak se úplet vlastně šije, a to na běžném šicím stroji. Stejně podrobně se budu věnovat začištění průkrčníku (výstřihu), které bývá pro většinu začátečníků nejsložitějším úkonem. Na konci článku budete mít hotové tričko, které můžete ihned nosit.
Co budete potřebovat?
- Šicí stroj – stačí obyčejný, není nutný overlock, ani stroj s overlockovými stehy.
- Pružné nitě – Maraflex, Seraflex. Pozor, ne tzv. objemové pružné nitě! Maraflex (Gütermann) a Seraflex (Amann) jsou hladké, na první pohled připomínají běžné šicí nitě. Pokud se vám je nepodaří sehnat, připravte si běžné univerzální nitě, zvládneme to i s nimi.
- Jehly na úplet – označené „stretch“ nebo „superstretch“. Prodávají se ve velikostech 75 a 90, vy zvolte 75. Jehla universal/standard se na šití úpletů nehodí. Jehly stretch velikosti 90 jsou vhodné na silné úplety (např. romanit, punto).
- Krejčovské potřeby – metr, křídu, krejčovské nůžky, špendlíky.
- Střih – vlastní nebo zakoupený.
- Látku podle vašeho výběru.
Látky vhodné na tričko
Tričko si můžete ušít z takřka libovolného žerzeje vhodné gramáže. Na obyčejné tričko se nehodí pevná teplákovina nebo úplet punto – ty vyžadují jiný střih s větší volností.
Vhodné látky:
- Bavlněný úplet s elastanem i bez – dobře se šije, dá se snadno sehnat v mnoha barvách i vzorech.
- Viskózový úplet – nabídka viskóz je extrémně široká, ne každý viskózový úplet je ale vhodný pro začátečníka. Řidčeji pletené viskózy nižší gramáže se šijí hůř. Vyberte si takovou, která je na omak hutnější a připomíná bavlněný úplet.
- Hedvábný buretový žerzej – úžasný materiál, který se skvěle nosí a šije se stejně dobře jako bavlněný úplet.
- Syntetické a funkční (sportovní) úplety – podobně jako u viskózy, i tady doporučuji vyhnout se pro začátek tenkým nebo velmi elastickým úpletům.
Kolik látky budu potřebovat?
Úplety se vyrábějí v mnoha šířích, obvykle od 135 do 150 cm, někdy i 180 cm. Řiďte se tedy šíří látky a vybraným střihem. Důležitá je především šíře jednotlivých dílů, která se odvíjí od vašich měr.
Na běžnou šíři látky kolem 140 cm se obvykle dávají přední a zadní díl vedle sebe, rukávy se kladou pod ně. U menších velikostí se jeden rukáv může vejít i vedle; látku tím sice neušetříte, ale zbyde vám hezčí kus, a až budete mít takové kusy dva, spíchnete z nich třeba dvoubarevné tričko na doma.
Krátké rukávy se mohou vejít spolu s předním a zadním dílem na jednu šíři. V takovém případě ale nezapomeňte přikoupit cca 10 cm navíc na lemovací proužek.
Při počítání spotřeby nezapomeňte k hotovému střihu připočíst přídavky na švy a záložky. Jsou to sice drobné centimetry, ale vždycky je lepší mít rezervu, než se pak nad látkou stresovat.
Pokud si nejste jistí, přineste si střih s sebou do obchodu a zkuste si jej položit přímo na vybranou látku.
Na látce musí být pořádek
Důležitá poznámka: všechny díly klaďte stejným směrem. Úplety jsou obvykle na šířku pružnější než na délku, a pokud byste třeba rukávy položili přes látku (tj. napříč, jak ukazuje schéma dole vlevo), byly by do délky tahavé a po obvodu naopak málo elastické. V nouzi to udělat můžete, ale o něco zvyšte obvod rukávu, abyste vykompenzovali menší pružnost. To, co vidíte na obrázku vpravo, nedělejte ani v nouzi. Takové tričko by se nedalo nosit.
Na tričko v tomto článku (velikost cca 40, dlouhé rukávy) jsem použila 140 cm buretového žerzeje.
Příprava látky a přenesení střihu
Bavlněné, viskózové i syntetické úplety předem vyperte. U buretového žerzeje je praní pouze na vlastní riziko. Protože mám s praním hedvábí zkušenosti a tričko jsem chtěla běžně nosit a prát, vyprala jsem buret na jemný program v pračce. Sušila jsem rozložený naplocho, aby se vlastní vahou nevytahal. Podobně opatrně zacházím i s jemnějšími viskózovými žerzeji.
Úplety mají, stejně jako tkaniny, pevné kraje. Většinou látku stahují a bývají na nich skvrny od tužidla, než tedy začnete na látku překreslovat střih, odstřihněte si je.
Rub a líc
Jak poznáte rub a líc?
Žerzej, tedy tzv. jednolícní úplet, má líc pletený hladce a rub obrace. Pokud pletete, víte, o čem mluvím. Pokud ne, podívejte se na zvětšenou fotografii lícu (první obrázek) a rubu (druhý obrázek):
Na lícové straně jsou vidět miniaturní očka, která tvoří svislé proužky, na rubu jsou spíš vodorovné vlnky. Jednolícní žerzeje mají navíc tendenci k rolování – příčný okraj se stáčí směrem k líci, podélné okraje po odstřižení pevných krajů zase do rubu. Není to závada a nelze to narovnat žehličkou.
Na některé úplety se špatně kreslí křídou. Nejlépe to obvykle jde klasickou obdélníkovou křídou nebo volnějším křídovým rádýlkem (ze své zkušenosti můžu doporučit to od Prymu).
Abyste si ušetřili práci, překreslujte polovinu střihu na látku přeloženou napůl. Rukáv se překresluje celý, ale pouze jeden, a látka se opět stříhá přeložená – vystřihnete tak oba rukávy najednou.
Vystřihněte si přední díl, zadní díl a oba rukávy. Nezapomeňte na švové přídavky; pro úplet stačí 1 cm. Na záložku na rukávu a spodním okraji přidejte 3 cm.
Přeneste si na jednotlivé díly všechny krejčovské značky (střed rukávové hlavice, pas atd.).
Než se pustíme do sešívání trička, podíváme se na to, jak se úplet vlastně šije.
Jak šít úplet
V oděvních továrnách se úpletové oblečení šije průmyslovým overlockem, strojem, který v jednom kroku sešívá pružným stehem i začišťuje a umí to opravdu vysokou rychlostí. Podobně fungují i domácí overlocky, a pokud ho vlastníte a umíte s ním pracovat, budete mít tričko sešité o něco rychleji.
Na běžném šicím stroji máte tři možnosti, které si ukážeme. Ve všech případech použijte jehlu stretch/superstretch. Ve všech případech také při šití látku nenatahujte – jen ji rovnejte a posílejte pod patku, jako byste šili tkaninu. Má-li váš stroj kráčející patku, nasaďte ji.
1) Pružná nit a rovný steh
Tento způsob je nejlepší. Umožnily ho speciální pružné nitě, které jsou v nabídce firem poměrně nové. Lze jimi šít na domácím stroji obyčejným rovným stehem; univerzální nití to nejde, protože ta při natažení látky nevydrží a popraská. Můžete si zkusit sešít kousek úpletu běžnou nití a pak jej natáhnout – uvidíte sami.
Pružná nit se navléká jako vrchní i spodní. Po navlečení zkuste sešít dva odstřižky a v případě potřeby upravte napětí nitě. Délku stehu nastavte kolem 2,5–3 mm.
2) Univerzální nit a pružný steh
Některé šicí stroje mají pružný šicí steh, který tvarem připomíná blesk a svou výslednou šířkou se příliš neliší od rovného stehu. Šije se univerzální nití. Při příliš rychlém šití mohou nitě praskat, vhodnou rychlost si proto vyzkoušejte předem.
3) Univerzální nit a drobný entl
Nesehnali jste pružnou nit a váš stroj umí jen základní stehy? Navlékněte univerzální nit a nastavte entl na šířku kolem 1 mm a délku 2–3 mm. Zkuste více různých šířek a délek – na vaši látku se možná bude hodit jiná kombinace než 1×2 mm. Důležité je, aby šev dobře vypadal a při natažení dostatečně pružil.
Začištění švových přídavků
Sešívat už umíme, ale co začišťování švových přídavků? Protože se úplet netřepí, švové přídavky můžete nechat nezačištěné, ale... U prvních pokusů nebo rychlého trička na doma vám to jistě nebude vadit, časem však určitě budete chtít, aby vaše šité výrobky vypadaly pěkně a dokončeně i z rubu.
1. Overlock
Máte-li overlock, můžete na něm úplety v jednom kroku šít i začišťovat. Druhou možností je šít na běžném šicím stroji a overlockem pouze začistit. Stačí pak navléknout jen smyčkovače a jednu jehlu, nebo jen smyčkovače. Začišťují se oba přídavky najednou.
Možná namítnete, že se při tomto způsobu šití dělá zbytečně jeden krok navíc. Na druhou stranu ale umožňuje přesnější manipulaci se sešívanými díly a je jednodušší na případné úpravy a opravy chyb.
2. Entl
Přídavky můžete jednoduše začistit entlem, a to zvlášť i dohromady podobně jako u overlockového stroje. Nastavte širší, řidší entl (šířka 5–7 mm, délka 3–4 mm), příliš hustý steh by přídavky zvlnil.
Sešití hlavních dílů trička
Sešití trička obnáší pouhé tři kroky, a pokud máte vyzkoušený a nacvičený ten správný steh, budete mít za chvíli hotovo.
1. Sešijte ramenní švy
Položte přední a zadní díl lícem na líc na sebe. Sešijte ramenní švy. Začistěte a přídavek sežehlete směrem k zadnímu dílu.
2. Přišijte rukávy
U šatů nebo halenky z tkanin bychom nejprve sešili boční švy a poté vsadili navolněné rukávy, ale u triček je to jinak: rukávy se přišívají již v tomto kroku.
Rukáv si položte lícem na líc na průramek tak, aby středová značka na rukávové hlavici ležela na ramenním švu. Přišijte. Doporučuji šít nadvakrát, vždy od ramenního švu do podpaží. Látku při šití nenatahujte!
Začistěte přídavky a sežehlete je směrem do rukávu.
3. Sešijte boční a rukávové švy
Doporučuji opět šít nadvakrát: nejprve boční šev od podpaží dolů, poté rukávový šev opět od podpaží ke konci rukávu. Snížíte tak pravděpodobnost, že se vám tričko bude překrucovat. V průmyslových dílnách se tento šev šije najednou, od spodku trička po konec rukávu.
Zkoušíme!
Neříkala jsem, že to bude za chvilku? Nyní držíte v ruce téměř hotové tričko a můžete si ho vyzkoušet. Zašpendlete si záložku na rukávech a spodním okraji a zkontrolujte, zda je délka rukávů i trička akorát.
Výstřih se vám možná bude zdát příliš velký nebo volný. To je v pořádku, po začištění se lehce stáhne.
Jak začistit výstřih trička
Začištění průkrčníku (výstřihu) je krok, s nímž mívají začátečníci největší problémy. Postupujte stejně, jako když se učíte cokoli nového: zkoušejte si to nanečisto na odstřižcích, dokud nezískáte potřebnou jistotu. Dělají to tak i krejčovští mistři a mistryně. Při práci s látkami se neustále učíte něco nového.
Průkrčník začistíte úpletovým proužkem, který si ustřihnete přes látku (napříč látkou):
Šířka proužku
Šířka lemovacího proužku je 2×(šířka vykukujícího lemu + šířka přídavku). Dvakrát proto, že se proužek přišívá podélně přeložený napůl.
Podívejte se na fotografii: z výstřihu vykukuje 5 milimetrů lemovacího proužku. Protože švový přídavek po okraji průkrčníku je 1 cm, vychází polovina proužku na 1,5 cm. Ustřihla jsem tedy proužek o celkové šíři 3 cm.
Zvolte si takovou šířku, jaká se vám bude líbit. 5 mm je tenký lem, běžně se dělá lem 7–8 mm, pro širší a výraznější lem může být šířka 1 cm. Lemujete-li běžným úpletem, doporučuji maximálně 1–1,2 cm. Na širší lemy se hodí jen žebrový úplet.
Délka proužku
Lemovací proužek musí být kratší než obvod průkrčníku. Při všívání se velmi mírně natahuje, aby se průkrčník lehce stáhl a neodstával od krku.
Jak ale určíme vhodnou délku proužku?
Délka záleží na typu úpletu. Tenké, výrazně pružné látky se hodně natáhnou. Žebrované proužky (zakoupíte jako náplet) mají značnou roztažnost a stříhají se proto také poměrně krátké. U pevnějšího úpletu, např. bavlny, modalu nebo viskózy vyšší gramáže, potřebujete lemovací proužek delší, protože se tolik nenatáhne.
- Tenčí, více pružné úplety: 85–90 % obvodu průkrčníku
- Žebrovaný úplet: 75 % obvodu průkrčníku
- Běžné a pevnější úplety: 90–95 % obvodu průkrčníku
Správné procento si ověřte prakticky. Vyznačte si na vzorku proužku odměřenou vzdálenost (alespoň 10 cm) a natáhněte jej přesně tak, jak budete natahovat při šití.
Všití lemu výstřihu
Existuje sice více možností, jak začišťovací proužek všít, ale nejoblíbenější a nejosvědčenější je ta, kterou si ukážeme.
Změř, sešij, přišij
Obraťte tričko na rub a složte si výstřih ramenními švy na sebe, jak vidíte na fotografii. Změřte délku složeného průkrčníku po švové linii a vynásobte dvěma; získáte obvod průkrčníku.
Obvod průkrčníku vynásobte příslušným koeficientem. Pro hedvábný buret, ze kterého šiju ukázkové tričko, jsem odhadla koeficient kolem 0,95 (95 % obvodu průkrčníku), z přeměření vzorku proužku pak skutečně vyšlo 94 %.
K délce lemu nezapomeňte přičíst přídavky na jeho sešití do kruhu. Ty budou stejné jako šířka lemovacího proužku.
V mém případě:
- Obvod průkrčníku je 68 cm; délka lemovacího proužku tedy bude 64 cm plus dva přídavky po třech centimetrech (můj lemovací proužek je 3 cm široký), celkem tedy 70 cm.
Proužek sešijte do kruhu. Sešívá se diagonálně, protože se tak zabrání vzniku silného místa s několika vrstvami látky. To by na lemu dělalo nehezkou bouli. Po sešití sestřihněte konce tak, aby zůstal jen úzký přídavek, který rozžehlíte.
Sešitý proužek si složte podélně napůl, rubem dovnitř, a vyžehlete.
Na sešitém proužku si vyznačte poloviny, popřípadě i čtvrtiny. Jednu značku přiložte a přišpendlete na střed zadní části průkrčníku, druhou na střed přední části. Máte-li vyznačené i čtvrtiny, přiložte je na příslušná místa průkrčníku, ale pozor: nejsou to ramenní švy! Protože výstřih je téměř vždy vzadu menší než vepředu, budou čtvrtiny posunuté právě do přední části průkrčníku.
Lem přiložte na líc trička. Spojovací šev umístěte těsně za některý ramenní šev trička, kde bude nejméně nápadný.
Teď přijde to hlavní: lemovací proužek přišijte po celém obvodu průkrčníku. Protože je proužek kratší než průkrčník, musíte ho během šití mírně napínat. Nesmí být ale napnutý tak, aby průkrčník vypadal nabraný. Odhadnout správné napětí není pro začátečníka jednoduché, doporučuji si proto nastříhat několik cvičných kousků lemovacího proužku a vyzkoušet si přišívání na odstřižcích.
Po přišití proužek otočte švovým přídavkem do rubu a vyžehlete. Prošijte ještě jednou těsně vedle linie švu.
Rukávy a spodní lem
Zbývá začistit rukávy a spodní lem trička. To už je naštěstí jednoduché: stačí založit záložku do rubu a po obvodu prošít. I zde máte více možností:
1. Prošití pružnou nití
Jestliže šijete pružnou nití, zažehlete si záložku do rubu. Okraj záložky buď začistěte (entlem, overlockem), nebo jej podhrňte do rubu. Prošijte rovným stehem.
2. Prošití pružným stehem
Šijete-li univerzální nití, musíte pro olemování použít pružný steh. Některé stroje mají těchto stehů více, můžete si tedy vybrat i takový, který bude působit ozdobně. Volte spíše řidší (delší) stehy, aby se látka příliš nezvlnila. Mírné zvlnění nevadí, zmizí po vyžehlení.
3. Prošití dvojjehlou
Steh šitý dvojitou jehlou je přirozeně pružný (šije se univerzální nití) a vypadá profesionálně. Správné nasazení a navléknutí dvojjehly najdete v návodu svého šicího stroje. Pro začátečníka bývá problematická nutnost povolit napětí spodní nitě (šroubkem na cívkovém pouzdru – opět viz návod ke stroji) a šít velmi přesně, aby se z rubu správně zachytila záložka.
A můžete nosit...
Tričko máte hotové! Možná ještě trochu přežehlit, zkontrolovat, jestli někde nečouhá zapomenutá nitka, a můžete v něm ihned vyrazit.
Podle tohoto návodu si můžete ušít celý šatník triček v nejrůznějších barvách a provedení. Pokud střih prodloužíte, snadno si ušijete i jednoduché úpletové šaty s úzkou nebo mírně rozšířenou sukní. Postup šití je úplně stejný.
Jak se vám podle návodu šilo?
Máte už zkušenosti se šitím úpletů, nebo teprve začínáte?
Ukažte nám své nové tričko!
Komentáře(1)