Nebojte se hedvábí
Kolem hedvábí se stále drží spousta mýtů o jeho choulostivosti a složité údržbě.
"Hedvábí se prý nesmí namáčet, ba dokonce na něj nesmí vůbec ukápnout voda, musí se nosit do čistírny, ničí ho parfémy, slunce, žehlení, člověk by se na něj málem bál i podívat..."
I my doporučujeme chovat se k hedvábí s citem, především k jemnějším látkám, a kousky, na nichž vám záleží, nosit do ověřené čistírny.
Zároveň ale víme, že si z hedvábí chcete ušít i běžnější oblečení, od kterého moderní člověk vyžaduje pokud možno jednoduchou údržbu.
Protože si v Sartoru zakládáme na tom, že skutečně víme, co prodáváme, běžně naše látky testujeme – a testy jsme zopakovaly i pro tento článek, ve kterém najdete opravdové praktické zkušenosti a názorné fotografie. Výsledky testu vás možná překvapí.
Některá hedvábí se dají docela dobře prát.
Pokud dodržíte několik jednoduchých zásad, zvládnete se tak o celý svůj hedvábný šatník postarat doma. Praní neublížilo ani jemnému saténu nebo šifonu. Většina látek praním pouze lehce změkla a mírně se srazila – stejně jako běžné látky třeba z obyčejné bavlny nebo viskózy.
Fakta k péči o hedvábí
Hedvábí se praním mění
Téměř všechny druhy hedvábných látek se namočením do vody změní – většinou změknou, mohou se malinko srazit, zmatnět, na povrchu se mohou objevit jemné chloupky.
Praním se ale mění všechny materiály, jenže u bavlněného trička tak nějak počítáme s tím, že se mu časem pootočí švy a objeví se na něm žmolky. Od hedvábné halenky chceme, aby vydržela dlouho pěkná.
Proto také v Sartoru doporučujeme chovat se k drahým kouskům z hedvábí s citem a nechat je raději odborně vyčistit ve spolehlivé čistírně.
Mokré hedvábí je méně pevné
Menší pevnost zamokra je obecnou vlastností nejen hedvábí, ale všech živočišných materiálů (tedy i vlny, kašmíru, alpaky atd.). U rostlinných materiálů je to naopak, proto bavlně nebo lnu nevadí ždímání na vysoké otáčky a sušení v závěsu.
Pevnost mokrého hedvábí klesá na 80 % pevnosti zasucha a vlákna tak snadněji popraskají nebo se nenávratně vytahají a polámou. Proto se s ním při praní, ždímání a sušení musí zacházet zvlášť opatrně.
Na konstrukci záleží
Pratelnost oblečení nelze posuzovat jen podle toho, z jaké látky je ušité. Praním (nebo pouhým namočením) se totiž mohou poškodit také výztuže, ozdoby, výšivky.
Pečlivě konstruované oděvy, jako jsou například saka nebo střihově náročné slavnostní šaty, se při šití modelují žehličkou, napařují se, všívají se do nich výztuže z různých tkaných i netkaných materiálů. I kdyby samotná svrchní látka přečkala praní beze změny, oděv může nenávratně ztratit tvar.
Takové pečlivě šité oděvy patří, stejně jako pánský oblek nebo vlněný zimní kabát, do ověřené čistírny.
Jak prát hedvábí
Na úvod je třeba zmínit trochu chemie. Tím, že látky jsou vyráběny z různých surovin, je různá i jejich zásaditost resp. kyselost neboli pH. Různé pH mají proto i prací prášky. Mohou být zásadité (alkalické) nebo kyselé. Běžný prací prášek je zásaditý, protože i většina oděvů je šitá ze zásaditých rostliných materiálů jako je bavlna nebo viskóza.
Zvolte správný prací prostředek
Živočišná vlákna, tedy hedvábí, ale vlna jsou citlivá na zásadité látky. Zásaditá je většina běžných pracích prášků, některá mýdla, soda na praní a chlorové bělicí prostředky. Působením alkálií hedvábné vlákno slábne, měkne, ztrácí lesk a pouští chloupky.
Nikdy neperte hedvábí v běžných pracích prostředcích.
Používejte vždy prací prostředky určené na hedvábí nebo vlnu.
V nouzi je možné použít jemný šampon na vlasy bez silikonu nebo jiného kondicionéru. Nepoužívejte přípravky určené pro ruční praní, jestliže nejsou zároveň označené jako vhodné pro hedvábí a vlnu.
Na otestování pracích prostředků je možné použít indikační pH papírky (lakmusové papírky), které se dají koupit v lékárně a některých drogeriích.
Čím víc se lakmusový papírek zabarví do modra, tím vyšší je pH přípravku (je tedy zásaditější a nevhodný na praní hedvábí). Běžný prací prášek je silně zásaditý (pH 11), kdežto šampon na vlasy a gel na hedvábí mají neutrální pH (cca 6). Běžný prací gel a přípravek na ruční praní jsou mírně zásadité (pH 7–8).
Jak postupovat při ručním praní
Péče o hedvábí by měla být co nejjemnější – nejen chemicky, ale i mechanicky.
Nejlepší je ruční praní ve vaně nebo lavoru, do kterého se praný kousek pohodlně vejde. Ve vlažné vodě (25–30 °C) rozmíchejte menší množství pracího prostředku, oděv nebo látku ponořte a nechte asi 15–30 minut namočené. Potom jemně pomáchejte rukama – nemačkejte, nedrhněte.
Vyměňte vodu za čistou (ale stejné teploty) a opatrně vymáchejte. Nepoužívejte aviváž – hedvábí ji nepotřebuje a film, který aviváž zanechává na povrchu vláken, snižuje jejich prodyšnost a schopnost přijímat vlhkost.
Jak prát hedvábí v pračce
Většina dnešních praček má šetrný program, který napodobuje ruční praní – prádlo se v bubnu jen pohupuje ve větším množství vody. Takový program můžete bez obav použít, jen před spuštěním zkontrolujte, zda je správně nastavená teplota (30 °C) a buben je naplněný maximálně do poloviny.
Ždímání vypněte.
Pokud vaše pračka nabízí funkci vody navíc, určitě ji využijte. Voda působí jako polštář mezi hedvábím a bubnem pračky, čím více vody, tím méně dotyku.
Máte-li strach o zvlášť jemné kousky jako šátky nebo lehké topy, perte je v ochranném sáčku na praní prádla.
Jak správně sušit a žehlit hedvábí
Hedvábí nikdy neždímejte, a to ani ručně. Pamatujte, že hedvábí v mokrém stavu ztrácí většinu své vyhlášené pevnosti a ždímáním byste jej poničili.
Vypraný kus rozložte na suchý ručník a zarolujte, přebytečná voda se vsákne do ručníku. Dosušte rozložené na ploše.
Žehlete ještě před úplným doschnutím, mírně vlhké hedvábí se žehlí mnohem lépe.
Někdy stačí hedvábí jen vyvětrat
Protože hedvábí má samočisticí schopnost, stačí ho někdy jen dobře vyvětrat. Šaty nebo halenku, které jste na sobě měly tři hodiny v divadle, stačí nechat pár hodin pověšené na ramínku – ideálně venku (v létě i v zimě, ale vždy v suchu a ve stínu).
Důkladné vyvětrání většinou zvládne zlikvidovat i stopy pobytu v zakouřeném prostředí nebo pozůstatky silného parfému.
Velký test praní hedvábí
V Sartoru jsme podrobily naše látky nemilosrdnému testu.
Testovaly jsme opravdu zodpovědně; vyzkoušely jsme ruční praní na vzorcích všech základních hedvábných látek z naší nabídky. Některé jsme „potrápily“ i nevhodnými chemikáliemi a drsnějším zacházením. A jak to dopadlo?
Komentáře(3)