Co se v tomto návodu naučíte?
V tomto článku si ukážeme, jak si vytvořit střih na úpletové tričko, konkrétně dámské přiléhavé nebo polopřiléhavé tričko s klasickými hlavicovými rukávy. Střih bude na míru pro vaši postavu.
Šitím se zatím zabývat nebudeme. Ušití trička podle střihu se bude věnovat samostatný článek.
Co v návodu není?
Tento návod se nehodí pro velmi volné tričko v unisexovém sportovním stylu. Taková trička mají jinak střižená ramena a rukávy. Neznamená to však, že si podle tohoto střihu budete moct ušít jen těsně přiléhavé tričko – vysvětlíme si i volnější variantu.
Pomůcky na konstrukci střihu trička
Připravte si:
- Střihový papír
- Krejčovský metr
- Krejčovský příložník nebo dlouhé pravítko
- Křivítko
Křivítko není nezbytné, ale velmi vám pomůže s rýsováním křivek, zvlášť jestli se necítíte úplně jistí při jejich kreslení od ruky.
Nejlepší je krejčovské křivítko se širším kulatým koncem (tzv. francouzské), které využijete jak na průramky, tak na rukávovou hlavici. Na fotografii leží zcela dole.
Plošší křivítko (na fotce to zcela nahoře), které koupíte za pár korun v papírnictví, nemá ideální tvar a při kreslení průramku a hlavice vám příliš nepomůže, hodí se ale na mírné zakulacování švů (rukávový šev, boční šev).
Kde sehnat krejčovská křivítka?
Stačí zadat "krejčovské křivítko" do Googlu a vyjede vám spousta nabídek v českých i zahraničních obchodech.
Pro dočasné použití vám bude stačit i křivítko z papíru. Hledejte "printable french curve" – jedno je zdarma ke stažení zde.
Základní terminologie
Ztratili jste se už ve chvíli, kdy jsem řekla "průramek"? Zopakujme si základní termíny, s nimiž se u střihu trička setkáte:
Tričko
- Průkrčník: vyznačený červeně. Otvor na krk, výstřih.
- Ramenní šev: zeleně.
- Průramek: modře. Otvor na rameno. Po sešití s rukávem zde vznikne ramenní šev.
- Boční šev: hlavní šev na boku trička.
Rukáv
- Rukávová hlavice: oranžově. Část rukávu, která pokrývá tzv. ramenní kouli – ramenní kloub s vrchní částí pažní kosti.
- Rukávový šev: světle modře. Šev, který vede od podpaží k zápěstí.
Jak se změřit
Protože budeme vytvářet střih na míru, ze všeho nejprve se změřte. Měřte se ideálně ve spodním prádle nebo v přiléhavém tenčím oblečení (tílko a legíny).
Nejlepší je, pokud vás změří někdo jiný. Některé míry si sami vezmete jen těžko, u jiných se nevědomky nakloníte nebo pootočíte a tak ovlivníte výsledek.
Na měření použijte krejčovský metr, který přikládejte těsně, ale neutahujte. Stůjte tak, jak jste zvyklí, nic nezatahujte ani nenapínejte, střih by vám pak neseděl.
Na konstrukci střihu trička budete potřebovat tyto míry:
- Obvod prsou: měřte přes nejvyšší místa prsou, nejlépe v podprsence, kterou pak pod oblečení budete nejčastěji nosit.
- Obvod pasu: pas je tam, kde máte nejužší místo, nikoli přes pupík; většinou je to hned pod posledními žebry. U silnější postavy je nejlépe vidět zezadu; i hodně tělnatý trup je v jednom místě zúžený.
- Obvod boků v místě spodního okraje trička: obvod boků se standardně měří přes nejširší místo, my ale budeme potřebovat obvod v místě, kde bude tričko končit. Změřte se tedy tam. Nezapomeňte si poznamenat, kolik centimetrů pod pasem to bylo.
- Výšku trupu: měří se od ramene přes nejvyšší místo prsu do pasu. Do pasu doporučuji uvázat stužku nebo gumičku, ať máte jistotu, že měříte správně a nemusíte pokaždé hledat, kde že ten pas vlastně je.
- Hloubku prsou: měří se stejně jako výška trupu, ale pouze od ramene po nejvyšší místo prsu.
- Výšku zad: měří se od sedmého krčního obratle do pasu. Sedmý obratel bývá v rovině s úhlem mezi ramenem a krkem a dá se nahmatat jako malý hrbolek – pokud se vám to nedaří, lehce předkloňte hlavu. Výška zad se měří trochu hůř, když jste na to sami, ale jde to: konec metru zastrčte za šňůrku v pase a natáhněte jej ke krku. Neprohýbejte se v zádech ani se nehrbte. Nezapomeňte odečíst kousek přečuhující pod šňůrkou!
- Šířku ramen a ramene: změřte si celkovou šířku ramen i šířku jednoho ramene. Celková šířka se měří
- Délku paže: paže se měří od ramene po zápěstí (tam, kam bude sahat dlouhý rukáv). Ohněte loket přibližně do pravého úhlu a měřte přes něj. Kdybyste měřili délku narovnané paže, rukávy by vám byly krátké.
- Obvody paže: změřte si obvod paže přes biceps a obvod zápěstí.
Přídavky na volnost
Jestli už nějakou dobu šijete, víte, že aby oblečení správně sedělo, musí se k mírám přidat něco málo navíc: tzv. na volnost. Platí to zejména pro nepružné tkaniny.
V případě úpletů je to trochu jinak: přídavek na volnost může být i nulový nebo dokonce negativní podle toho, z jak pružné látky šijeme a jak chceme tričko volné.
Představu o vhodných přídavcích nejlépe získáte prakticky: vyndejte ze skříně svá oblíbená trička a změřte, kolik mají (v nenapnutém stavu) přes prsa, v pase a přes boky.
- Přiléhavá trička mívají nulový nebo jen malý přídavek na volnost.
- Volná trička mohou mít přídavek klidně 15–20 cm. Střih na takové tričko se kreslí trochu jinak a v tomto článku se jím zabývat nebudeme.
K naměřenému obvodu prsou, pasu a boků si přičtěte zvolený přídavek. Při kreslení střihu pracujte už s upravenými mírami.
Konstrukce střihu
A jdeme na to! Kreslíme střih!
Obyčejné tričko se skládá z předního a zadního dílu a dvou stejných rukávů.
U symetrických oděvů se kreslí jen polovina předního a zadního dílu. Střih se pak položí na podélně přeložený kus látky a vystřihne se celý najednou. Budeme tak postupovat i my.
1. Nakreslíme základní síť
Nejprve si nakreslíme základní síť, do níž pak budeme rýsovat střih. Nelekejte se té spousty písmenek.
- A–B: výška trupu mínus 2 cm
- B–B1: vzdálenost od pasu ke spodnímu okraji trička
- B–C: polovina obvodu prsou
- A–F: polovina vzdálenosti A–D
Bod H se standardně nachází v polovině vzdálenosti bodů C a D1 (tj. H–D1 = H–C). Tam, kde linie H–I protíná středovou kolmici, končí průramek a začíná boční šev trička. Někdy tak ale vznikne poměrně málo hluboký průramek, to znamená, že rukáv bude v podpaží hodně na tělo. Ne každému to vyhovuje.
Změřte si proto vzdálenost od pasu nahoru směrem k podpaží (měřte na boku, ruku mějte spuštěnou podél těla) do místa, kde je vám pohodlné mít konec průramku. Opět si můžete vzít na pomoc své oblíbené tričko. Pokud bude výsledná vzdálenost bodu H od bodu C jiná než ta, kterou jste vypočítali, na střihu si ji upravte.
2. Přidáme další body
Do sítě si nyní nakreslíme další důležité body:
- C–D1: délka zad mínus 2 cm
- H–L: třetina vzdálenosti H–D1
- D–G: polovina celkové šířky ramen mínus 1,5 cm
- A–J: stejně jako D–G (tj. F–J = F–G)
- A–U: třetina vzdálenosti A–J plus 0,5 cm
- D–P: stejné jako A–U
- A–U1: A–U mínus 0,5 cm
Narýsujte si pomocné linie jako na obrázku. Později si do nich zakreslíme průkrčník a průramky (otvory pro krk a paže).
3. Rameno
Narýsujeme si ramena.
- J–J1: 4 cm
- G–G1: také 4 cm
Čtyři centimetry jsou standardní konfekční sklon pro dámské tričko. Pokud máte výrazně skloněná nebo naopak rovná ramena, můžete si tuto vzdálenost upravit. Já si dávám jen 3 cm, protože mám rovnější ramena a konfekční trička mi někdy u krku odstávají.
Narýsujte linku z bodu U skrz bod J1 a z bodu P skrz bod G1. Celkovou délku ramenní linie upravte tak, aby odpovídala vaší naměřené délce ramene. Bude tedy body J1 a G1 o kousek přesahovat.
4. Průkrčník a průramky
V tomto kroku si narýsujeme průkrčník a průramky. Síť už na ně máme připravenou.
- Z bodu U do bodu U1 nakreslíme křivku přední části průkrčníku. Je to v podstatě lehce zploštělý čtvrtkruh. Můžete si pomoct křivítkem.
- Podobně zakreslíme zadní část průkrčníku, ta je ale výrazně plošší.
- Přední průramek (J): zakreslete tak, jak vidíte na obrázku. Pomůže vám francouzské křivítko.
- Zadní průramek (G) se dělá, podobně jako u halenek z tkanin, lehce mělčí než přední. Z bodu G posuňte linii průramku o 0,7 cm dovnitř.
5. Tělo trička
Posledním krokem je zakreslení boční linie a dokreslení celého trička
- Z bodu B si směrem k bodu E naměřte čtvrtinu obvodu pasu. Nakreslete boční linii, která bude v pase mírně oblá – neměly by to být dvě rovné čáry, které se v bodě pasu setkají v úhlu. Takový tvar by se špatně šil i špatně nosil.
- Na zadním dílu bude boční linie opět symetrická.
Tvar boční linie záleží na tom, jaký máte rozdíl mezi obvodem prsou a pasu. Neměl by ale být až příliš projmutý (narýsovaný příklad už je poměrně výrazný). I na nošení je pohodlnější, když je tričko v pase lehce volnější.
Máte-li malý rozdíl v obvodech, může být boční linie klidně rovná nebo projmutá jen o půl centimetru. Zmenšení trička v pase je jednoduché, můžete ho tedy při zkoušce během šití doladit.
Úpravy střihu
O možné úpravě sklonu ramen jsem už psala, než se ale pustíme do rukávů, ráda bych vám ukázala ještě dvě úpravy.
široké boky
Možná vás při pohledu na hotový střih napadlo, jestli jsem nezapomněla na postavy typu hruška, které mají obvod boků o hodně větší než obvod prsou. Konfekce na ně zapomíná, ale já ne, nebojte.
Důležitá je délka trička. Pokud vám bude sahat do místa, kde je obvod jen o něco větší, můžete střih nechat tak, jak je. Jestli se ale vaše boky hodně rozšiřují hned od pasu, případně chcete tričko dlouhé až k jejich nejširšímu místu, musí to střih respektovat.
Jak na to?
Přední a zadní díl zvlášť
Při rýsování základní sítě si mezi přední a zadní částí nechte větší mezeru.
Při zanášení dalších bodů a kreslení linií střihu ale postupujte, jako tam žádná nebyla (tj. jako by se linie F–E1 překrývaly).
Mezeru využijete až v závěru, při kreslení boční linie od pasu k bokům.
Překryté díly
Linie boků si můžete nakreslit i tak, že se na střihu budou překrývat.
Potom si díly překreslíte načisto, případně rozstřihnete a chybějící kousky dolepíte.
Když se učíte, je dovoleno všechno!
Úprava výstřihu
Základní střih má malý, těsný průkrčník, který na svém tričku nejspíš nebudete chtít.
Je určený k dalším úpravám: můžete si udělat větší kulatý výstřih, lodičku, rolák, véčko.
- Naměřte si na střihu požadovanou šířku a hloubku nového výstřihu a zakreslete si takový tvar, jaký vám bude vyhovovat. Nezapomeňte, že musí být na obou dílech stejně široký, jinak by vám při sešívání nevyšly ramenní švy.
Jako vodítko pro výstřih můžete opět použít své oblíbené tričko.
Konstrukce střihu rukávu
Rukáv přiléhavého úpletového trička se dělá symetrický. Mělčí zadní část průramku rozdíl dostatečně vykompenzuje.
- Začneme jednou linií, a to středovou, kterou si označíme jako úsečku E–F.
Její délka se rovná délce rukávu.
Typická konfekční délka dlouhého rukávu je 58–60 cm, vaše naměřená délka může být samozřejmě jiná.
Jsou vám konfekční rukávy neustále krátké? Teď už nebudou!
- Změřte si na hotovém střihu těla hloubku průramku – viz zelená linka na obrázku.
- Odečtěte 30 %.
- Výsledek naměřte z bodu E dolů, označte bod G a narýsujte kolmou linku.
To je linie bicepsu.
- Změřte si na střihu celkový obvod průramku (na obrázku vyznačeno zeleně).
- Vydělte dvěma.
- Výsledek naberte do kružítka jako poloměr a z bodu E si narýsujte kružnici (nebo jen část, jak je vidět na obrázku dole), která protíná linii bicepsu. Získáte bod D.
- Narýsujte úsečku E–D.
Na linii E–D si uděláme několik pomocných značek:
- Celou úsečku si rozdělte na čtvrtiny. V polovině si označte jen bod, v obou čtvrtinách si nakreslete kraťoučké kolmice o délce 1,2 cm tak, jak vidíte na obrázku – jedna směřuje nahoru, druhá dolů.
- V bodech E a D si také zakreslete vodítka o délce 1,2 cm. (Z bodu D po bicepsové linii, z bodu E kolmo ke středové linii.)
- Pomocí křivítek nakreslete rukávovou hlavici. Jednu polovinu kreslete podle značek, druhou okopírujte – jsou stejné.
Zbytek rukávu už je poměrně jednoduchý. Dokreslete si celý obdélník sítě (nebo alespoň jeho polovinu).
- V půlce vzdálenosti mezi body B a D si vyznačte pomocný bod C a z něj linii kolmou na střed.
- 2,5 cm nad bodem C si udělejte ještě jednu pomocnou čárku. To je loket.
- Na dolním okraji si naměřte požadovaný obvod zápěstí. (Bod F bude přesně v jeho polovině.)
- Spojte bod D se zápěstím. Aby rukáv lépe seděl, nenechává se tato linie rovná, ale mírně se projme směrem dovnitř. Vrchol projmutí se nachází na pomocné lince nad bodem C.
Pokud si nejste jistí, jak moc máte boční linii projmout, buďte raději konzervativní. Rukávový šev se sešívá až nakonec a můžete ho tedy po zkoušce snadno upravit.
Můžete také přeměřit šířku rukávu v různých místech a porovnat ji s obvodem vaší paže na stejném místě. Dejte si pozor především na předloktí, kde se nejčastěji dělá chyba (moc úzký rukáv).
Máme to správně?
Křivka rukávové hlavice musí být stejně dlouhá jako křivka průramku. Na obrázku dole jsou to zeleně vyznačené části.
- Obě části změřte (ideální je křivítko se stupnicí, ale jde to i krejčovským metrem); alternativně můžete rukáv vystřihnout a přiložit k průramku.
Při přeměřování si rovnou udělejte značku pro ramenní šev.
Kdyby byl průramek symetrický, seděl by ramenní šev trička přesně na střed rukávové hlavice. Protože je ale zadní část průramku mělčí, bude ramenní šev o kousek posunutý.
Co když při měření zjistíte, že máte křivku hlavice příliš dlouhou nebo krátkou? Rozdíl menší než 1 cm se obvykle neupravuje; při šití budete látku mírně natahovat a těch několik milimetrů se při tom ztratí.
V případě většího rozdílu lze použít několik metod. Je-li rozdíl do dvou centimetrů, můžete lehce zkrátit či prodloužit (narovnat, respektive víc zakřivit) linii hlavice. U tkaniny by to vadilo, úplet přimhouří očko.
Poctivě krejčovská metoda obnáší rozstřižení rukávu ve třech liniích – na schématu vlevo dole jsou to ty červené (rukáv je jimi zhruba rozdělený na čtvrtiny). Rukáv pak stejnoměrně ve všech třech liniích rozložíte nebo naopak složíte a nakreslíte si podle něj nový střih.
Úprava délky rukávu
Dlouhý rukáv si můžete snadno upravit na tříčtvrteční nebo krátký.
Tříčtvrteční rukáv
- Naměřte si požadovanou délku rukávu. Měřte na ohnuté ruce, jako když jste měřili celkovou délku.
- Změřte si také obvod v místě, kde bude rukáv končit.
- Na linii E–F si naměřte novou délku rukávu a narýsujte kolmici. Naměřte šířku (nejspíš bude o kousek menší než původní šíře dlouhého rukávu v tomto místě).
- Zakreslete nový rukáv. Linie švu bude opět lehce projmutá dovnitř.
Krátký rukáv
Pokud chcete krátký přiléhavý rukáv, postupujte stejně jako u tříčtvrtečního rukávu: na střih si zaneste novou délku a obvod na konci rukávu a nakreslete nový rukáv.
Chcete-li rukáv naopak volnější, rozšiřte si jej podle přání. Když to při zkoušce nebude vypadat dobře, můžete jej dodatečně zúžit.
Výška rukávové hlavice
Kdybychom si měli popsat všechny možné úpravy a detaily střihu, byla by z článku spíš kniha. Povězme si ale ještě něco málo o rukávové hlavici.
Její výška, tedy vzdálenost od bicepsové linie k vrcholu (E–G), je poměrně důležitá pro to, aby tričko správně sedělo a dalo se v něm pohybovat. Čím nižší je hlavice, tím víc můžete pohodlně upažit ruku, ale při spuštěné ruce se vám v podpaží budou dělat výraznější varhánky.
Pro náš střih jsem zvolila průměrně vysokou hlavici, ale budete-li chtít experimentovat, můžete si udělat i vyšší nebo nižší.
- Pro nižší hlavici odečtěte v kroku, kdy jste odečítali 30 % hloubky průramku a zakreslovali bicepsovou linii, víc: 50 %.
- Pro vyšší hlavici odečtěte jen 25 %.
Můžete šít!
Jestli už umíte šít úplety, můžete střih rovnou vyzkoušet. Vřele doporučuji napoprvé zvolit levnější látku nebo nějaké zbytky. Ne vždy se střih na míru povede "na první dobrou".
Jakmile ale budete mít doladěný střih, váš šatník už nikdy nebude trpět nedostatkem pohodlných triček. Budete si moc vybrat i libovolné materiály a barvy a být tak nezávislí na nabídce obchodů.
Komentáře(0)