Také si rádi prohlížíte krásné brokáty a přemýšlíte, co si z nich ušít? Ušijte si dámský bomber – praktickou a v brokátovém provedení i elegantní bundu, kterou užijete ke každodennímu nošení od jara až do podzimu. Náš opravdu podrobný návod plný fotografií vás bezpečně provede celým procesem šití bundy a dáme vám i pár tajných tipů na práci s brokátem.
Bomber dostal svůj název podle bundy, která je součástí letecké uniformy. Je to bluzon, tedy krátká bunda volnějšího střihu, ale v pase přiléhavá. Bluzony nosí vojáci, policisté, sportovci, muži i ženy – jsou unisexové a univerzální.
Takovou bundičku ušijete z jakéhokoliv pevného materiálu, například z vlny, z nepromokavého nylonu i z bavlněného gabardénu.
A co takhle brokát? Brokát je sice slavnostní látka, ale čistě sportovní střih bundy ten slavnostní dojem trochu "shodí". K brokátovému bomberu si můžete vzít džíny, tričko a tenisky, jednoduché úpletové šaty a baleríny i elegantnější kousky. Můžete v něm vyrazit do práce, na schůzku, na nákupy, na večírek i na muzikál.
Vlastnoručně ušitý bomber bude klenot vašeho šatníku, jaký hned tak někdo další nemá.
Brokáty se krásně kombinují s kontrastními i neutrálními náplety a hotový brokátový bomber se bude hodit jak k džínům tak minisukni.
Pro koho je určen tento návod?
Návod je určen pro mírně pokročilé. Nebudu podrobně zmiňovat všechny detaily stříhání a šití, ale vysvětlíme si šití výpustkové kapsy, všívání zipu a nápletů a vypodšívkování – to tedy ovládat nemusíte.
Bomber je trochu větší projekt, rozdělte si ho tedy podle svých časových možností.
Hlavicový, nebo raglánový?
Bluzony se šijí ve dvou základních variantách:
shlavicovým rukávem
s raglánovým rukávem
Hlavicový rukáv je běžný rukáv, který známe z většiny oděvů, například pánských košil.
Raglánový rukáv působí o něco sportovněji, a také vypadá zajímavě ve dvoubarevné kombinaci. Na brokátový bomber se ale příliš nehodí, protože švy rukávu naruší vzor. Raglánové rukávy jsou také někdy dvoudílné; to znamená, že po celé horní části paže vede další rušivý šev.
Pokud si budete chtít ušít brokátový bomber s raglánovým rukávem, doporučuji šev naopak zdůraznit (například paspulí) a udělat z něj designový prvek.
Já jsem si ale raději vybrala střih shlavicovým rukávem.
Doporučuji koupit si také přípravek proti třepení, například Fray Check od Prymu.
Na špendlení používejte kvalitní ostré špendlíky.
Na šití budete potřebovat univerzální šicí nitě a odpovídající jehlu – já jsem šila jehlou universal č. 80.
střih
Kde sehnat střih na bomber? Já jsem použila střih z Burdy ze září 2014. Je to pánský střih, ale protože bombery jsou, jak už jsme si řekli, unisexové, příliš na tom nezáleží – stačí zkontrolovat míry (především šířku ramen a délku rukávů).
Další vhodné střihy jsou: Burda květen 2021; McCall's M7636 a M7637; máte-li své oblíbené online zdroje střihů (Lekala, Wardrobe By Me, Etsy), bomber většinou najdete i v nich.
Existuje mnoho variací, například bombery s náplety nebo jen nabrané do gumy, s nápletovým límcem, klasickým límcem nebo zcela bez límce, zapínané na zip nebo na druky.
V tomto návodu si ukážeme bomber s hlavicovými rukávy, s náplety a zapínaný na zip.
látka na bomber
Výběrem samotné látky se zde zabývat nebudeme. Já jsem si vybrala brokát se vzorem nebes. Krásných brokátů máme v nabídce opravdu velké množství.
Šířka jednotlivých dílů závisí na velikosti, jakou budete šít. Bombery mají velký přídavek na volnost, obvykle 10–20 cm k obvodu prsou (to znamená, že máte-li obvod prsou například 90 cm, bomber bude mít přes prsa obvod 100–110 cm).
Pokládání střihu na látku o šíři 70cm
Na šířku 73 cm se vám tak vejde zadní díl široký nanejvýš 70 cm, který odpovídá obvodu prsou cca do 120 cm, tedy konfekční velikosti 50.
Přední dílyjsou dohromady stejně široké jako zadní díl, musíte však připočítat nejen přídavky na švy, ale také na všití zipu (přídavek na šev je 1,5 cm, na zip přinejmenším také tak). Aby se vám tedy oba přední díly vešly vedle sebe, budou dohromady široké maximálně 65 cm. Celkový obvod bomberu (130 cm) tak bude vhodný pro velikost do 48. U větších velikostí už budete muset dát přední díly pod sebe.
Nejzrádnější jsou rukávy: řekli byste, že se takové dva vedlejší dílečky pohodlně vejdou někam na kraj? Rukávy bomberu mají širokou hlavici, podle velikosti cca 40–46 cm, a z toho vyplývá, že je vedle sebe nenatěsnáte. Vedle rukávu se ale pohodlně vejde díl podsádky.
Obvyklá délka bomberu je kolem 60 cm, délka rukávového dílu přibližně 55–60 cm (stříhá se kratší, protože ještě přijde prodloužit nápletem). Dohromady je to tedy 240 cm; připočítejte přídavky na švy a látku na podsádky a kapsy.
Pokládání střihu na látku o šíři 140 cm
Na širší látku se vejde víc dílů vedle sebe. Pokud budete bomber šít z látky šířky 140 cm, rozložíte jednotlivé díly například takhle:
Přídavek pro brokát s pravidelným vzorem
Zvláštním případem je pravidelný vzor (například nebesa, Ming, knížecí). Aby bomber vypadal opravdu pěkně, bude třeba, aby vám vzor hezky navazoval. Abyste jej mohli pohodlně vycentrovat a sesadit, připočtěte si rezervu cca 15 %. Místo 2,80 metrů koupíte 3,20 metrů atd.
Tabulka spotřeby brokátu
šíře 70cm
šíře 140 cm
Velikost 36–48 (do obvodu prsou 110 cm)
2,80 m
1,60 m
Velikost 48–50 (do obvodu prsou 120 cm)
3,50 m
2,30 m
Velikost 52 a více
4,20 m
3 m
Podšívka
Jako podšívkudo bomberu doporučuji serž – lyocellový serž, tencelový serž, cupro serž nebo i hedvábný serž, ten je ale trochu náročnější na šití (je to hodně živá látka), vybírejte tedy podle svých zkušeností. Pěkný je i náš voál z hedvábí a bavlny, který je ale tenčí a utkaný v méně odolné plátnové vazbě a dá se předpokládat, že nevydrží hodně časté nošení. Můžete samozřejmě použít i acetátovou podšívku. Polyesterem si své krásné dílo nekazte.
Podšívky šíře 135–150 cm budete potřebovat 1,4 metry.
Náplet
Náplet lze koupit už nastříhaný, většinou po kusech 80×16 cm, nebo v metráži. Budete potřebovat buď dva kusy nastříhaného, nebo 30 cm metráže.
Barvu nápletu zvolte tak, aby ladila k vybranému brokátu. Náplety se prodávají bavlněné a polyesterové, doporučuji raději bavlněný (polyesterový má sklony k tvorbě žmolků). Na výběr jsou hladké a žebrované, přičemž žebrované mají větší "rozsah" pružnosti a na bomber jsou vhodnější.
Zip
Délku zipu najdete uvedenou ve vybraném střihu, většinou je to kolem 60 cm. Lze použít i delší zip a zkrátit jej.
Zip musí být dělitelný. Na bomber se hodí širší spirálový zip (šířka zoubků 6 mm), kostěný zip nebo kovový zip. Barvu zoubků kovového zipu přizpůsobte brokátu: k látce v teplých tónech nebo se zlatavým vzorem se hodí zlaté, ke studeným barvám zase stříbrné.
Barva tkanice (textilní části) zipu by v ideálním případě měla být stejná jako barva nápletů, nebo může ladit s hlavní barvou látky.
Jdeme na šití!
Máte všechno nakoupené a připravené? Tak se do toho můžeme pustit. Je toho hodně, ale nebojte, všechno si postupně ukážeme.
Vystřihněte si jednotlivé díly podle střihu. Pozor, brokát je velmi třepivý. Je to dáno způsobem tkaní: osnovu tvoří hustě kladené jemné nitě, mezi něž jsou vetkány silnější nitě tvořící vzor. Všechny nitě jsou krásně lesklé a hladké, ale tím pádem ze sebe navzájem snadno vyklouznou.
Nejlepší je všechny vystřižené díly ihned začistit. Třepivá místa můžete zakápnout Fray Checkem, ten je ale po zaschnutí tvrdý a na tak plošné použití se moc nehodí. Overlock nebo širší entl to vyřeší lépe. Jen pozor – trochu se vám tím zúží švové přídavky, myslete na to při šití.
V návodu již nebudu upozorňovat, abyste si po sešití začistili švové přídavky. Pokud nebude začišťovat předem, dělejte to automaticky hned po sešití, aby se látka další manipulací netřepila.
Pozor na vzor
Při stříhání dávejte pozor na vzor. U chaotičtějších vzorů (sakura, mořské dno) to není tak důležité, ale pravidelné symetrické vzory (knížecí, nebesa, Ming) by měly být vycentrované, okolo zipu na sebe navazovat a na rukávech být stejné – zrcadlově symetrické.
Kapsy
Jestli se kapes bojíte, můžete je vynechat, nebo si ušít jednoduché kapsy v bočních švech.
Výpustkové kapsy, které si ušijeme, ale nejsou nepřekonatelně složité, jen vyžadují trochu pečlivosti při šití.
Označte si...
Na každém předním dílu bundy si vyznačte obdélníček průhmatu (budoucí díra do kapsy). Obvykle bývá kolem 15 cm dlouhý a 2 cm široký. Pokud máte střih s tímto typem kapsy, je obdélníček na střihu vyznačený a stačí jej obkreslit. Nic zatím neprostřihujte!
Zpevněte...
Budoucí průhmat zpevněte z rubu zažehlovací výztuhou, která bude na všech čtyřech stranách cca o 2 cm větší.
Na výztuhu si opět překreslete obdélníček průhmatu (můžete tužkou).
Najeden kapsový váček budete potřebovat dva díly, jeden ale bude nahoře o šířku výpustky (v našem případě 2 cm) delší. Díly kapsového váčku mají kolem dokola standardní švový přídavek 1,5 cm.
Jak kapsy střihnout? Na nákresu jsou všechny čtyři díly, položené na lícové straně látky. Vlevo jsou díly pravé kapsy, vpravo díly levé kapsy. Modrý obdélníček je výpustka, tedy ten kousek, který bude koukat průhmatem ven. Spodní díl kapsy je o tento obdélníček menší. Čárkovaná linka kolem dokola znázorňuje švové přídavky.
Obě výpustky by měly vypadat stejně – měl by na ně vyjít stejný vzor, jen zrcadlově obrácený. Na hotovém bomberu to vypadá mnohem lépe, než když je každá výpustka jiná.
Šijeme!
Nejprve se chopte nějaké kontrastní nitě a obdélníček průhmatu si kolem dokola prostehujte.
Výpustková kapsa je malinko náročná na trojrozměrnou představivost, ale tohle schéma vám pomůže:
Zeleně je vyznačená látka bundy; šipka ukazuje do průhmatu kapsy. Švové přídavky, které jsou zahnuté do rubu, zatím ohnout nemůžeme – jsou uvnitř nastehovaného obdélníčku, který teprve později přijde prostřihnout.
Červeně nakreslený díl kapsového váčku je ten delší. Je přišitý lícem na líc ke švovému přídavku spodní části průhmatu a zažehlený tak, že kousek – ty dva centimetry navíc – vykukuje průhmatem ven.
Modrý díl je přišitý ke švovému přídavku horní části průhmatu.
Oba díly váčku jsou pak ještě kolem dokola sešité k sobě – na schématu to není vidět, ale ukážeme si to během postupu.
L = líc
R = rub
Vezměte přední díl bundy a k němu příslušející delší díl kapsového váčku. Kapsový díl přiložte na bundu lícem na líc tak, aby linie švu (na fotce červená čára na kapse) ležela přesně na spodní lince průhmatu (červená čára na dílu bundy).
Na fotce níže je žlutou přerušovanou čarou vyznačen průhmat: kapsu položte tak, jak vidíte (lícem na líc, váčkem směrem ke středu bundy) a posuňte ji, aby červené linie ležely na sobě.
Přišijte.Nejlépe to jde z rubu, kde máte linii přesně vyznačenou. Šijte jen po linii, ne až do kraje kapsového dílu – přídavky zůstanou volné.
Druhý, kratší díl váčku přijde přišít velmi podobným způsobem; opět lícem na líc, tentokrát na horní linii průhmatu.
Podívejte se na další fotku. Vpravo je přišitý delší díl kapsy; červená čára označuje šev. (Přídavek jsem přeložila doprava a zašpendlila, aby mi nepřekážel.) Vlevo je kratší díl, který budeme přišívat nyní.
Položte si ho na díl bundy opět lícem na líc, zrcadlově k druhé části váčku. Žlutá linka na dílu kapsy opět přijde přiložit přesně na linii okraje průhmatu.
Prošijte z rubu, opět po délce linie, ne až do krajů.
Na předním dílu teď máte přišité něco, co připomíná dvě sloní uši, ale nebojte, hned z toho uděláme slušivou kapsu.
Do všech čtyř rohů průhmatu kápněte přípravek proti třepení a nechte zaschnout.
Vraťte se na rub. Průhmat prostřihněte malými ostrými nůžkami středem, ale ne až ke konci – tam jej nastřihněte do trojúhelníku, jak vidíte na fotce. Stříhejte až téměř k šití. Pozor, nenastřihněte si kapsové díly! Stříhejte jen látku předního dílu bundy.
Vypárejte nastehované značky, už nebudou potřeba.
Kapsové díly protáhněte do rubu. Na rub přijde všechno, včetně přídavků a trojúhelníčků.Větší díl kapsy přeložte a zažehlete 2 cm (nebo na šířku průhmatu, máte-li jinou) od linie přišití.
Na fotce je zažehlený větší díl dole, menší díl je zatím odhrnutý nahoru.
Z lícu teď kapsa vypadá nějak takhle. Už se sice rýsuje, ale ještě je nakřivo a výpustka není v rozích pěkně zastrčená.
Jednotlivé části urovnejte. Pokud roh nejde vytvarovat, možná je málo nastřižený. Přeměřte, jestli máte všechno tak široké, jak má být. Vyžehlete.
Hotová kapsa připravená na finální obšití vypadá takhle. Protože jsem kapsový váček střihla tak, aby přesně zapadl do vzoru předního dílu, není výpustka prakticky vidět.
O takové pokročilé sesazování vzoru se nemusíte pokoušet. Pokud nemáte dost látky, možná vám to ani nevyjde. Klidně kapsu střihněte schválně v jiném směru nebo třeba z místa, kde žádný vzor není. Jen doporučuji střihnout obě kapsy stejně (zrcadlově), vypadá to lépe.
Výpustku nakonec obšijte kolem dokola těsně u kraje. Pozor! Při obšívání dolní linie si nezapomeňte na rubu odhrnout z cesty horní díl váčku, jinak byste si kapsu zašili.
Posledním krokem je sešití kapsového váčku. Složte oba díly lícem na líc, objeďte kolem dokola rovným stehem a případně začistěte. Nemusí to vypadat dokonale, kapsa bude schovaná pod podšívkou.
Stejným způsobem vypracujte i druhou kapsu.
Kapsy jsou hotové!
Teď se za tu piplačku odměníme velkým skokem kupředu: sešijeme si celou bundu dohromady.
Sešíváme hlavní díly
Protože má bomber spadlá ramena a nízké rukávové hlavice (pokud už jste nějaký ten rukáv ušili, jistě jste si při stříhání všimli, že rukáv nahoře není tak vyklenutý), sešívá se podobně jako tričko nebo košile.
Nejprve sisešijte ramenní švy – v ramenou k sobě přišijte zadní díl bundy a oba přední díly.
Přišijte rukávy. Přiložte je na bundu na linii průramku. Dbejte na to, aby vám seděly sesazovací značky, které byste měli mít na všech dílech přenesené ze střihu.
Sešijte rukávové a boční švy. Složte si celou bundu i s rukávy lícem na líc. Začněte v podpaží a sešívejte nadvakrát (nejprve rukáv, potom bok).
Náš bomber už vypadá jako bomber – a můžete si ho také vyzkoušet.
Ustřihněte si z nápletu pruh požadované délky a šířky.
Rozměry jsou uvedené ve střihu a budou se lišit podle velikosti bundy. Náplet je vždy kratší než spodní obvod bundy (většinou o dost; jeho délka je kolem 80 % spodního obvodu bundy). Našívá se natažený, takže bundu dole lehce stáhne.
Protože je náplet dvojitý, jeho šířka bude také dvojitá, samozřejmě plus přídavky na švy. Má-li tedy bunda náplet o šířce 5 cm, ustřihnete pruh o šířce 13 cm a podélně přeložíte napůl (rubem dovnitř).
Přeložený náplet přišijte dlouhou stranou na spodek bundy. Doporučuji šít od středu a náplet si po částech našpendlit, abyste měli kontrolu, že správně natahujete.
Náplet by měla zvládnout univerzální jehla, ale pokud by stroj špatně šil nebo vynechával stehy, zkuste na přišití nápletu vyměnit jehlu za stretch nebo jersey.
Některé bombery mají náplet po celé délce, od zipu k zipu. Já mám raději bundy, které mají ve spodní části ještě kousek pevné látky – lépe se zapínají a vypadá to úhledněji.
Po přišití rovné části nápletu nastřihněte růžky švového přídavku na bundě (i sem si kápněte trochu lepidla proti třepení) růžky si rozložte a přišijte i kratší strany nápletu.
Rukávové náplety
Na rukávech budete postupovat podobně. Náplet si nejprve sešijte na krátké straně a poté celý obraťte podélně lícem navrch.
Konec rukávu vtáhněte do připraveného nápletu a přišpendlete švem na šev. Můžete si náplet našpendlit ještě v polovině nebo i po čtvrtinách, abyste věděli, jak moc ho natahovat. Přišijte; šijte z rubu, po látce rukávu.
Stojáček
Poslední kousek nápletu přijde přišít ke krku. Tentokrát to není rovný kus, ale střižený do zužujícího se tvaru. Je také o kousek kratší než obvod průkrčníku, ale ne tak výrazně – průkrčník nechceme tolik stahovat.
Límec si našpendlete na průkrčník. Dbejte na sesazovací značky (střed, ramenní švy). Přišijte.
Vpravo vidíte, jak by měl vypadat přišitý konec stojáčku.
Přídavek na pozdější přišití zipu si nechte volný; špička límečku bude přesně tam, kde se protínají oba švové přídavky – ten na zip i ten průkrčníkový.
Když si límec obrátíte a přídavek založíte tak, jak bude později přišitý, měl by vypadat takhle.
Ostatně jdeme na to hned v dalším kroku...
Zip a podsádka
Protože zip je všitý mezi díly bundy a podsádkou, nelze tyto dva kroky zcela oddělit a budeme je provádět současně.
Zvolila jsem postup trochu jiný než ten profesionální, který najdete v učebnicích (i v některých střizích – například v Burdě). Ten náš bude o fous pomalejší, ale přehlednější a odolnější proti chybám.
Nejprve si sešijte všechny tři díly podsádky. Skládá se ze dvou dlouhých částí a jedné menší pro zadní část průkrčníku, které sešijte k sobě v ramenních švech.
Důležitá drobnost
Nyní si musíme připravit ještě jeden drobný díl, který v bundě nemůže chybět: poutko na zavěšení.
Z odstřižků si ustřihněte obdélníček asi 12 cm dlouhý a aspoň 3 cm široký. Přeložte podélně napůl a prošijte cca na šířku patky od překladu. Sestřihněte švové přídavky a obraťte tunýlek naruby.
Na obrácení můžete použít obraceč tunýlků (prodávají některé galanterie a e-shopy), zavírací špendlík nebo pletací jehlici. Konce nemusejí být hezké, budou zašité uvnitř bundy.
Podsádka, část první
K výstřihu přiložte podsádku – lícem na líc na bundu, na linii, ke které jste už dříve přišili límec. Srovnejte na sebe střed a ramenní švy.
Mezi podsádku a náplet si ještě přišpendlete poutko. Pak přišijte podsádku k průkrčníku. Při šití:
Nezapomínejte, že náplet výstřih trochu stahuje – musíte si ho opět lehce natahovat, aby vám vyšla délka.
Šijte od středu k jedné straně, potom opět od středu k druhé.
Šijte přímo po švu, jímž je přišitý límec; podsádka musí být přišitá co nejpřesněji na něm.
Šijte až zcela do kraje. Tento krok se liší od přišívání límce, který jsme přišívali pouze k začátku švového přídavku.
Fotka ukazuje, jak nejlépe šít: po švu, kterým je límec přišitý k bundě.
Pro názornost jsem bundu a podsádku roztáhla, abyste lépe viděli, jak leží na sobě. Při šití si samozřejmě okraje položte přesně na sebe.
Límec je nyní zašitý mezi díly bundy a podsádky. Na fotce jsou bunda a podsádka rozložené naplocho.
Zip
Nyní si nastehujteme zip na přední díly bundy.
Přídavky na přišití zipu si zahněte a zažehlete do rubu; rovnou si stejně zahněte a zažehlete i přídavky na podsádce, ať je máte připravené.
Zip si nejprve našpendlete, zkontrolujte, zda všechno sedí (spodní i horní okraj, případně symetrický vzor), a nastehujte.Nezapomeňte si dole nechat švový přídavek.
Nahoře u krku zahněte konec zipové tkanice (část bez zoubků) do rubu – po přišití podsádky bude schovaný uvnitř.
Na fotce vidíte pohled z rubu: zip je přistehovaný na předním dílu bundy, podsádka je přišpendlená na svém místě, kde bude později přišitá.
Podsádka, část druhá
Ve spodní části bundy si přišijte okraj podsádky k okraji části mezi nápletem a zipem.
Podsádku si pootočte tak, aby ležela lícem na líci bundy. Povolte stehy v dolní části zipu, abyste mohli šít od kraje do kraje. Prošijte spodní konec tak, jak ukazuje přerušovaná čára na fotce.
(Přídavek na šev je na fotce trochu užší, než by měl být, nenechte se tím zmást.)
Podsádku otočte zpátky do rubu bundy. Nyní je přišitá nahoře i dole, zbývá jen dlouhá přední strana.
Podsádku si zespodu přišpendlete na zip. Měl by vám vzniknout takový sendvič: zvrchu bude přední díl bundy, zespodu díl podsádky (oba se založeným a zažehleným švovým přídavkem) a mezi nimi tkanice zipu.
Celý sendvič prošijte.
Šijte po vrchní straně. Pokud jste si pečlivě našpendlili podsádku, prošijete ji stejně hezky v kraji jako přední díl.
Šijte těsně vedle přeloženého kraje – šev by měl být asi tak 3 mm od něj. Já jsem šila běžnou patkou s jehlou posunutou doleva, ale pokud na vašem stroji nelze posunout jehlu do strany, použijte zipovou patku, která je užší.
Gratuluji, bundu již máte v podstatě ušitou! Zbývá nám jen poslední krok: podšívka.
Podšívka
Je možné nosit takový bomber i bez podšívky? Ano, ale musíte opravdu důkladně začistit všechny švy, nejlépe jejich obšitím šikmým proužkem. Bunda pak bude i z rubu úhledná a nebude vypadat, jako že jste na podšívku jen zapomněli.
S podšívkou je bomber mnohem příjemnější na těle, lépe zahřeje a brokát se ochrání před opotřebováním.
Z podšívkoviny si vystřihněte jeden zadní díl, dva přední díly a dva rukávy.
Stříhejte podle střihu bomberu – podšívka je rozměrově stejná jako bunda –, jen s jednou úpravou: zadní díl a přední díly přijdou zmenšit o podsádky.
Zadní díl podšívky
Postupujte podle fotonávodu:
Přední díl podšívky
Stejně upravte i přední díly: "odečtěte" od nich celou přední podsádku. Přední díly podšívky tak budou výrazně užší.
Celou podšívku si sešijte. Postupujte stejně jako u bundy:
Sešijte ramenní švy
Přišijte na průramky rukávy
Sešijte od podpaží rukávové a boční švy, s jednou úpravou: v jednom bočním švu si nechte asi 12 cm dlouhou díru.
Švové přídavky podšívky se nezačišťují. Švy si pouze vyžehlete.
Přišití podšívky
Rozložte si bundu před sebe lícem nahoru; rozložte i podsádku tak, jak vidíte na následující fotce.
Podšívku si také rozložte, ale rubem nahoru – tedy lícem na líc na bundu.
Podšívku přišpendlete k podsádce. Dbejte na to, aby střed zadního dílu podšívky seděl na střed zadní podsádky, a aby na sebe seděly i ramenní švy.
Špendlete po celé délce podsádky až dolů, jen na samém konci podšívky si nechte volný přídavek.
Přišijte podšívku k podsádce. Šijte od středu nejprve po jedné straně, poté po druhé.
Dávejte pozor při sešívání zadního dílu podsádky a podšívky – sešíváte dvě docela výrazné obliny a látka se zde může vytahovat. Šijte zvlášť pečlivě.
Někdo si podšívku přišije pouze takhle k podsádce, obrátí a dolní okraj přišije ručně. My se ale nebojíme a pokračujeme dál.
Dole teď bomber vypadá jako na následující fotce: podšívka je přišitá na podsádku k hranici švového přídavku.
Podšívku otočte tak, jak ukazuje šipka. Středem otáčení je bod A, žluté přerušované čáry skončí na sobě; podšívka bude ležet lícem na rubu bundy, její švový přídavek bude zarovnaný se švovým přídavkem nápletu.
Střed zadního dílu podšívky bude sedět na středu bundy, boční švy také srovnejte k sobě (viz foto). Sešpendlete a po celé délce přišijte.
Šijte po švu, jímž je už přišitý náplet k bundě. Nezapomeňte opět natahovat.
Výsledkem by měl být kolem dokola zašitý pytel, který by vlastně nebylo jak obrátit na líc – pokud bychom si ovšem v bočním švu nenechali ten nezašitý kousek.
Sáhněte dovnitř a protáhněte celou bundu ven. Nejlepší je začít nejbližším rukávem, potom si protáhnout spodní lem a nakonec druhý rukáv.
Zbývá přišít podšívku v rukávech. I tady to můžete udělat ručně – na konci podšívkového rukávu založit přídavek a nenápadnými stehy přišít ke švu nápletu – nebo na stroji.
Pro strojovou variantu ještě jednou využijeme otvor v bočním švu. Sáhněte dovnitř a vytáhněte si zvlášť rukáv bomberu a rukáv podšívky. Oba je budete mít rubem navrch, jak vidíte na fotce. Náplet strčte dovnitř rukávu bomberu.
Přiložte okraj podšívkového rukávu k okraji nápletu (přídavkem na šev na podšívce na přídavek na šev na nápletu). Kolem dokola přišijte. Z lícu bundy sáhněte do rukávu a celý jej protáhněte ven; zároveň se do něj vtáhne i podšívka.
Zbývá ručně dokončit drobné detaily: nezašité konce podsádky dole u nápletu a díru v bočním švu.
Bomber je hotový!
V šatníku teď máte krásný nový kousek. Můžete být na sebe opravdu pyšní, že jste to zvládli. Tak ať se vám dlouho líbí a dělá vám věrnou společnost a parádu.
Lásku k módě, krásným látkám a krejčovskému řemeslu, které jsem dostala do vínku už v dětství, jsem časem doplnila o odborné znalosti a spojila s profesí copywriterky. Jsem autorkou knihy Vše, co jste chtěli vědět o módě, a v minulosti jsem založila blog Módní peklo. Dnes dohlížím na to, abyste na stránkách Sartoru našli obsahově kvalitní a informativní popisky a články.
Začněte odebírat náš newsletter a zůstaňte s námi v obraze. Zaručujeme, že vám budeme zasílat jen takové zajímavosti, jaké bychom dostávali rádi i my sami.
Používáme soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům a personalizaci reklam od Googlu i dalších společností. Kliknutím na tlačítko Přijmout vše nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.
Vaše nastavení souborů cookie
Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.
Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.
Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.
Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi včetně Googlu pro přenos osobních údajů a personalizaci reklam, aby pro vás byly zajímavé.
Komentáře(1)