Jak vlastně vypadá povlak na polštář?
Konstrukce je jednoduchá: je to pytlíček ve tvaru čtverce, případně obdélníku či kruhu. Má zapínání na knoflíky nebo zip a skládá se ze dvou dílů:
- předního, který zůstává vcelku,
- zadního, který kvůli zapínání rozdělujeme na dvě části.
Máte dvě možnosti, jak povlak ušít:
- ze tří kusů látky: přední díl + obě části zadního,
- z jednoho delšího kusu, který přeložíte.
Záleží na tom, jak chcete mít uspořádaný vzor a kolik plánujete mít na povlaku švů. Povlak z jednoho kusu bude mít švy pouze po stranách. Pokud byste si polštářek chtěli ozdobit třeba třásněmi nebo paspulí všitou po obvodu, je potřeba mít švy kolem dokola.
Jak velký mám povlak udělat?
Základní pravidlo zní: povlak šijte vždy ve stejné velikosti, jakou má polštář – ne menší, ne větší.
Záleží tedy na tom, jaké dekorační polštářky chcete obléct do nového. Obvyklé rozměry jsou 40×40 cm nebo 50×50 cm. Seženete je prakticky v každém obchodě s bytovým textilem nebo v nějakém nábytkovém supermarketu.
Ale co když toužíte po polštářku neobvyklé velikosti nebo tvaru? Ušijte si ho sami. Stačí kus obyčejného plátna a výplň. Do polštářků se většinou dává polyesterová střiž nebo polyesterové kuličky, ale můžete použít také pohankové slupky.
Pozor si dejte v případě, že chcete péřový polštářek: musíte si na jeho ušití koupit látku, které se říká sypkovina – je zvlášť hustě tkaná, aby peří neprolézalo skrz.
kterou látku si vybrat?
Povlak na polštář si můžete ušít prakticky z jakékoli pevnější látky. Zkuste třeba:
A jestli nejste úplní začátečníci, snadno si povlak dotvoříte výšivkou, našitou krajkou nebo malovaným vzorem – fantazii se meze nekladou.
Chcete si svůj domov vyzdobit něčím opravdu exkluzivním? Pak rozhodně sáhněte po skvostu jménem...
Brokát
Tato látka je luxusní a nemusí být drahá. Mezi cenově příznivými klasickými brokáty máme spoustu nádherných barev a vzorů, které z polštářků udělají malé drahokamy.
Hledáte skutečný poklad? Koukněte do kategorie historické brokáty. Jsou to jedinečné látky, které se ve vašem domově budou vyjímat jako šperk. Nenechte se odradit vyšší cenou – na polštářek vám stačí kousek, a navíc krásná látka nezůstane v šatní skříni, ale budete se z ní moct těšit pořád.
Jak jsem vybírala já?
Vybrala jsem si tento nádherný zlatý historický brokát. Vzor je uspořádaný v pravidelných kruzích o průměru 37 cm. Můžu ho tedy použít na kulatý nebo hranatý polštářek, na velikost 40×40 i 50×50 cm:
Která varianta bude lepší? Při výběru velikosti myslete na to, že polštář není plochý, takže vzor, který je na okrajích, bude trochu schovaný. Pro představu jsem si tento historický brokát naaranžovala na větší a menší polštář. Všiměte si, že na menším poštářku vpravo (40×40 cm) okraj vzoru poněkud zaniká. Budu tedy šít raději větší velikost.
Kolik látky mám koupit?
To záleží na šířce a vzoru látky. Jestli chcete jako já látku konkrétně uspořádat (v mém případě vycentrovat vzor), musíte si dát pozor, aby vám podle toho vyšla. Někdy to znamená koupit o kus navíc, někdy budete potřebovat dvojí délku.
Vejdu se do šířky látky?
Můj brokát je široký 148 cm, takže se vejdu s přehledem (potřebuji 50 + 50 cm + přídavky na lišty). Na látku šíře 112 cm bych se s tímto polštářkem vešla také – i když trochu s „odřenýma ušima“ a za předpokladu, že se látka moc nesrazí. S menším polštářem by žádný problém nebyl.
Na látku šíře 72 cm by se vešel jen velmi malý polštářek (do 30 cm). Pro povlak rozměrů 40 cm nebo 50 cm je proto potřeba koupit dvojí délku, tedy dvojnásobek rozměru polštářku plus přídavky.
"Jedna délka" u polštáře 50×50 cm znamená 50 cm plus potřebné přídavky; "dvě délky" jsou dvakrát 50 cm, opět plus přídavky. Vždycky přidejte i rezervu na vysrážení, třepení apod. - jestliže vám vychází, že potřebujete 59 cm látky, kupte raději 70 cm.
Jdeme na střih
Střih vcelku
Dvoudílný střih
Záleží jen na vás, jestli si připravíte papírový střih, nebo budete rýsovat rovnou na látku. Já si takové jednoduché střihy kreslím rovnou.
Papírový střih se zase může hodit, když rozmýšlíte uspořádání vzoru, nebo si ho chcete vzít do obchodu a přiložit přímo na látku.
Zapínání
Povlak, který si v tomto návodu ušijeme, bude mít klasické polštářkové zapínání. Tvoří ho dvě překrývající se lišty. Dávají se na zadní stranu, obvykle zhruba do čtvrtiny nebo třetiny šířky (nebo délky, o tom rozhodne položení střihu na látku).
Nejdřív lišty
Lišty bývají obvykle široké 2 cm. U menšího polštářku stačí 1,5 cm, u velkého polštáře můžete udělat i širší. Lišta je dvakrát založená, takže jsou v ní tři vrstvy látky – je díky tomu pevná – a nezačištěný okraj je zašitý uvnitř. Ukážeme si to na obrázcích níže.
Na jednu lištu tak potřebujete 3,5 cm (1,5 cm přijde založit dovnitř, zbylé 2 cm budou tvořit samotnou lištu). K tomu je nutné připočítat překryv – lišty nejsou vedle sebe, ale horní lišta zakrývá tu spodní, takže k celkové délce včetně přídavků na lišty musíte přidat ještě 2 cm navíc.
Dohromady je to oněch 9 cm, o kterých jsem psala v části o spotřebě látky. A těch 12 cm? Budete-li šít přední a zadní díl zvlášť, potřebujete ještě přídavky na švy 1,5 cm.
Jaké zvolit zapínání
Jak budeme lišty zapínat? Všijeme mezi ně zip nebo na ně našijeme knoflíky. Jestli jste úplní začátečníci a bojíte se, že nezvládnete ani jedno, nechte lišty klidně bez zapínání. Budou se sice rozevírat, ale polštář ani tak z povlaku nevypadne. Knoflíky nebo patentky můžete vždycky přidat později.
Jen dodatečné našití zipu je obtížnější, takže pokud chcete povlak na zip, doporučuji poprat se s tím hned.
v ruce, nebo na stroji?
Povlak na polštářek si můžete vyrobit i bez šicího stroje. Trvá to trochu déle, ale není to složité – šijete vlastně jen několik rovných švů. Na ruční šití použijte zadní steh. Čím drobnější, tím lépe budou švy vypadat i držet.
Na šicím stroji vám bude stačit rovný steh a klikatý steh (entl).
Začínáme šít
V tomto návodu vám ukážu, jak ušít povlak se zapínáním na knoflíky. (Jestli vás zajímá všívání zipu, koukněte na návod, jak si ušít povlak na kosmetický polštář.)
První jsou na řadě lišty
Na jednodílném střihu bude na každém konci jedna, u dvoudílného střihu je ušijeme na obou částech zadního dílu.
Založte do rubu okraj široký 1,5 cm.
Poté založte ještě jednou, tentokrát 2 cm.
Přežehlete – vyžehlená lišta se vám bude lépe šít – a zašpendlete.
Prošijte těsně vedle prvního zahnutého okraje. Nejlépe se šije z rubu, kde si snadno pohlídáte pěkný, rovný šev.
Budete-li všívat zip, můžete to udělat už nyní – zipovou tkanici přišijete zároveň s prošíváním lišty. Zip je každopádně potřeba všít dřív, než povlak sešijete dohromady.
Šijete z jednoho dílu? přeložte ho
Jestli šijete z jednoho dílu, je teď správný čas ho přeložit – lícem dovnitř – v liniích, kde mají být hrany povlaku. Protože můj povlak má pravidelný vzor, pečlivě jsem si odměřila, kde tyto linie budou. Nakreslila jsem si je na rub krejčovskou křídou.
U jednobarevných látek nebo vzorů, kde na pravidelnosti nezáleží, to není tak důležité. Přesto si hlídejte, abyste měli všechny rovné linie pěkně na sobě a povlak měl takový rozměr, jaký má mít.
Jestliže jste správně měřili, lišty vám vyjdou přesně na sebe. Sešpendlete si strany, které budete sešívat.
Mně na zadní straně polštářku vzor nevychází přesně na sebe, to ale nevadí. Pokud byste chtěli, aby vzor dokonale navazoval, museli byste šít ze dvou dílů. Obě části zadního dílu byste střihli tak, aby vzor po založení a překrytí lišt seděl perfektně.
Šijete ze dvou dílů? Nejdřív vše srovnejte
Pokud šijete z dvou dílů, položte obě části zadního dílu tak, aby se lišty překrývaly. Přišpendlete je k sobě. Výsledkem by měl být jeden díl správných rozměrů.
Zkompletovaný zadní díl pak položte lícem na líc předního dílu. Srovnejte okraje k sobě (velikostně by měly sedět – jestliže nesedí, znovu překontrolujte všechny kroky měření, šití a skládání, protože jste někde udělali chybu) a kolem dokola sešpendlete.
Čas na sešití
Nyní sešijte švy. U jednodílného střihu to budou dva boční švy, u dvoudílného všechny čtyři strany.
Nejste-li si ještě zcela jistí svým šicím grifem, nešijte kolem dokola, ale postupně: nejprve jednu stranu, potom protilehlou stranu, pak jednu ze zbývajících a nakonec tu poslední.
Při šití kolem dokola se snadněji stane, že vám to někde trochu ujede a celý povlak bude nakřivo. Nemusíte se ale stydět – stává se to i zkušeným!
Začistěte švy
Všechny švy zastřihněte na šířku cca 1 cm. Rohy sestřihněte až skoro k linii šití, aby se dobře obracely. Švy začistěte entlem nebo na overlocku (dohromady; není potřeba začišťovat každý přídavek zvlášť, jak se sluší při šití oblečení). Při šití v ruce sešijte přídavky obnitkou. Máte-li entlovací nůžky, můžete přídavky začistit jimi.
Jdeme se kochat... a přišívat knoflíky
Obraťte povlak na líc. Teď už ho můžete navléknout na polštářek a vyzkoušet, jak se bude vyjímat na sedačce nebo na křesle. Až se pokocháte, připravte si jehlu, nit a dva knoflíky vhodné barvy a průměru cca 15 mm.
Krejčovskou křídou si na obou lištách vyznačte dva body, které se budou nacházet přibližně v třetinách šířky polštáře a v polovině šířky lišty.
Na horní liště ušijte knoflíkové dírky. Většina šicích strojů umí šít poloautomatické nebo automatické knoflíkové dírky. Podívejte se do návodu ke svému stroji, a pokud děláte knoflíkové dírky poprvé, vyzkoušejte si to nejprve na odstřižku látky. Dírku je potřeba nejprve ušít a potom prostřihnout malými ostrými nůžkami.
Budete šít dírky v ruce? Nejprve si obšijte jejich obrys drobným rovným stehem. Pak dírku vystřihněte a obšijte smykovacím stehem silnější nití (nejlépe přímo nití určenou na knoflíkové dírky). Nakonec na dolní lištu přišijte knoflíky.
Hurá, povlak je na světě
A je to tady: Povlak na polštářek je hotový a hned může začít zdobit váš domov.
24. 4. 2023
#sartoriál
Komentáře(0)