Jak na výběr látky
O výhodách „kosmetického“ povlečení z pravého hedvábí a výběru správné látky na jeho ušití už jsme na našem blogu psali. V tomto příspěvku se budeme věnovat čistě tomu, jak hedvábný povlak na polštář ušít. Jakou látku vybrat a kolik jí koupit se dočtete v článku Hedvábný povlak na polštář – jaké hedvábí je nejlepší?
Příprava na šití
Ušít povlak na polštář zvládne i začátečník: je to jen prosté rovné stříhání a šití, v nejjednodušší verzi zcela bez knoflíků nebo zipu. Pro začátečníky doporučujeme látky, které dobře drží tvar a při stříhání „neutíkají“. Vhodný je dyšes, pevnější satény, hladký dupion nebo hedvábné plátno. Lehké satény a krepdešíny jsou materiály pro zkušenější.
Tento návod je určený pro šití z tkanin, ne z úpletů (např. hedvábného žerzeje).
Hedvábné látky na polštář pro začátečníky
Na šití budete kromě látky potřebovat:
- Univerzální strojovou šicí jehlu vel. 70 nebo 80 – není nutná menší jehla.
- Běžné polyesterové šicí nitě v barvě vybrané látky – hedvábí není nutné šít hedvábnými nitěmi.
- Krejčovský příložník nebo delší obyčejné pravítko.
- Krejčovskou křídu nebo mizící značkovací fix – i na světlé hedvábí doporučujeme bílou křídu, protože barevné křídy někdy nechávají nevypratelné skvrny.
- Tenké špendlíky – na hedvábí nepoužívejte běžné krejčovské špendlíky, ale pouze speciální špendlíky o síle 0,4 mm určené na jemné látky (např. patchworkové špendlíky Clover Fine 0.4 mm). Dvojnásob to platí pro satény a tafty. Nemáte-li možnost koupit jemné špendlíky, použijte raději svorky, které látku nepropichují.
- Ostré nůžky – nejlepší jsou krejčovské nůžky, ale můžete použít i kvalitní a dobře nabroušené obyčejné nůžky.
- Zip: pokud si vyberete zapínání na zip (typy zapínání si probereme hned v následující části), kupte si nedělitelný spirálový zip s plastovými zoubky šířky 3 mm v délce, jako má kratší strana polštáře. Zip bude schovaný ve švu, jeho barva tedy nemusí přesně odpovídat barvě látky. Máte-li k dispozici delší zip, lze ho zkrátit; můžete také použít i dělitelný zip, stačí ho na konci zašít a tím z něj udělat nedělitelný. Délka zipu se označuje podle délky samotného zapínání, tj. zip prodávaný jako padesáticentimetrový má zoubky o délce 50 cm, ale celkově je o pár centimetrů delší. To je v pořádku, přečuhující konce tkanic se zašijí do švových přídavků.
Hedvábné látky na polštář pro pokročilé
Typy zapínání polštářového povlečení
Než se pustíte do šití, rozhodněte se, jak se polštář bude zapínat:
Na zip nebo knoflíky za zadní straně
Zapínání na spodní straně polštáře se používá spíš u dekoračních polštářků, ale dříve bývalo běžné i u ložního povlečení. Nevýhodou je, že polštář nemůžete používat z obou stran, pokud tedy nestojíte o to mít ráno na tváři obtisknuté knoflíčky.
Na zip v bočním švu
Zip je schovaný v bočním švu kratší strany polštáře. Polštář tak můžete otočit na kteroukoli stranu a vždycky budete mít pod hlavou hladkou plochu.
V návodu si ukážeme, jak ušít právě tento typ zapínání.
Bez zapínání
Povlak můžete ušít také bez zapínání, jen s překryvem na zadní straně. Kromě toho, že budete opět moct polštář používat jen z jedné strany, je takový povlak vhodný spíš pro tvarově stálé polštáře (např. pěnové polštáře), které v povlečení tolik necestují. Navíc se na něj spotřebuje víc látky než na povlak se zipem nebo knoflíky.
Jak nastříhat látku
V závislosti na velikosti polštáře a šířce vybrané látky budete stříhat buď dva díly, nebo jeden dlouhý, který přeložíte napůl a ušetříte tak jeden šev.
Protože se zip všívá do kratší strany polštáře, potřebujeme oba dlouhé švy volné. Pro povlak pro tento návod jsem vybrala krásný stříbrošedý dyšes ze směsi hedvábí a bavlny šířky 85 cm. Můj polštář má rozměry 75x42 cm, je proto nejvýhodnější umístit ho na látku na šířku, protože mi tak stačí kus látky o délce 2 x 42 cm plus přídavky na švy. Pokud bych ale látku použila vcelku, měla bych ji přeloženou na jedné delší straně a to by mi znemožnilo všití zipu. Musím tedy nastříhat dva obdélníky.
Pro standardní hedvábný povlak na polštář o rozměrech 70x90 cm byste polštář na látku této šířky položili na délku. Potřebovali byste tak 2 x 90 cm látky (plus přídavky na záložky) a povlak by byl na jedné kratší straně přeložený a na obou delších stranách sešitý. Všití zipu by to nijak nevadilo.
Přídavky na švy a záložky
Na přídavky na švy počítejte 1,5 cm, u třepivějších látek (hedvábný dupion) raději 2 cm.
Na záložku pro všití zipu počítejte na spodním dílu polštáře 2 cm, na vrchním dílu 4 cm.
Chcete na polštáři monogram?
Jistě jste si na fotografii všimli vyšitého monogramu. Na výšivku jsem použila hedvábné vyšívací nitě z naší nabídky, které svým leskem a jemností pěkně ladí s hladkým dyšesem. Můžete použít i kvalitní bavlněné mulinky. Vyšívat je nejlepší předem, ale dá se to zvládnout i na již hotovém povlaku.
Povlak s výšivkou perte vždycky obrácený naruby, aby se výšivka nepoškodila.
Všití zipu
Zip je přiložený lícem (na obrázku je tedy vidět jeho spodní strana) na líci látky (zde lesklá strana). Na kraji se bude prošívat ve vzdálenosti 1,5 cm od kraje látky (šířka švového přídavku), konce tkanice zipu tedy budou zašité do přídavků.
Vzdálenost od kraje, ve které se zip přišívá, záleží na šířce tkanice. U spirálového zipu s 3 mm širokým zoubky to vyjde cca 0,7–0,8 cm od kraje. Na přišívání zipu použijte zipovou patku.
Po přišití zip otočte do rubu, jak vidíte na obrázku, a zažehlete. Látku přeložte tak, abyste využili celou záložku – tj. pokud máte zip přišitý 0,7 cm od kraje, zbývá 1,3 cm (na fotografii je to ten viditelný lesklý proužek).
Přiložte zip lícem na líc (tedy na lesklou stranu) na díl s kratší (dvoucentimetrovou) záložkou a přišijte. Pokud máte delší nebo kratší zip, počítejte s tím, že ho později budete prošívat v linii švu (1,5 cm od kraje), neměla by tam tedy být žádná kovová část.
Nyní můžete záložku i se zipem ještě jednou prošít skrz všechny vrstvy, ale pokud na spodní straně polštáře nechcete žádné viditelné šití, můžete ji později zajistit ručně ze spodní strany. (V návodu se k tomu dostaneme.)
Na druhém dílu si záložku zažehlete předem. Založte 4 cm a pak ještě 1 cm od kraje, aby se ustřižený okraj látky schoval dovnitř. Když si přiložíte díly polštáře na sebe tak, jak budou později sešité, měla by širší záložka vyjít téměř přesně ke kraji zipu, jak ukazuje obrázek.
Přišijte druhou polovinu zipu na druhý díl povlaku. Můžete šít skrz všechny vrstvy dílu, ale jestli opět nechcete na lícové straně žádné viditelné šití, přišijte zip jen ke spodku záložky. Záložku později zajistíme z rubu ručním přišitím.
Sešití dílů
Položte si díly vedle sebe tak, jak vidíte na obrázku. Část se širší záložkou zůstane založená, druhý díl v místě přehybu rozložte naplocho.
Zapněte zip až do konce (na přechozím obrázku je rozepnutý, aby bylo lépe vidět, jak jsou díly položené vedle sebe). Spodní díl polštáře (ten s užší záložkou) podehněte dospodu. V místě zažehlení ho tedy na chvíli ohnete na opačnou stranu a díly povlaku budou ležet lícovými (lesklými) stranami k sobě.
Sešijte oba díly po celé dlouhé straně k sobě. Začněte u zipu, sešijte k sobě všechny vrstvy včetně zipu. Dávejte pozor, abyste nenajeli jehlou na některou kovovou část.
Nesešívejte povlak po celém obvodu najednou; sešijte si nejprve jednu dlouhou stranu a pak druhou, opět směrem od zipu. Jestliže jste správně zakládali a sešívali, měly by se oba díly na konci aspoň přibližně sejít. Strčte ruku dovnitř, rozepněte zip a potom sešijte zbývající krátkou stranu.
Jestliže šijete jen z jednoho dlouhého dílu, přeloženého na krátké straně, rozepněte zip předtím, než došijete poslední šev – zapnutý zip se totiž z rubu hodně špatně rozepíná. Je to jen takový drobný tip, ale ušetří vám pár minut marného zápasení.
Dokončovací práce
Svůj nový hedvábný povlak na polštář už máte prakticky hotový. Zbývá začistit švové přídavky; začistěte je entlem nebo obnitkovacím stehem. Overlock přídavky i seřízne, před entlováním doporučuji přídavky zastřihnout tak, aby byly užší. Nezapomeňte si je zastřihnout hlavně v rozích, aby se vám později lépe obracely.
Jestliže jste neprošívali záložky přes všechny vrstvy, přichyťte je z rubu nenápadnými stehy. Na rubové, matné straně vždycky jehlou naberte jen pár nitek. Na líci polštáře tak nebude žádné šití vidět. Stejně zabezpečte i užší záložku.
A to je celé. Ušití hedvábného povlaku opravdu není zvlášť těžké, a když se nic nepokazí, je to práce na jeden večer. Pak už zbývá jen povléknout polštář a těšit se na příjemné spaní v hedvábí!
Dočetli jste až sem? Skvělé, máme pro vás malou pozornost v podobě 10% slevy na hedvábné látky na polštáře s kódem USIJUSIPOVLAK10. Slevový kód zadejte v prvním kroku košíku. A je to :-).
Ušili jste si hedvábný povlak na polštář?
Nebo se do toho pustíte s naším návodem?
Podělte se s námi o své zkušenosti!
Komentáře(0)