Na bio textil někdy narazíte i v obchodech, kde byste ho příliš nečekali – třeba v obchodech s fast fashion oblečením –, a možná vás napadne, do jaké míry je opravdu „bio“ a kdo vám zaručí, že se výrobce skutečně snažil postupovat co nejšetrněji. Když si nejste jistí, hledejte štítek nebo visačku se spolehlivým nezávislým certifikátem.
gots certifikát
Certifikát GOTS patří k nejpřísnějším certifikátům pro bio textil. Pro jeho udělení je potřeba splnit kritéria, která se týkají celého dodavatelského řetězce.
Certifikát Global Organic Textile Standard neboli GOTS uděluje společnost Global Standard GmbH se sídlem v Německu. Společnost původně založilo několik organizací, které se zabývaly standardy v oblasti textilního průmyslu a ekologické výroby, za účelem sjednocení kritérií. Dnes je GOTS vysoce uznávaným standardem pro bio textil a udržitelnou textilní výrobu.
Certifikát GOTS znamená, že certifikovaná textilie obsahuje bio materiál a celý výrobní proces probíhal v souladu se stanovenými environmentálními a sociálními kritérii.
gots made with organic materials materials, nebo gots organic?
Tyto dva certifikáty zaručují bio/organický původ materiálu, liší se jen jeho procentuálním zastoupením. Textil označený certifikátem GOTS s dodatkem „made with organic materials“ musí obsahovat nejméně 70 % bio vláken, pro certifikát GOTS Organic je to 95 % bio vláken. Bio materiálem se rozumí materiál vypěstovaný bez pesticidů, insekticidů, herbicidů a genetických modifikací, v souladu s pravidly bio/organického zemědělství.
Systém GOTS nemá vlastní standard pro bio zemědělství, ale využívá standardů schválených nezávislou organizací IFOAM Organics International. Ta sdružuje spolehlivé národní standardy a hlídá jejich dodržování.
ekologická a sociální kritéria
GOTS hlídá nejen obsah bio materiálu, ale také šetrnost a udržitelnost výroby. Výroba musí být ohleduplná k životnímu prostředí:
- musí být oddělená od konvenční výroby (jedna továrna nemůže libovolně střídat „bio“ a „nebio“ výrobu)
- při výrobě se mohou používat jen schválené chemické látky a barviva
- výrobce musí hospodařit s vodou (recyklace vody, čištění odpadní vody)
- používané chemické látky musí mít ověřenou netoxičnost a biodegradabilitu
Výroba musí být také sociálně udržitelná – GOTS dohlíží na pracovní a sociální podmínky zaměstnanců. Využívá k tomu normy mezinárodních pracovních organizací a kritérií pro obchodní principy a lidská práva, stanovených Organizací spojených národů:
- zaměstnanec si práci sám vybral, nikdo ho do ní nenutil
- zaměstnanci se mohou sdružovat a společně vyjednávat lepší podmínky (zakládat odbory)
- pracoviště vyhovuje bezpečnostním normám
- dodržuje se pracovní doba
- dětská práce je zakázána
- zakázána je diskriminace (etnických a náboženských menšin, migrantů)
- zaměstnanci dostávají férovou odměnu
výrobní proces jako celek
GOTS hodnotí výrobní proces jako celek. Aby výrobek získal certifikát GOTS, nestačí, že je vyrobený z bio bavlny, nebo že jedna z továren dodržuje ekologická kritéria.
V souladu se stanovenými kritérii musí být všechny části výrobního procesu, od pěstování a zpracování surové bavlny přes předení, tkaní, barvení až po konečný výrobek jako je konfekce. GOTS tak zaručuje, že se zákazník nestane obětí greenwashingu a nedostane výrobek, který je „zelený“ jen naoko. Stává se to třeba ve fast fashion obchodech; nabídnou vám sice trička z bio bavlny, která jsou skutečně ušitá z bavlny z organického zemědělství, ale zbytek výroby trička proběhl konvenčně. K čemu je pak takové bio tričko, když se při jeho barvení plýtvalo vodou a šil ho špatně placený zaměstnanec v polorozpadlé továrně?
Kompletní standard a kritéria najdete na stránkách GOTS.
oeko-tex certifikáty
Velmi rozšířený certifikát švýcarské organizace, která sdružuje nezávislé zkušební ústavy. Má několik úrovní a různé varianty pro více druhů zboží. Nejznámější je certifikát Standard 100.
Švýcarská asociace OEKO-TEX Service GmbH je certifikační autorita, která sdružuje nezávislé zkušební ústavy z Evropy a Japonska a zabývá se vyvíjením testovacích metod a standardů pro textilní a kožedělný průmysl. Uděluje několik typů certifikátů, které mají různá kritéria – pokud tedy hledáte materiál, který splňuje konkrétní podmínky, podívejte se, jaké má označení. Jednotlivé standardy lze najít přímo na stránkách OEKO-TEX.
oeko-tex standard 100
Tento standard je asi nejznámější. Najdete ho na látkách, oblečení, textilu do domácnosti.
Standard 100 znamená, že byl textilní výrobek otestován na přítomnost škodlivých látek a ty se v něm našly v nulovém nebo podlimitním množství.
Nic jiného tento standard neudává. Pokud není výslovně uvedeno, že testovaná textilie je bio (a musela tedy splnit dodatečná kritéria), tak bio zkrátka není. Máte ale jistotu, že z výroby v textilii nezůstaly žádné nebezpečné chemikálie.
U oblečení se testují všechny součásti, tedy nejen samotná látka, ale i zipy, šňůrky a další součásti, a to včetně nití, kterými je ušité.
Seznam institutů, které pro OEKO-TEX provádějí testy, podrobná kritéria a všechny další potřebné materiály jsou volně dostupné na stránkách společnosti. Na informační stránce o Standardu 100 si můžete stáhnout kompletní seznam podmínek pro získání tohoto certifikátu, včetně mnohastránkového seznamu testovaných chemických látek: jsou mezi nimi těžké kovy, pesticidy, formaldehyd, ftaláty či rozpouštědla.
4 třídy certifikátu oeko-tex standard 100
Při testování se materiály a výrobky hodnotí podle toho, do jaké třídy spadají. Tyto třídy jsou celkem čtyři, a aby výrobek dostal certifikát Standard 100, musí splnit kritéria daná pro svou třídu.
Třída I
výrobky vhodné pro děti do 3 let
Třída II
výrobky, které mají přímý kontakt s pokožkou (trička, spodní prádlo, ale také matrace, povlečení)
Třída III
výrobky, které nemají přímý kontakt s pokožkou (bundy, opasky)
Třída IV
dekorativní výrobky (domácí textil jako závěsy, koberce, ubrusy)
Mimochodem, při pohledu do tabulky povolených hodnot zjistíte, že ve většině případů jsou kritéria pro II až IV třídu stejná. Výrazněji se liší jen třída I, kde jsou limity pro obsah škodlivých látek mnohem přísnější, čímž se zaručí vhodnost materiálů pro ty nejmenší.
Chcete-li si ověřit pravost certifikátu Standard 100 na zakoupeném výrobku, jednoduše si otevřete ověřovací stránku a zadejte číslo uvedené na visačce. Jestliže je certifikát v pořádku, zobrazí se vám podrobné informace.
ostatní certifikáty od oeko-texu
Společnost OEKO-TEX uděluje ještě další certifikáty, které nejsou tak známé, ale můžete na ně narazit.
oeko-tex leather standard
Obdoba Standardu 100 pro kožené výrobky: kožené oděvy, rukavice, kabelky, boty atd. Certifikát nemohou dostat výrobky z exotických usní (krokodýlí, hadí).
made in green
Tento certifikát je kombinací Standardu 100 a STeP, respektive Leather Standardu a STeP v případě kožených výrobků. Made in Green znamená, že výrobek neobsahuje žádné škodlivé látky, ale také, že neškodil přírodě ani lidem během celého výrobního procesu.
vyhláška 84/2001 sb. – výrobky pro děti do tří let
O základní nezávadnost dětského oblečení v ČR se starají naše zákony. Pokud šijete v České republice oblečení pro děti do 3 let, popřípadě prodáváte látky pro miminka a malé děti, pak se dle zákona musíte řídit vyhláškou 84/2001 Sb, která určuje příslušné hygienické požadavky.
Oblečení musí být zdravotně nezávadné, nesmí mít dráždivé účinky na kůži, nesmí se barvit a potiskovat nebezpečnými barvivy. Barvy musejí být odolné proti potu i proti působení slin, protože se počítá s tím, že malé děti budou oblečení ocucávat.
V České republice musí oblečení, hračky a další výrobky pro děti v souladu s vyhláškou 84/2001 Sb. o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti ve věku do 3 let. Tuto povinnost ukládá zákon 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví.
Hygienická kritéria patří i pro výrobky z kůží, umělých kůží a kožešin.
Přílohy vyhlášky stanovuje konkrétní hygienické limity i standardizované zkoušky. Najdete tu zakázaná barviva, kritéria pro stálobarevnost nebo limity pro obsah těžkých kovů a formaldehydu.
Vyhláška neupravuje obsah dalších škodlivin, například pesticidů. Pokud si chcete být nezávadností dětského oblečení opravdu jistí nebo rovnou preferujete bio a férové výrobky, hledejte přímo některý z mezinárodních certifikátů jako Oeko-Tex Standard 100 nebo GOTS.
prohlášení o shodě
V e-shopech s látkami a oblečení obvykle najdete prohlášení o shodě, kterým obchod potvrzuje, že ke zboží označenému jako certifikované ty certifikáty skutečně má, případně že zboží vyhovuje vyhlášce pro výrobky pro děti. Občas na e-shopu najdete přímo samotné certifikáty, ale většinou je obchodníci nevystavují –je jich hodně (ke každé látce, ke každé položce samostatný certifikát), bylo by to nepřehledné a neúměrně pracné, a také jsou v nich uvedené údaje o dodavatelích, které jsou součástí obchodního tajemství a majitel e-shopu je logicky nechce dávat každému volně k dispozici. Všechny certifikáty, které potvrzuje prohlášením o shodě, ale musí mít k dispozici a předložit je případné úřední kontrole.
Pokud v e-shopu prohlášení o shodě nenajdete (jeho vystavení na webu není povinné), můžete si jej od obchodníka vyžádat. K nahlédnutí by měl být i v kamenném obchodě, kde se prodávají certifkované výrobky.
Komentáře(2)