Pletené i tkané proužky jsou jeden z nejjednodušších vzorů na výrobu, proužkované látky se proto vyráběly a nosily už ve starověku. Proužky si kupodivu prošly i jedním obdobím, kdy nebyly oblíbené: ve středověké Evropě se považovaly za neslušné a vhodné nanejvýš pro kočovné herce a komedianty. V době renesance se ale začaly vracet i do odívání králů a královen a od té doby už vlastně nikdy z módy nevyšly.
Proužky podle Coco Chanel
V druhé polovině devatenáctého a na samém začátku dvacátého století dámy rády nosily pruhované šaty, ale pruhy byly prakticky vždy vertikální, nanejvýš šikovně naaranžované šikmo, aby zdůraznily štíhlý pas nebo široké rukávy.
Kdy se ale v módě objevily vodorovné proužky, které dnes máme v šatníku prakticky všichni? Říká se, že s nimi přišla Coco Chanel, která se na dovolené na francouzské Riviéře nechala inspirovat modrobíle pruhovaným námořnickým oděvem. V roce 1917 představila celou námořnicky inspirovanou kolekci a tím proužky zpopularizovala.
Ve skutečnosti by se proužky nejspíš uchytily i bez Coco, protože jednoduché, grafické vzory byly tehdy oblíbené a používali je všichni designéři. Chanel se ale postarala o jejich nesmrtelnost. Značka Chanel proužky pravidelně používá dodnes, nechybí ani v kolekci na jaro 2022, sto pět let po slavné první námořnické přehlídce.
Proužky v moderním šatníku
Jak nosit proužky, aby to odpovídalo současným trendům? Model à la Chanel, tedy jednoduché, pohodlné kalhoty s pruhovaným tričkem nebo svetříkem, je tak nadčasový, že ho můžete nosit i dnes. Jestli si vezmete tmavě modré džíny nebo zářivě červené lněné kalhoty, to už záleží na vašem vkusu.
Z proužkovaného úpletu si ušijete tričko nebo sportovní šaty, ale jak využít pruhované látky? Tkaniny jako plátna a kepry se dobře šijí a můžete si pohrát se střihem: střídat svislé, vodorovné i šikmé proužky.
Ušijte si kalhoty s úzkými svislými proužky. Mohou být široké, rovné nebo i zúžené, to už záleží na tom, v jakém střihu se cítíte nejlépe. Na přechodová období se hodí pruhovaný kabátek nebo sako. Kabátek může být kimonový, košilový nebo ve stylu chanelovských kabátků.
Na léto jsou skvělé proužkované šaty. Nic nezkazíte jednoduchými košilovými šaty, které se dají nosit s páskem i bez pásku, nebo ještě jednoduššími rovnými (tunikovými) šaty. Pěkné jsou áčkové šaty se šikmo kladenými díly, které si klidně můžete vzít i tam, kde je vyžadováno elegantní oblečení.
Celoročně můžete nosit proužkované halenky a košile. Tenké jednobarevné proužky jsou méně výrazné a působí elegantněji, takže se dají nosit i do práce, kde se vyžaduje přísnější dresscode.
Pro jakou postavu se hodí proužky?
Pro každou. Snad v každém článku o pruhované módě se objevuje varování, že pro silnější postavu se proužky nehodí, ale myslím, že v 21. století už bychom se přes to mohli konečně přenést. Klasický tenký vodorovný proužek si může vzít i žena velikosti 50. Pokud chcete svou postavu v některých místech rozšířit nebo zúžit, proužkované látky nabízejí spoustu možností, jak využít optických klamů: svisle proužkovaná košile s vodorovně položeným sedlem, šikmo střižené díly na šatech atd.
Kanafas
V šatníku jsou proužky spolehlivá stálice, ale co takhle v interiéru? Už naši předkové se večer po práci těšili „do kanafasu“, tedy do peřin povlečených typickým proužkovaným plátnem. Šilo se z něj i oblečení, třeba košile, domácí zástěry nebo sukně „kanafasky“. Kanafas se původně tkal z konopí nebo lnu, později také z bavlny; proužky bývaly původně modré nebo červené. Jak se zlepšovaly textilní technologie, přidávaly se další barvy a vzory, takže kanafasy mohly být i vícebarevné, střídaly se na nich pruhy různé šířky a častěji se tkaly i látky kostkované, s pruhy v osnově i útku. Tak ostatně známe kanafas dnes: jako červeně, modře, zeleně nebo žlutě kostkovanou látku, ze které se šijí ubrusy, zástěry, chňapky, ale také letní šaty nebo oblečení pro děti.
Chcete-li si ušít lněné povlečení, vyberte si místo jednobarevného lnu pruhovaný – a bude se vám spát stejně dobře jako v babiččině kanafasu. Z pruhovaných látek lze vytvořit i stylové povlaky na polštářky, doplňky do kuchyně nebo rovnou celé závěsy.
Trocha pruhované inspirace
Máte rádi proužky?
Nosíte je, nebo jste je využili jako interiérový doplněk?
Napište nám do komentářů!
Komentáře(0)