V Sartoru máme rádi len a nabízíme ho v mnoha gramážích a odstínech, ale víme, že někdy není lehké se v nabídce vyznat. A co teprve když prohlížíte víc e-shopů včetně zahraničních a nacházíte někdy neznámé, někdy rovnou nedostatečné údaje.
Měkčený len působí jemněji
Kromě gramáže je pro celkový dojem z látky – především omak a splývavost – důležitý také způsob jejího zpracování, především měkčení (sanforizace). Měkčený len je na omak hebčí, nekouše a pěkně splývá. Neměkčený len je hrubší a tolik nesplývá. Neměkčený len postupně měkne praním – sanforizace vlastně tento proces uspíší a zákazník si kupuje už pěkně jemnou látku.
Neměkčený len může dělat dojem těžší látky než měkčený len stejné gramáže. Z měkčeného lnu střední gramáže snadno ušijete povlávající letní šaty, kdežto neupravený len stejné hmotnosti se na takové šaty příliš nehodí.
Lny v naší nabídce jsou měkčené (s ojedinělými výjimkami, např. nepromokavý len).
Od lehkého po těžký
Vždycky je nejlepší orientovat se podle číselných údajů, protože slovní označení může mít každý obchod jiné. Co nám přijde jako středně těžký len, mohou už jinde považovat za lehký.
Jako lehký len se obvykle označují lněné látky s gramáží do 150 g/m2. Hodí se na šití oděvů jako jsou halenky, šaty, tuniky, široké lehčí kalhoty. Látky s gramáží do 120 g/m2 u nás najdete jako velmi lehký len – říká se mu také lněný batist nebo lněná košilovina, protože se z něj nejčastěji šijí právě lehké košile a halenky. Existuje také lněná gázovina, řídce tkaná, průsvitná lněná látka s gramáží kolem 80–90 g/m2, vhodná na vrstvené oblečení, letní šály, záclony nebo třeba sáčky na potraviny.
Střední len má u nás gramáž cca 151–200 g/m2 a my ho nijak speciálně neoznačujeme. Je to „běžné“ lněné plátno nebo kepr, který se v měkčeném provedení hodí jako univerzální oděvní materiál, na bytové doplňky, závěsy, povlečení. V zahraničních obchodech ho můžete najít označený jako medium.
Těžký len má u nás gramáž nad 200 g/m2 a je vhodný na některé oděvy (typicky saka) a do interiéru v podobě závěsů nebo třeba povlaků na polštářky. U nás jej označujeme buď jako silný len, pokud je látka podobná klasickému lnu a je podobně hustě tkaná jen má vyšší gramáž. Nebo jej označujeme jako hrubý len, pokud je tkán ze silnějších nití a vyznačuje se tím pádem hrubější strukturou. Lněné látky nad 280 g/m2 můžeme označit jako zvlášť těžké, ale ty už se na šití oděvů nepoužívají – hodí se spíš na výrobu tašek, plachty na jarmareční stánek apod.
Obchody v USA
V amerických e-shopech najdete údaje o gramáži většinou v uncích (oz), někde mají len označený pouze slovně. Rozdělení se od toho našeho obvykle neliší:
LEHKÝ
< 5,3 oz
< 150 g/m2
STŘEDNÍ
nejčastěji se nabízí tzv. 6,5 oz. linen
150-200 g/m2
TĚŽKÝ
> 7 oz
nad 200 g/m2
VELMI TĚŽKÝ
> 10
nad 280 g/m2
Nezapomeňte se vždy podívat, jestli je len měkčený (anglicky „sanforized“) – v některých zemích to není tak samozřejmé jako u nás.
Lněné směsi
Len se poměrně často prodává ve směsi s bavlnou nebo viskózou. Poměr obou materiálů bývá většinou přibližně půl na půl. Gramáž to příliš neovlivňuje, pro takové směsové látky platí stejné rozdělení jako pro čistý len.
U směsí s výrazně odlišnými materiály, například u lnu s hedvábím, je potřeba počítat s výraznější změnou gramáže.
Z jakého lnu nejraději šijete?
Využili jste někdy zvlášť lehký nebo naopak těžký len?
Napište nám do komentářů!
Komentáře(0)