Jak se počítá gramáž látky
Nejdřív si ujasněme pojmy. Co je to vlastně ta gramáž a jak se počítá? Zjistit gramáž není složité: udává se v gramech na metr čtvereční (g/m2) a změříte ji tedy zvážením kusu látky ve tvaru čtverce o rozměrech 1 x 1 metr (neboli jednoho čtverečního metru). Samozřejmě můžete zvážit libovolný kus látky a ke gramáži se dopočítat starou dobrou trojčlenkou. Látky se koneckonců neprodávají po metrech čtverečních, ale po tzv. běžných metrech. Běžný metr je jednoduše jeden metr látky odmotaný z role bez ohledu na šířku látky, protože ta může být různá.
Na vážení stačí obyčejná kuchyňská váha. Máte-li doma laboratorní nebo jinou vysoce přesnou váhu, stačí na výpočet gramáže i malý vzorek. Můžete si tak ověřit hmotnost látky z domácích zásob nebo z e-shopu.
Anglické počítání gramáže látek
Hodilo by se ještě podotknout, že ne všude se používají stejné jednotky. Při nákupu ze zahraničí, konkrétně Británie, USA a dalších zemí, kde se používají anglosaské jednotky, najdete hmotnost v popisku v uncích na yard čtvereční (oz/yd2). Pokud obchod zároveň neuvádí přepočet, vezměte si k ruce kalkulačku a vynásobte gramáž číslem 33,9. Vzoreček na přesný přepočet totiž zní:
1 oz/yd2 = 33,906 g/m2
Deklarované gramáže látek nemusí být vždy pravdivé
Gramáž látek v Sartoru pečlivě hlídáme. Můžete si to ostatně ověřit – ručíme za to, že u nás vás žádné nemilé překvapení nečeká, každou látku před zařazením do prodeje totiž vážíme právě na laboratorních váhách. Zevrubná kontrola parametrů u všech nových látek je u nás samozřejmostí, pokud nakupujete jinde, nemusí tomu tak být.
Ze zkušenosti víme, že skutečná gramáž se od té deklarované výrobcem může lišit až o 30%! Nevěřte tedy, všemu, co se uvádí na internetu a na visačkách. My se řídíme pravidlem „důvěřuj, ale prověřuj“.
Co váží víc? Kilo peří nebo kilo železa?
Při posuzování gramáže je důležité si uvědomit, že každý materiál je jinak těžký. Platí to hlavně pro hedvábí, které je výjimečně lehké. Nelze tedy porovnávat gramáž látek napříč materiály. To, co se již považuje za velmi těžké, luxusní hedvábí – například dyšes nebo marokén – by v případě lnu nebo bavlny bylo v lehké nebo středně lehké kategorii.
Ze všech materiálů nejlehčí je již zmíněné hedvábí, následuje vlna a kašmír, i když u té jsme zvyklí na tlusté kabátové flauše. Nicméně objemová hmotnost vlny je – jako ostatně u všech vláken živočišného původu – relativně nízká. Proto vás kabát z polyesterové imitace bude „táhnout k zemi“, zatímco ten z čisté vlny na ramenech ani nezaznamenáte. Někde uprostřed se pohybují přírodní rostlinné materiály, tedy bavlna a len. Následují viskózy a jim podobné materiály jako Tencel, modal či cupro, a konečně nejtěžší jsou syntetická vlákna a na trhu pro svou nízkou cenu nejčastěji nabízené polyestery. I to je důvod, proč není satén jako satén. Kromě toho, že ten skutečně hedvábný má jedinečný haptický vjem (vzhled a omak), jsou šaty z něj lehké jako vánek, zatímco ty z polyesterového saténu nejen že žádný vánek nenechají prostoupit, ale nenechají se jím ani pohupovat, protože budou jednoduše výrazně těžší.
Přírodní hedvábí se natolik vymyká, že má svůj vlastní systém měření hmotnosti, který vychází z tradičního japonského systému. V něm se hmotnost udává ve staré jednotce „momme“.
Co poznám z gramáže látek?
MATERIÁL
Váha látky je jeden z hlavních ukazatelů, podle kterých zkušený člověk pozná, zda drží v ruce čistou vlnu či hedvábí, směs se syntetikou nebo stoprocentně umělý materiál – a nemusí látku ani zapalovat. (O zápalovém testu píšeme v článku „Jak poznat pravé hedvábí“.) Syntetika je totiž vždy výrazně těžší. Potěžkejte si příště „zaručené“ kašmírové šály v obchodech se suvenýry a pak si přijďte k nám potěžkat ten pravý kašmír. Že jsou ty ze suvenýrů nějak podezřele těžké znamená, že kašmír mají maximálně v textu na cedulce…
na co se látka hodí
Kdo se v látkách vyzná, ví, že na šaty se hodí hedvábí cca od 80 g/m2, zatímco viskózové šatovky se budou pohybovat kolem 120 g/m2 a polyestery se budou šplhat až do 150 g/m2. Obdobně na vzdušné a průsvitné závoje buď sáhne po hedvábí kolem 20 g/m2, nebo polyesterové imitaci se 70 g/m2.
Na dámskou halenku budete nejspíš hledat bavlněný batist kolem 90 g/m2, lehký len do 140 g/m2, nebo klasický hedvábný satén či krep v gramáži 70 g/m2.
kdo se vyzná v gramáži, ubrání se blamáži
Jak vidíte, gramáž je vždycky potřeba posuzovat spolu s materiálem, protože sama o sobě není dostatečným údajem. Na druhu stranu si díky gramáži můžete ověřit, jestli ta „silky“ látka, kterou jste viděli za skvělou cenu na eBay, je opravdu hedvábná (pokud má gramáž kolem 70 g/m2), nebo jen někdo útočí na vaše emoce a snaží se vám pod přitažlivým názvem podsunout klasický umělý satén (pak gramáž bude nejspíš někde kolem 140 g/m2). Zkrátka gramáž je fajn údaj a kdo jí rozumí, ušetří si nejedno nemilé překvapení.
Pro toho, kdo nakupuje na internetu, je gramáž též důležitým vodítkem, jak poznat, zda se látka bude hodit k zamýšlenému účelu – nejen jako kontrola materiálového složení. V málokterém e-shopu s látkami najdete tak zevrubné popisky a parametry zboží jako u nás v Sartoru. Často se prodejci příliš nesnaží ani v názvu, a tak často nezbyde než řídit se fotkou, a pokud ji prodejce uvádí, tak právě gramáží. Pokud znáte gramáž a materiál, už si látku snadno zařadíte a budete vědět, zda se hodí spíš na košili nebo na kalhoty, na kostým či na kabátek.
Přehled běžných gramáží látek
Že vám gramáž uvedená v popisku stále moc neříká? Nic si z toho nedělejte. Jestli začínáte tvořit z látek, časem vám tyto znalosti přejdou do krve, a jestliže vybíráte látku, ze které si chcete dát něco ušít a nejste si jistí, zeptejte se na vhodnou gramáž své krejčové nebo krejčího, nás, nebo nahlédněte do naší tabulky níže. Pro jednoduchý přehled na začátek jsme vybrali ty nejběžněji používané oděvní látky.
Všímáte si u látek gramáže?
Rozhodujete se podle ní při nakupování?
Pište do komentářů!
Komentáře(1)