Viskóza měla vždycky potenciál stát se ekologickým materiálem, je to koneckonců vlákno z regenerované celulózy (buničiny), které lze vyrobit prakticky z jakéhokoli zdroje této suroviny. Tím může být dřevo, ale také recyklovaná bavlna nebo samotná viskóza.
O výrobě viskózy se podrobněji dočtete v našem článku o druzích viskózy, takže jen stručně: celulóza na viskózu se nejčastěji získává ze dřeva a existuje několik způsobů, jak vlákno vyrobit. Nejstarší a nejjednodušší způsob bohužel není zcela ekologický, protože při něm vznikají odpadní látky, které už nelze využít. Při novějších postupech se použité chemické látky vracejí z konce výrobního procesu zpátky na začátek, takže se odpad eliminuje. Firmy se také učí využívat při výrobě obnovitelných zdrojů, např. dřeva z lesů pěstovaných s ohledem na přírodu.
Vynálezy z Lenzingu
Specialistou na viskózu je rakouská firma Lenzing, která ji nejen vyrábí, ale také se neustále snaží výrobu inovovat. Jedním z jejích vynálezů je Tencel, druh viskózového vlákna (lyocellového nebo i modalového), jehož výchozí surovinou je dřevo z ekologicky pěstovaných lesů. Voda a rozpouštědla použitá při výrobě se téměř plně recyklují, nepoužívají se bělidla na bázi chlóru a barví se ekologickými pigmentovými barvivy.
Při výrobě Tencelu se také může využívat technologie Refibra, která dovoluje získávat celulózu z bavlny, např. ze zbytků bavlněných látek z oděvních továren.
Firma Lenzing má továrny nejen v Rakousku, ale i okolní Evropě. Patří mezi ně také biorafinérie v moravském Paskově, která nejen produkuje celulózu, ale využívá i zbytky z její výroby. Z biomasy, která zbyde po zpracování dřeva, vyrábí elektřinu a teplo na vlastní provoz.
EcoVero
Viskóza EcoVero musí splňovat ještě přísnější environmentální standardy než Tencel. Spotřebou vody, chemikálií a celkovou uhlíkovou stopou je EcoVero v současnosti nejšetrnější textilní materiál, který předčí nejen jiné druhy viskózy, ale i bavlnu. Celý dodavatelský řetězec musí být maximálně transparentní – od pěstování suroviny přes výrobu až po distribuci.
EcoVero je plně biodegradabilní a kompostovatelné. Lze jej dobře recyklovat (využít jako surovinu pro výrobu nové viskózy), ale pokud náhodou skončí na skládce, během několika měsíců se zcela rozloží, aniž by do půdy uvolnilo toxické chemikálie.
Vlastnosti látek EcoVero jsou stejné jako u ostatních kvalitních viskóz: jsou jemné, měkké, prodyšné, velmi příjemné na nošení, dobře odvádějí vlhkost a relativně rychle schnou. I péče je stejná – lze je prát, sušit a žehlit jako jiné viskózové látky.
Nevíte, co je to modal nebo cupro, nebo jak se viskózové vlákno vyrábí? Přečtěte si podrobný článek o všech nejznámějších typech regenerovaných vláken z přírodních surovin.
Máte doma oblečení z materiálu EcoVero?
Už jste z látky EcoVero sami šili?
Napište nám do komentářů své zkušenosti!
Komentáře(1)