Čistírnu najdete skoro v každém městě, ale ne všude se dokážou postarat o oděvy vyžadující speciální péči. Někde vám perfektně vyperou pracovní oděvy nebo vyčistí koženou bundu, ale se speciálními kousky a méně obvyklými materiály nemají zkušenosti.
Choulostivé oděvy (ať už jsou to hedvábné šaty, kalhoty z vlněného flanelu nebo třeba acetátová halenka) není vhodné dávat do rychločistíren v nákupních centrech. U takového oblečení totiž nezáleží na moderním vybavení a velikosti čistírny, ale na lidech – zkušených pracovnících, kteří se vyznají v materiálech, metodách odstraňování skvrn a v neposlední řadě také správném žehlení. V čistírnách to bohužel není samozřejmost.
Při hledání čistírny začněte tím, že si vyhledáte podniky v okolí a zeptáte se, zda čistí choulostivé oděvy (ptejte se konkrétně na to, co si chcete dát vyčistit). Nedoporučujeme chodit tam, kde vám dají váhavou odpověď, ze které vytušíte, že se jim do toho příliš nechce. Trochu napoví i seznam věcí, které čistírna přijímá: tam, kde čistí kromě běžného oblečení také kůži, peří, divadelní kostýmy apod., mají zřejmě víc zkušeností. Podívejte se, zda na svých stránkách zmiňují detašování (odborná identifikace a čištění skvrn), nebo se na něj zeptejte.
5 otázek, podle kterých poznáte dobrou čistírnu oděvů
- Čistíte hedvábí / vlnu / krajky (podle toho, co potřebujete vyčistit)?
- Kontrolujete před přijetím oděvu etikety a to, zda souhlasí se skutečným složením?
- Přijímáte oděvy bez etiket?
- Konzultujete vhodné čištění s klientem, než oděv přijmete?
- Ručíte za to, že oděv nepoškodíte?
Mimochodem, etiketa se složením a odborné znalosti čistírny jsou velmi důležité: jedna naše zákaznice takhle přišla o oblíbené hedvábné šaty. Přestože při odevzdání upozornila, že jsou z hedvábí, k pracovníkovi, který je čistil, se informace nedostala, a protože v šatech nebyla etiketa, vypral je ve vodě. Šaty se srazily a sreklamací zákaznice kvůli chybějící etiketě neuspěla.
Jestliže ve vašem oděvu etiketa chybí nebo je nečitelná, můžete si ji u nás koupit – nabízíme textilní etikety pro hedvábí, které můžete před odevzdáním do čistírny jednoduše přišít do švu oděvu.
Jak poznat, které oblečení musí do čistírny
V každém oděvu, který se prodává v České republice, musí být všitá etiketa s pokyny pro údržbu. Ty mohou být uvedené slovně nebo pomocí symbolů – jestli si nejste jistí, co znamenají, podívejte se do našeho článku symboly praní a ošetřování textilií, kde jsou všechny podrobně vysvětlené.
Slavnostní hedvábné šaty jako tyto od Simony Toškové patří do rukou odborníka
Oděvy, u nichž etiketa zakazuje domácí praní a uvádí, že by se měly dát odborně vyčistit, patří do čistírny. Je pravda, že někdy je výrobce až moc opatrný a praní zakáže jednoduše proto, aby se pojistil. Kdo má s praním citlivých látek zkušenosti, může dát na vlastní úsudek. Od zákaznic víme, že leckterý kousek, který etiketa posílá do čistírny, lze opatrně vyprat – třeba hedvábnou halenku.
Do rukou odborníka však rozhodně patří oděvy, jako jsou například slavnostní šaty, saka, kabátky a oblečení z choulostivých materiálů, které praním nenávratně mění své vlastnosti. U sak nebo složitě vypracovaných šatů nejde jen o samotnou látku, ale také o výztuže, podšívku, tvarování, aplikace, výšivky. Výztuž se ve vodě může poškodit, výšivka se potrhá, podšívka se srazí jinak než vrchní látka, oděv ztratí tvar a už ho nezachráníte.
Musí hedvábí vždy do čistírny?
Ne, neplatí to pro všechny hedvábné látky. Některé hedvábí lze prát v ruce nebo na jemný program v pračce. V Sartoru látky často testujeme a mnohým voda s vhodným pracím prostředkem nevadí. Výsledky testů jsme přehledně sepsaly do článku Jak prát hedvábí, který určitě doporučujeme k přečtení.
Jak se čistí v čistírně
V čistírnách se používají dvě základní metody: mokré čištění a tzv. suché čištění. Při mokrém čištění se používají speciální prací prostředky, pračky a sušičky, které někdy dovolují vyprat i oblečení, jež by se mělo podle etikety čistit pouze „suchými“ přípravky. Odborník pozná, u jakých kousků si to může dovolit, a navíc má zařízení na to, aby ho po vyprání správně vyžehlil a vytvaroval párou do původního tvaru. Pokud doma máte jen běžnou, byť kvalitní žehličku a obyčejné žehlicí prkno, nikdy takového výsledku nedosáhnete.
Při suchém čištění se používají rozpouštědla, která z látky dokážou odstranit špínu a skvrny, aniž by ji poškodila tak jako voda. Při suchém čištění se látka nesrazí, nezplstnatí ani jinak nezmění. Proces probíhá ve speciálních pračkách a nejpoužívanějším přípravkem je tetrachlorethylen (také perchlorethylen nebo lidově perchlór). Celý prací cyklus trvá jen několik minut (obvykle pět až patnáct) a následuje odstřeďování a sušení teplým vzduchem, během kterého se prakticky všechno rozpouštědlo odstraní; moderní prací stroje odstraní přes 99 % přípravku, který navíc koluje v uzavřené smyčce, kde se čistí a znovu používá.
Kromě tetrachlorethylenu se v menší míře používají také čistidla na bázi uhlovodíků a různé chemické látky na lokální čištění skvrn.
Pozor na knoflíky, flitry a plastové perličky
Každé „suché“ čistidlo má své výhody a nevýhody, a to správné pro konkrétní oblečení umí vybrat jen zkušený odborník. Tetrachlorethylen je nehořlavý a relativně bezpečný pro člověka, ale rozpouští některé plasty a může tak zničit knoflíky, flitry nebo plastové perličky.
Odevzdání a vyzvednutí oděvu
Před samotným čištěním by měl pracovník čistírny oděv pečlivě prohlédnout a najít případné skvrny (to by měl ostatně udělat už při přejímce oděvu přímo před vámi, na skvrny a případné poškození vás upozornit a předat vám příjmový lístek, na kterém to bude černé na bílém), které bude potřeba nejprve vyčistit. Dříve býval v čistírnách specialista zvaný detašér, který si se skvrnami uměl poradit, ale dnes jsou detašéři bohužel vzácní.
Po vyčištění nebo vyprání oděvu by ho v čistírně měli znovu prohlédnout a dočistit případné pozůstatky skvrn. Následuje žehlení, které je kapitolou samo pro sebe. Určitě by se vám nemělo stát, že by vám vrátili nevyžehlený nebo špatně vyžehlený oděv. Záhadně posunuté puky na kalhotách nebo zmačkaná místa hned na místě reklamujte.
Doporučené čistírny oděvů
Z čistíren, které máme vyzkoušené, nebo je vyzkoušely naše zákaznice, můžeme doporučit následující. Rádi bychom vám jich poradili víc, ale najít dobrou čistírnu pro hedvábí a další „speciality“ bohužel není lehký úkol. Velmi uvítáme vaše tipy a zkušenosti, které nám pomohou dát dohromady seznam spolehlivých, opakovaně prověřovaných čistíren nejen pro hedvábí, ale i další choulostivé materiály a vzácné oděvní kousky.
město | ČistírnA | Zkušenosti zákaznic |
---|---|---|
Prostějov Kojetín Olomouc | v Olomouci to je „Modrá čistírna“ | Umějí snad všechno. Skvělou referencí je třeba to, že čistí i starožitný fundus Muzea umění. Své zákazníky, co to mají po ruce, posílám právě sem. Když dámy v čistírně vidí moji etiketu, hned vědí, jak se k obleku či šatům chovat. Mimochodem, majitel mi vysvětloval, že některé šaty jsou v podstatě nevyčistitelné. Základem je neprací hedvábí, které se musí čistit chemicky, a na něm krajky s nalepenými krystaly či korálky, které se zase v chemii rozpustí a potřebovaly by jít do vody.... ATEH, Jana Jelínková |
Praha 1 | V Celnici 1038/3, 110 00 Nové Město | V Praze je dobrá čistírna v ulici V Celnici, je to mezi Masarykovým nádražím a Náměstím Republiky. Jiřina Florianová |
síť provozoven po celé Moravě | Čistírna Arbela | Čistírna Arbela, kam posíláme oděvy k vyčištění, vrací šaty, na kterých nejsou symboly a vypadá to na méně obvyklý materiál, se žádostí o další informace, a pokud nejsou, vyčistí pouze na riziko zákazníka. Pokud zákaznice nemá na oděvu štítek se symboly, ale složení materiálu zná, píšeme to na průvodní list. Slávka Neumanová |
Praha 8 | Karlínské náměstí 234/5, 186 00 | Čistírna, kam jsme vozili i modely z přehlídek a poradili si s jakýmkoli materiálem. Vozila jsem jim kašmírové kabáty, hedvábné šaty atd. a vždy maximální spokojenost, třeba u halenek odpárali perleťové knoflíky a po vyčištění našili zpět, to jsem viděla poprvé právě tady. Dělají i spalovací test materiálu kvůli možnostem čištění a hned upozorní na případné problémy třeba kvůli kombinaci použitých materiálů na daném kusu oděvu. Marie Vlčková |
Znáte kvalitní čistírnu, kde si poradí i s choulostivějšími oděvy?
Máte dobré nebo naopak hororové zkušenosti s čistírnou?
Pište nám do komentářů pod článkem!
Komentáře(3)