Látková rouška vás sice stoprocentně neochrání před virem, ale nějaká, byť malá ochrana to je. Ale co je hlavní – s rouškou nebudete prskat na všechny kolem. A je to super způsob, jak zužitkovat zbytky látek, které se vám válí doma.
Střih na roušku
V tomto návodu jsem pro vás připravila dvojdílný střih, který dobře obepne obličej – aby rouška byla co k čemu, musí co nejlépe přilehnout k obličeji. Střih je spíše větší, zakryje i bradu, takže lépe chrání vás i ostatní. I tak ale doporučuji nejdřív vyzkoušet vystižené jen z papíru - např. vousáči apod. možná budou potřebovat střih ještě zvětšit.
Střih je vč. švových přídavků ¼“ neboli čtvrt palce – to je tak akorát na šířku patky domácího šicího stroje. Střih stáhněte a otevřete v nějakém pdf editoru, jako je například Adobe reader.
Roušky můžou být uvázané buď za uši, nebo za hlavu. Vázání za uši je nenápadné, rychlé a praktické, pokud potřebujete roušku častěji sundávat a nandavat, nicméně po delší době můžou gumičky mírně tlačit a je třeba vychytat tu správnou délku.
Vázání za hlavu je pevnější, rouška pěkně sedne, je to lepší varianta na delší nošení – neotlačuje uši. Nicméně bude prostě vidět, gumičky se nikde neschovají, takže je vhodnější spíše pro kratší vlasy, kde se tak nějak více ztratí.
Materiál na roušku
Vrchní materiál vyberte jaký se vám bude líbit, samozřejmě nejpraktičtější bude bavlněné nebo lněné plátno, protože to můžete snadno vyprat na 60°C. To mají ovšem všichni, takže klidně můžete vybrat i něco netradičního, jako třeba brokát. Volte nehedvábnou variantu, která se dá prát, a předeperte minimálně na 40°C. Trochu se srazí a mírně zkrepatí, ale to srovnáte vyžehlením.
Vrchní materiál rozhodně doporučuji zafixovat podžehlením – na to je nejlepší nějaká netkaná textilie, prostě klasický vlizelín, ale ideálně spíš takový silnější a tužší. Ačkoli vlizelín obvykle jako výztuž moc nemusím, protože se rád odlepuje a špatně drží, tady je lepší – působí tak trochu jako filtr, mezi vlákny nejsou takové mezery jako u klasické tkané textilie. Nicméně můžete použít i naše nažehlovací plátno, které bude na látce perfektně držet.
Jako podšívku doporučuji nějaké hustě tkané pevnější plátno z bavlny nebo ze lnu. Čím volnější vazba, tím méně funkční rouška bude.
Vázání je nejlepší na gumičky - volte měkké a hodně natahovací, šířky cca 5mm. Pokud chcete roušky vyvářet, déle vám vydrží klasická bavlněná šňůra, pak ale musí být rouška zavazovací za hlavu, tedy ne za uši.
Existují i roušky s vyměnitelnými filtry - v takovém případě se na podšívku našije kapsička a do ní se vkládá filtr, který se po každém použití vyhodí. Filtr může být například nanovlákenná netkaná textilie, ale i filtr do vysavače, papírová kuchyňská utěrka, perlan... Osobně si myslím, že vás to stejně před viry nezachrání a je to akorát práce navíc. Mějte na paměti, že účinnost roušky je hlavně směrem ven, tedy aby se od vás nenakazili ostatní v případě, že jste nemocní.
Praní a údržba roušek
Roušky je třeba po každém použití dezinfikovat. V ideálním případě vyvářkou na 90°C (stačí 10-20 min v hrnci), to ovšem snesou jen materiály jako je bavlna nebo len. U choulostivějších materiálů můžete prát na nižší stupeň s přídavkem dezinfekce (sanytol) nebo postříkat dezinfekčním alkoholovým roztokem, případně vyžehlit, dát pod UV lampu, do sterilizátoru … Výborná je sterilizace v páře, tedy hrnec, trocha vody a pařáček na knedlíky – v tom sterilizovat 10 minut. Roušky budou jen vlhké a rychleji uschnou a materiál i drátek se neničí točením v pračce. Rozhodně doporučuji mít roušek více a střídat je. Pozor, dezinfekce v mikrovlnce v případě roušky s všitým drátkem není možná! Krom toho by se mohla rouška vznítit, raději to nezkoušejte u žádné roušky, hasiči vám budou vděční.
Dbejte také na správnou manipulaci. Po použití na roušku nesahejte, sundejte ji opatrně za gumičky a ihned vydezinfikujte. Pokud jste v terénu a roušku sundaváte, dejte ji do igelitového sáčku a teprve potom uložte např. do batohu. Vhodné je si s sebou brát dezinfekční sprej a roušku ihned po sundání nastříkat ze všech stran. Zapařenou roušku vyměňte, vlhkost totiž virům nahrává :-)
Šití roušky krok za krokem: (1) rouška s všitými gumičkami
Vystřihněte z vlizelínu kus asi 18 x 31 cm a nažehlete jej na vrchní látku. Tzn. přiložíte vlizelín tečkovanou stranou směrem k rubu vrchní látky. Při nažehlování je třeba mít žehličku na dost vysokou teplotu (cca na bavlnu) a postupně nažehlovat především tlakem – přitlačím žehličku, počkám – posunu žehličku – přitlačím – počkám – atd. Když to bude špatně lepit, počkat déle a více zatlačit.
Pokud nemáte vlizelín – nevadí, jde to i bez toho, jen nebude rouška tak hezky držet tvar.
Správně byste měli nažehlovat tou kratší stranou paralelně s osnovou látky, abyste dodrželi směr vlasu – já to mám obráceně, protože jsem zrovna našla zbytek, kam se to jinak nevešlo :-)
Teď můžete vystřihnout střih – já jsem přeložila látku napůl a pod to jsem dala napůl přeloženou podšívku, prošpendlila jsem všechny 4 vrstvy a střihla najednou.
Sešijte vrchní díly a díly podšívky – dle střihu to vychází cca na šířku patky, u průmyslového stroje lehce víc. Nemusí to být na milimetr přesně. Fotky jsou ilustrativní, dále budu pracovat s jiným brokátem, protože k němu mám lepší fotky :-)
Rozžehlete švy – můžete si pomoci nastřižením švového přídavku na několika místech, ale jde to celkem hezky i bez toho.
Na rozžehlení se bude hodit použít rukávník, nebo něco kulatého tvaru, kam se dobře dostanete se žehličkou.
Jestli chcete zvýšit odolnost roušky, můžete ještě šev podlepit dalším vlizelínem nebo kouskem nažehlovacího plátna.
Ustřihněte gumičky na uši. Doporučuji hodně měkké a pružné. Osvědčilo se mi 0,6 x 14 cm, ale raději si to nejdříve zkuste. Pokud máte spíše tužší gumičku (nebo vysoko uši), budete potřebovat trochu víc, tak 15-16 cm.
Našpendlete gumičky na líc roušky cca 0,6 cm od vrchního a dolního okraje a prošijte na stroji kousek od okraje (těsně před budoucím prošitím, tedy na méně než je šířka patky).
Sešpendlete k sobě vrchní látku a podšívku lícem k líci.
Na vrchní a spodní straně povytáhněte podšívku asi o 0,3-0,4 cm výš – díky tomu se vám pak nebude podšívka vevnitř roušky krabatit.
Sešijte na stroji na šířku patky, dole nechte cca 8 cm nesešitý okraj na otočení.
Tuhle část přeskočte, pokud nechcete do roušky všívat drátek. Pokud ale nějaký máte, použijte ho – rouška bude mnohem lépe sedět. Můžete použít třeba drátky na svazování kabelů, cokoli.
Ustřihněte 9 cm dlouhý drátek a pokud možno začistěte jeho okraje (například lakem na nehty – já jsem použila UV lak a vytvrdila v UV lampě, ale můžete použít cokoli). Bez začištění to taky jde, ale drátek může časem začít rezivět nebo propíchne látku.
Na horním okraji roušky ušijte ve švovém přídavku tunýlek cca 10 cm dlouhý a vložte do něj drátek a po obou stranách zapošijte.
Ustřihněte rohy švových přídavků a nastřihněte několikrát v zakřivené části kolem nosu, otočte, vyžehlete.
Tohle není nutný krok, ale roušku to hezky zpevní – prošijte ve švu na líci od vrchu dolů k otevřenému okraji. Dolní okraj podšívky založte tak, aby vznikla výpustka cca 1-2mm.
Nyní z rubu ručně přišijte otevřený dolní okraj. Můžete také z vrchu proštepovat na stroji (pozor na drátek).
Hotovo!
Šití roušky krok za krokem: (2) rouška s tunýlkem na gumičky
Šije se podobně jako varianta se všitou gumičkou, ale střih je směrem k uším prodloužený – vytvoří se tak tunýlky na provlečení gumičky z lícu. To má výhodu, že když se netrefíte s délkou gumičky, můžete ji vyměnit. Já jsem zde udělala variantu s gumičkami za hlavu, ale můžete je udělat kratší a mít je jen za uši.
Šijte stejně jako předchozí variantu, jen vynechte gumičky – obšijte kolem dokola, vynechte díru na otočení a vyžehlete.
Okraje zahněte cca 1,5 cm od okraje a přišijte.
Tunýlkem provlečte gumičku. Budete potřebovat asi 70 cm. Konce gumičky k sobě sešijte na stroji, sestřihněte a schovejte do tunýlku.
Hotovo!
aktualizace 20.1.2021
Komentáře(3)