V prvé řadě je na místě zmínit, že pravé perly mohou být buď sladkovodní, tedy říční, anebo mořské. Říční perly se od mořských liší trochu jiným způsobem kultivace, různorodými tvary a nižší cenou. Dnes se v podstatě všechny pravé perly kultivují, tedy uměle pěstují, a trvá několik let, než je perlorodka vytvoří.
Testy, podle kterých poznáte, zda se jedná o pravou perlu
Vizuální test
Pravé perly se dají poznat na první pohled, ale je třeba v tom mít jistou praxi. Vezměte perly do rukou a pořádně si je prohlédněte. Je třeba mít dostatek světla – klidně si vezměte i brýle nebo lupu, když bude třeba.
Drobné nedokonalosti – nic přírodního není dokonalé, a to platí i pro perly! Na povrchu pravé perly jsou vidět malé nedostatky, jako nerovný povrch, rozdílný lesk, drobné jamky či rýhy. Pravá perla je paradoxně méně dokonalá než její imitace. Náhrdelník z říčních nebo mořských perel bude mít každou perlu mírně jinou, zatímco náhrdelník z imitace bude mít všechny perly dokonale stejné.
Tvar – říční perly mohou mít celou paletu tvarů od kulatých přes oválné až po složité barokní perly. Mořské bývají obvykle kulaté. Ovšem nikdy nebudou dokonale kulaté, každá perla v náhrdelníku je jedinečná, protože každou tvořila jiná perlorodka (ve skutečnosti dokáže jedna mořská perlorodka vytvořit dvě perly a jedna říční perlorodka až 32 perel. Každá perla je ovšem jiná, i když pochází ze stejné perlorodky). Čím uniformnější pravé perly jsou, tím budou dražší, takže pokud vám přijdou všechny naprosto stejně krásně kulaté a cena je podezřele nízká, máte před sebou imitaci.
Váha – pravé perly jsou těžké. Plastová imitace oproti tomu bude lehká a poznáte ji ihned. Výrobci perlových imitací jsou ale chytří a vyrábějí perly také z těžkých materiálů, jako je sklo, a výsledná hmotnost tak může být podobná.
Barva – stejně jako tvar, tak i barva falešných perel bude u všech dokonale stejná. Pravé perly ale hrají všemi barvami a mají duhové odlesky, které jsou u jednotlivých perel mírně odlišné. Pozor si dejte také na podezřele barevné perly – přírodní odstíny bývají nejčastěji bílá, růžová, lososová. Nápadné zbarvení napovídá, že by se mohlo jednat o napodobeninu anebo že jsou pravé perly barvené (ano, i to je možné).
Dírka – pokud máte dobré oči anebo máte po ruce lupu, prozkoumejte pořádně okolí dírky pro navlečení šňůry. Pravá perla bude mít dírku poměrně malou, s jasnými ostrými okraji. Imitace mívá dírky větší a kolem nich bývají často znaky odlupování nebo jsou zkrátka vidět stopy po lakování.
Teplota – pravé perly jsou studené. Tedy pokud jste je zrovna neměli na krku.
Lesk – falešné perly mají všechny stejný, skleněný lesk a uniformní odraz. Pravé perly oproti tomu odráží světlo každá trochu jinak, právě díky drobným nedokonalostem na povrchu a celkový lesk je hlubší, působí dojmem, jako by vycházel ze samotného nitra perly. Imitace bude mít lesk pouze povrchový.
Cena – ocenění pravých perel ovlivňuje mnoho faktorů. Obecně se dá říci, že čím větší, lesklejší a kulatější perly jsou, tím bude jejich cena vyšší. Takže čím budou pravé perly dokonalejší, tím budou dražší, ale také hůře rozeznatelné od imitace. Náhrdelník z velmi nepravidelných malých říčních perel může stát nižší stovky korun, náhrdelník z velkých, kulatých a lesklých říčních perel se může vyšplhat až k vyšším jednotkám tisíců korun. Mořské perly jsou řádově dražší, takový náhrdelník vás vyjde na desetitisíce.
Velikost – Jelikož perly rostou v omezeném prostoru, mají jen určitou maximální velikost. Za velké se považují perly kolem 10 mm v průměru. Pokud narazíte na neobvykle velké perly, tj. řádově od 14 mm výše, zbystřete. Takové perly by byly již velmi vzácné a také extrémně drahé.
Kromě zhlédnutí perel pouhým okem můžete také zkusit některý z následujících testů:
Test třením
Nejpoužívanější test, který odhalí většinu syntetických perel. Pravé perly při vzájemném oděru mírně drhnou a uvolňují vrstvu jemného písku (perleti), zatímco umělé perly po sobě hladce kloužou. Nejlépe to poznáte třením perel o vaše zuby. Můžete také opatrně škrábat po povrchu perly nožem – pravé perly zůstanou nedotčené, pouze se uvolní trocha perleti, zatímco lak na umělých perlách se seškrábe.
Test ohněm
Možná jste někdy v Asii zažili, že vás naháněli prodavači perel a mávali vám před nosem perlami a zapalovačem. Pokud pravou perlu krátce ožehnete plamenem, nic se jí totiž nestane. Syntetické perly se ale pod plamenem mohou seškvařit anebo ztratit lesk. Metoda ovšem není stoprocentní, je řada imitací (například skleněných), které tímto testem bez problémů projdou a krom toho vystavování pravých perel žáru také není pro jejich trvanlivost ideální.
Test acetonem
Pokud se jedná o pravou perlu, roztok acetonu by jí neměl nijak ublížit. Oproti tomu lak na umělých perlách se v acetonu rozpouští – na perle se tak vytvoří skvrny anebo perla zcela ztratí svůj lesk.
Důležitá rada na závěr – nikdy nepoužívejte jen jeden test na odhalení pravosti perel. Některé imitace mohou být tak věrné, že projdou řadou testů bez povšimnutí.
Druhy umělých perel
Abyste byli schopni pravé perly od imitací rozlišit, je dobré vědět, jaké typy umělých perel vůbec existují.
Plastové perly – plastové perly jsou nejlevnější imitací a pozná je i laik. Jsou lehké a působí lacině, dírky mají na první pohled ošklivé a je na nich vidět lak. Ty super levné bývají dokonce přivařené na šňůře.
Skleněné perly – asi nejčastější imitace – Skleněné perly jsou dělané dvěma způsoby: buď je skleněný korálek obalen vrstvou perleťového laku anebo je do dutého skleněného korálku vstříknut vosk. V druhém případě je perla velmi křehká, skleněný obal se může rozbít (viz. foto). Skleněné perly jsou těžší než plastové, ale mají uniformní povrch a lesk, takže je po bližším prozkoumání poznáte.
Shell perly – to je něco jako zirkon a diamant. Shell perly jsou vlastně uměle vyrobené pravé perly – jádro perly je vyřezané z mušle perlorodky, takže se jedná vlastně o stejný materiál jako má pravá perla. Levnější varianta shell perel je skleněné jádro obalené rozdrcenou směsí perleti z pravé perlorodky. U shell perel nefunguje test třením, musíte je tedy odhalit pohledem, což může být pro laika velmi těžké. Shell perly bývají velké a nápadně dokonalé, ale výrazně levnější než jejich pravé říční či mořské protějšky. Cena shell náhrdelníku se ale může pohybovat stovkách, ale i jednotkách tisíců korun.
Majorica – španělská firma Majorica je proslulým výrobcem velmi věrných umělých perel. Recept na výrobu je přísně střežen, ale ví se, že jádro je skleněné a povrch je sofistikovaná směs, velmi věrně připomínající perleť. Jejich dokonalost pokročila dokonce tak daleko, že některé náhrdelníky mají každou perlu schválně jinou a na povrchu mají i rýhy a drobné nedokonalosti, takže jsou od pravých perel pohledem skoro k nerozeznání. Jejich cena také není nikterak nízká, pohybuje se v jednotkách tisíců korun.
Zdroj: https://www.majorica.com/en/necklaces/necklace-juno.html
Komentáře(0)