Proč si ušít hedvábnou gumičku do vlasů?
V tomto návodu se dozvíte, jak si ušít malou, ale krásnou a zároveň užitečnou drobnost: hedvábnou gumičku do vlasů.
Jestli hodně nosíte ohony, culíky, copy a drdůlky, máte doma nejspíš sbírku nejrůznějších vlasových doplňků – ale možná vám ještě chybí hedvábná nebo brokátová gumička. Existují přitom nejméně čtyři důvody, proč si takovou gumičku vyrobit:
- Jsou krásné. Gumička z brokátu je doplněk, který se hodí do práce i do společnosti. Dáváte-li přednost méně výrazným, ale stále elegantním doplňkům, bude se vám líbit jednobarevné hedvábí.
- Hedvábí prospívá vlasům. Hedvábná gumička vlasy necuchá, ale naopak uhlazuje. Netrápí je statickou elektřinou a nevysušuje jako umělé materiály. Dá se snadno sundat, aniž by vás bolestivě tahala za vlasy.
- Vyjde to levněji. Hedvábné gumičky jsou nyní v módě a někdy se prodávají za opravdu vysoké ceny. Vy si za cenu jedné gumičky můžete ušít hned několik kousků.
- Můžete být originální. Baví vás výroba doplňků, malujete na hedvábí, vyšíváte? Dozdobte si hedvábnou gumičku podle svého a získejte kousek, který nikdo jiný nemá.
Co budete na gumičku potřebovat?
Není toho moc, a protože se jedná o drobnost, lze ji zvládnout i bez šicího stroje a profesionálních pomůcek. Stroj vám usnadní práci, ale pokud ho ještě nemáte, ušijete gumičku i bez něj. Potřebujete:
- Kousek látky (u nás můžete nakupovat už od 20cm)
- Kousek prádlové nebo kulaté pruženky (gumy)
- Pravítko, krejčovskou křídu, nůžky, špendlíky, zavírací špendlík na protažení gumičky
- Univerzální šicí nit a jehlu na ruční šití
- Volitelně: šicí stroj s univerzální šicí jehlou
Jakou látku na gumičku vybrat?
Gumičku si můžete ušít prakticky z jakékoli látky, dokonce i z jemných a průhledných materiálů jako organza nebo šifon, pokud s nimi umíte pracovat. Pro začátečníky ale doporučuji:
HEDVÁBNÝ SATÉN, MAROKÉN nebo DYŠES: jsou hladké, mají pěkný hedvábný lesk a jsou nejšetrnější k vlasům.
HEDVÁBNÝ DUPION nebo TAFT: hladké látky v krásných barvách, s mírnějším leskem než satén.
BROKÁT: sice není vždy hedvábný, za to je vždy vizuálně velmi efektní, dobře se šije a vybírat můžete z mnoha nádherných vzorů a barev.
Gumičku si můžete ušít i z HEDVÁBNÉHO KREPDEŠÍNU (jemná, mírně lesklá látka, šetrná k vlasům), z VISKÓZOVÝCH LÁTEK nebo z BAVLNY.
ZBYTKY LÁTEK jsou na šití gumičky ideální. V e-shopu i v prodejně jich vždy máme dostatek a jsou za velmi příznivé ceny.
Střih na gumičku do vlasů
Střih na gumičku do vlasů je až trapně jednoduchý: je to prostě dlouhý, úzký obdélník. Šířka se volí podle toho, jaký typ gumičky chcete:
Široká gumička do vlasů
Široká gumička mívá obvykle šířku 4–6 cm.
Budete na ni potřebovat pruh látky o dvojnásobné šířce plus přídavky na šev.
Příklad: pro pěticentimetrovou gumičku počítejte 2×5 cm plus 2×přídavek 1 cm, celkem tedy 12 cm.
Úzká gumička do vlasů
Úzká gumička mívá šířku kolem 1–2 cm.
Opět budete potřebovat dvojnásobek plus přídavky na švy. Přídavky si střihněte nejméně centimetrové, aby se vám dobře šilo. Po sešití je můžete sestřihnout na užší, aby se gumička lépe obracela.
Šířku si můžete samozřejmě střihnout zcela podle sebe a vyrobit si jak úzkou, tak mega širokou gumičku. Uvedené příklady berte jako vodítko.
Délka
Délka obdélníku je obvykle dvojnásobek až trojnásobek délky gumičky v nenataženém stavu, přičemž délka gumičky se pohybuje od 15 do 20 cm.
Pro první pokus doporučuji:
- plochou prádlovou pruženku šířky 5 mm nebo kulatou pruženku průměru 2–3 mm, v obou případech délku 18 cm (plus přídavek na sešití cca 2 cm);
- pruh látky střihnout v délce 45 cm.
S gumičkou si můžete zaexperimentovat. Vhodná délka závisí na dvou faktorech. Jedním z nich je typ použité pruženky:
- Širší plochá prádlová guma je hodně pevná a tolik se nenatáhne, je tedy lepší střihnout ji delší;
- Měkká kulatá gumička je hodně pružná, stačí tedy kratší.
Druhým faktorem jsou osobní preference a typ vlasů: každému zkrátka vyhovuje něco jiného. Jestliže vám nebude sedět některý druh pruženky, zkuste jinou. Nemusíte ani šít víc gumiček, pruženku snadno vyzkoušíte a případně vyměníte ještě před dokončením.
Jak ušít gumičku do vlasů
Začištění látky
U látek, které se hodně třepí, doporučuji obdélník raději předem začistit. Týká se to hlavně brokátu a dupionu.
Ušití tunýlku
Připravený pruh látky přehněte podélně napůl, lícem dovnitř. Sešijte rovným stehem na stroji nebo zadním stehem v ruce. V jednom místě si nechte kousek nesešitý, jak vidíte dole na fotce.
Pokud se vám látka při šití malinko scukla (u saténů, krepdešínů a lehčích látek vůbec se to může stát), šev přežehlete.
Obrácení a sešití konců
Vtáhněte jeden konec vzniklého tunýlku dovnitř a protáhněte až k druhému konci tak, aby na sobě oba přesně seděly:
5. Sešijte okraje kolem dokola k sobě. Šijte ručně zadním stehem – patku dovnitř nedostanete, leda byste měli opravdu hodně širokou gumičku.
Tip pro sešívání úzké gumičky: strčte si dovnitř nějakou tyčku, třeba jídelní hůlku nebo silnou špejli. Bude se vám lépe šít.
7. Pomocí zavíracího špendlíku navlékněte pruženku. Konce sešijte k sobě. Můžete je samozřejmě jednoduše svázat, ale zvlášť u silnější ploché gumy není sešití složité a je rozhodně úhlednější.
Gumičku vyzkoušejte. Pruženku teď můžete ještě zkrátit nebo vyměnit.
Nakonec skrytým stehem zašijte otvor.
HOTOVO!
Gumičku máte ušitou. Doufám, že se povedla, a pokud není dokonalá, nezoufejte – zkuste to znovu a s jinými parametry, dokud nenajdete tu pravou.
Péče o gumičku
Gumičku můžete prát podle pokynů pro danou látku. Při manipulaci se saténovými nebo brokátovými gumičkami dávejte pozor na zatržení nehtem nebo sponkami do vlasů. Přesto počítejte s tím, že se gumička časem poškodí, zvlášť když ji budete používat denně. Ještě že si můžete kdykoli snadno vyrobit novou!
Pokud se vám vytahá pruženka, vyměníte ji tak, že rozpářete otvor zašitý skrytým stehem, vytáhnete starou pruženku, navléknete novou a opět zašijete.
Komentáře(0)