Svatba je jedním z nejhezčích okamžiků v našem životě. Chceme si ji co nejlépe užít a potom na ni dlouhá léta s láskou vzpomínat – jako v pohádce. Svatba je také slavnost, která si zaslouží patřičně slavnostní oděv. Těžko bychom hledali nevěstu, která by se nechtěla vdávat v krásných šatech.
Ponechme stranou ženicha, který se jistě sám rozhodne, jestli zajde do půjčovny, do konfekce nebo ke krejčímu, a podívejme se na nevěstu a její šaty. Vybrat ty pravé není vůbec jednoduché!
Ze všeho nejdříve se musíte rozhodnout, jestli si chcete půjčit nebo koupit hotové šaty, nebo si je necháte ušít. Půjčovny a obchody mají sortiment, který odpovídá současným trendům a požadavkům většiny nevěst. Pokud však máte jiné nároky na střih nebo materiál nebo nemáte klasickou konfekční velikost, pak vám svatební salony nejspíše nedokážou vyhovět. Šaty šité na míru však můžete mít do detailu vytvořené podle vlastních představ.
Levné šaty z Číny
Než si začneme povídat o látkách, chtěly bychom vás varovat před svatebními šaty z asijských e-shopů jako Wish, Aliexpress a dalších. Někdy je přeprodávají i české e-shopy – nabízejí šaty „na míru“, kdy zašlete své míry a za několik týdnů vám poštou přijdou svatebky ušité údajně přímo pro vás.
Doporučujeme se těmto šatům vyhnout. Jejich kvalita je nepředvídatelná a stává se, že přijde doslova nepoužitelný model, který nezvládne upravit ani sebelepší švadlena, o kvalitě materiálu ani nemluvě. Obvykle se také šaty jen vzdáleně podobají fotografii, často navíc převzaté z katalogu jiné značky.
Dbejte na kvalitní a prodyšný materiál – hedvábným svatebním šatům se nic nevyrovná
Hedvábí je jednoduše krásné a krásná v něm budete i vy. Běžně prodávané umělé svatební látky jako polyesterový satén nebo organza mají svůj předobraz v původně výhradně hedvábných tkaninách, nikdy je však nedokážou dokonale nahradit. Hedvábí má nejen nenapodobitelný lesk a celkově luxusní vzhled, ale nabízí i pohodlí. I silnější hedvábné látky jsou prodyšné, lehké a příjemné na kůži – a to v tak náročný, a přece jen poněkud stresující den, jakým je i ta nejpohodovější svatba, určitě oceníte.
Vyhněte se za každou cenu všem polyesterům a jiným umělotinám, které nedýchají. Pokud nezvolíte přímo hedvábí, pořiďte jiný, ale rozhodně prodyšný materiál – ve váš velký den chcete být po celou dobu čerstvá a svěží. Na možné alternativy, popřípadě doplňky k hedvábí se zde také podíváme.
Podle čeho vybírat látku
Rozpočet
Materiál na svatební šaty se vybírá podle tří základních kritérií: cena, střih a styl. Cenovou otázku asi není potřeba rozebírat podrobněji. Cena šatů se skládá z odměny za práci (tj. samotného šití) a ceny materiálu, ke kterému patří všechny použité látky (včetně podšívky, tylu na spodničku, krajkových aplikací atd.), stuhy, zipy, knoflíky, výztuže, nitě. Potřebné množství látky se může značně lišit, od 150 cm na jednoduchý krátký model až po 10 metrů na honosnou nabíranou toaletu.
Na potřebné množství materiálu se zeptejte toho, kdo vám bude šaty šít, a „vylaďte“ šaty tak, abyste se vešla do vašeho rozpočtu. Nezapomeňte krejčovou nebo krejčího upozornit, že budete možná kupovat látku v méně běžné šířce šířce – v Sartoru máme látky od 75 cm do 180 cm šíře!
Styl šatů
Na každý typ šatů se hodí jiný materiál. Zjednodušeně můžeme svatební šaty rozdělit do dvou skupin: splývavé a nesplývavé. Splývavé volně spadají k zemi, nenosí se pod ně spodnička, často se na nich využívají řasené efekty. Nesplývavé šaty mohou mít širokou „princeznovskou“ sukni s bohatou spodničkou, nebo naopak úzkou pouzdrovou sukni – v každém případě jsou ušité z pevnější látky, která dobře drží tvar.
Při výběru látky je proto naprosto zásadní vědět, jestli chcete pevnou a „trčavou“, nebo měkkou a splývavou. Nevhodně vybraná látka, byť sebekrásnější a sebekvalitnější, může šaty zkazit.
Nesplývavé látky na svatební šaty
Na áčkové, nabírané, skládané nebo pouzdrové sukně doporučujeme pevnější látky. V našem e-shopu máme tuhost u všech látek uvedenou, dívejte se tedy po těch, které jsou označené jako „tuhé“ nebo „mírně tuhé“.
Hedvábný dyšes
Dyšes je velmi tuhá, pevná látka. Říká se mu také „svatební satén“. Má saténový povrch s perlovým leskem (je matnější než běžný satén) a působí velmi elegantně. Je to skutečně luxusní materiál, ze kterého vytvoříte opravdu bohatou sukni i složitě strukturované přiléhavé střihy (korzetový živůtek, pouzdrové šaty, vypasovaný svatební kabátek nebo sako).
Sartor nabízí dyšesy ze 100% pravého hedvábí nebo ze směsi hedvábí a bavlny, popřípadě hedvábí a polyesteru. V běžných obchodech koupíte většinou jen dyšes z umělých vláken, který je levnější, ale není tak prodyšný ani příjemný na nošení a nemá tak krásný hedvábný lesk.
Hedvábná organza
Organza je velmi tuhá, ale průhledná látka. Na svatebních šatech se hodí na vrstvené efekty, průhledné nabírané rukávy, mašle nebo jiné ozdobné prvky, které budou skvěle držet tvar. Na rozdíl od syntetické organzy je matná a prodyšná
Hedvábný dupion
Dupion je mírně tuhá látka, oblíbená pro svůj vzhled a krásné barvy. Dupion má lehký hedvábný lesk, který dává vyniknout pastelovým i zářivým odstínům. Často bývá šanžánový – nitě v osnově mají jinou barvu než nitě v útku, látka proto mění odstín podle toho, v jakém úhlu na ni dopadá světlo. Měňavý efekt může být nápadný (např. kombinace modré a červené) nebo velmi jemný (bílá a zlatobílá, růžová a krémová).
Dupion tvoří ostré, „papírové“ sklady, které vyniknou především na nabíraných, aranžovaných a skládaných sukních. Vzhledem ke způsobu tkaní má dupion nepravidelnou proužkovanou strukturu (nitě v útku, tedy napříč přes šířku látky, jsou místy silnější), která může být prakticky nepatrná, nebo naopak hodně výrazná. Hladké dupiony se hodí na elegantní modely, ty hrubší zase na bohémsky romantické šaty.
Hedvábný taft
Taft je mírně tuhá, hladká látka luxusního vzhledu. Taft je hustě tkaný, pevný a má elegantní matný lesk. Svým chováním připomíná hedvábný papír, je o trochu „papírovější“ a tužší než dupion. Nejlépe se hodí na široké šustivé sukně, ale také na střihově propracované živůtky a doplňky v podobě mašlí nebo šerp. Tafty se, obdobně jako dupion, také vyrábějí v měňavé šanžánové barevnosti, a to v sytých i tlumených odstínech
Brokát
Brokát je mírně tuhá až tuhá látka, která se hodí na široké i přiléhavé sukně, korzety, saka nebo kabátky. Protože jde o výrazně vzorovaný materiál, vynikne spíš na menších modelech, jako jsou krátké svatební šaty (se širokou i pouzdrovou sukní), nebo v kombinaci s jednobarevnou látkou (brokátový korzet a jednobarevná sukně, brokátový top k jednobarevnému kostýmku apod.).
V naší nabídce najdete brokáty v bílé a smetanové barvě, v odstínech růžové, béžové, zlaté, fialkové nebo jemně modré, ale také ve výrazných, zářivých barvách vhodných na netradiční svatební šaty nebo na menší doplňky tradičních bílých. Pokud chcete opravdu výjimečné šaty, nebo bude vaše svatba v historickém stylu, podívejte se na naše repliky skutečných historických brokátů.
Len
Len sice není typická svatební látka, ale možná zrovna vy toužíte po jednoduché venkovské svatbě, po rustikální romantice nebo přírodním minimalismu.
Silnější lněné plátno nebo kepr se skvěle hodí na nabírané a široké sukně i na střihově vypracovaný živůtek. Len sice není tak tuhý jako hedvábný dyšes nebo taft, ale můžete jej podepřít spodničkou, nebo jednoduše naškrobit.
Len nabízíme v čistě bílé a ivory barvě, v přírodním odstínu i světlých pastelových barvách.
Tyl
Tyl je materiál, bez kterého se většina svateb jednoduše neobejde – ať už potřebujete tylový závoj, tylovou spodničku nebo celé tylové šaty.
Na spodničku jednoznačně doporučujeme tuhý tyl, který nadzvedne i těžší materiály jako dyšes. Celotylové sukně se šijí z více vrstev a ve spodní vrstvě by měl vždy být tužší tyl, i když na vrchní vrstvy použijete splývavý závojový nebo vintage tyl. Vrstvením pouze jemného tylu nedosáhnete takové bohatosti.
Splývavé látky na svatební šaty
Ne všechny nevěsty touží po širokánské princeznovské sukni. Splývavé a polosplývavé šaty mohou být velmi krásné, romantické i elegantní. Na volně splývající, řasené, antické nebo šikmo střižené šaty à la starý Hollywood jsou vhodné měkké, „tekuté“ látky. V našem e-shopu jsou označené jako „mírně splývavé“, „splývavé“ nebo „velmi splývavé".
Hedvábný satén a krepsatén
Satén a krepsatén musíme zmínit jako první, protože patří bezesporu mezi nejoblíbenější a nejznámější splývavé látky. Jeho typickým znakem je výrazný lesk a doslova „tekutá“ splývavost, která vynikne v různých řasených a šikmých střizích.
Hedvábný satén nelze srovnávat s běžně dostupným polyesterovým saténem. Lesk polyesterového saténu je křiklavější, méně elegantní než u hedvábí, látka je neprodyšná a méně příjemná na těle.
Ze saténu nedoporučujeme šít rovně střižené nabírané sukně nebo klasický princes, na to se mnohem více hodí výše zmíněné tužší materiály. Satén vynikne v šikmém střihu, řasené „vodě“ či na kolové sukni. Dobře se kombinuje se šifonem a krajkou.
Hedvábný krep marokén
Krep marokén je poněkud podobný těžkému saténu, ale je výrazně méně lesklý (má jemně zrnitý povrch) a splývá v o něco měkčích, bohatších vlnách. Je to velmi luxusní, těžký materiál. Hodí se na stejné šaty jako satén: šikmo střižené glamour modely, kolové sukně, řasené romantické šaty, ale také na halenku ke svatebnímu kostýmu.
Hedvábný krepdešín a krepžoržet
Krepdešín a krepžoržet jsou lehké, spíš matné látky, které se hodí na jednoduché svatební šaty: model s kolovou sukní, zavinovací, šikmo střižený. Světlé krepdešíny a krepžoržety trochu prosvítají, potřebují proto podšívku nebo hladké tělové prádlo.
Hedvábný šifon a žoržet
Šifon a žoržet jsou průhledné jemné látky, které se hodí k vrstvení. Šifon je opravdu lehoučký a nádherně vlaje, žoržet je o vlásek těžší. Šifon má hladký povrch, dobře se proto kombinuje se saténem a krepsaténem; žoržet je matný a zrnitý, hodí se tedy ke krepům a krepdešínům. Oba jsou vhodné nejen na šaty, ale také na šály, šátky a závoje.
Hedvábný úplet (žerzej)
Hedvábný úplet je velmi splývavý a navíc pružný – na rozdíl od výše zmíněných látek to není tkanina, ale úplet, je proto přirozeně elastický. Je lehký a neuvěřitelně příjemný na těle. Hodí se na přiléhavější šaty s řasenými efekty. Protože se jemně leskne, vypadá luxusněji než běžné bavlněné a viskózové úplety a hodí se proto i na slavnostnější příležitost, jako je svatba.
Viskózové látky
Na splývavé svatební šaty se hodí i jiné než hedvábné látky, například viskóza, modal nebo cupro. Jsou to moderní materiály, cenově méně náročné než hedvábí, ale s mnoha dobrými vlastnostmi. Některé nejsou běžně k sehnání, ale u nás je máme ve stálé nabídce.
Tencelový satén též označovaný jako lyocel, je matný, s broskvově hebkým povrchem. Viskózový satén je o něco lesklejší. Oba jsou splývavé, prodyšné a velmi příjemné na nošení.
Cupro má typický sametově matný lesk a vynikne na atypickém designu (balonové šaty, řasené designové modely).
Potřebujete-li tenkou průsvitnou látku, která nevypadá tak elegantně jako hedvábný šifon a hodí k šatům ze lnu nebo bavlny, zkuste voál ze směsi hedvábí a bavlny nebo jemu velmi podobné hedvábí s modalem. Hodí se na vrstvené šaty a na svatební šály a plédy.
Krajky na svatební šaty
Krajkové svatební šaty, dnes velice módní, si zaslouží samostatnou skupinu. Krajku lze použít jako materiál na celé šaty, na jednu část nebo v podobě drobných krajkových aplikací. Hodí se na honosné šaty s bohatou sukní i na splývavé modely. Druh krajky vybírejte podle stylu šatů.
Bordurové krajky
Bordurové krajky tvoří většinu naší nabídky krajek, mají typické ozdobné kraje. Při stříhání lze kraje využít jako lem sukně, rukávů, výstřihu nebo živůtku. Kraj a jednotlivé motivy z plochy krajky můžete vystřihnout a našít na šaty jako ozdobné aplikace.
Chantillská krajka
Chantillská krajka je zcela plochá a velmi jemná, hodí se proto na romantické šaty. Je také vhodná na téměř neviditelné elegantní zakrytí paží a dekoltu.
Alenconská krajka a krajky s korálky
Alenconská krajka a krajky s korálky mají výraznější, plastické motivy, které víc vyniknou. Tyto motivy se také dobře vystřihují a našívají buď přímo na látku šatů, nebo neviditelný tělový tyl – aplikace potom působí, jako by byly nalepené přímo na těle.
Benátská krajka
Benátská krajka (také vzdušná krajka, hrubá krajka) nemá tylový podklad, je tvořena pouze samostatnými, navzájem spojenými motivy. Musí se vždy našít na podklad, ať už celoplošně, nebo po jednotlivých částech. Motivy se jednoduše vystřihují a dají se použít jako aplikace, nebo na výrobu drobných krajkových doplňků.
Podklad pod krajku
Jako podklad pod krajku se hodí dyšes, dupion, satén, taft, krepdešín. Podkladovou látku vybírejte podle gramáže – pod těžší plastické krajky jsou vhodnější pevnější látky (dyšes, taft, dupion, silnější satén), pod jemnou chantillskou krajku nebo krajku vyšívanou na tylu může být i lehký satén nebo krepdešín. Výraznější matná krajka, např. benátská, bude vypadat pěkně i na lnu nebo bavlně. Jemné látky, jako jsou šifony, žoržety a splývavé tyly, se pod krajku nehodí, můžete je však kombinovat vedle sebe: šaty s krajkovým živůtkem a šifonovou vrstvou na sukni, krajkové šaty s aranžovanou šifonovou vrstvou atd.
Kolik odstínů má bílá?
Při výběru bílých látek dávejte pozor, o jaký odstín bílé se přesně jedná. V zásadě se rozlišuje čistý, chladný odstín s nádechem do modra a jemnější, teplejší, na pohled neutrální bílá s nádechem do žluta. Terminologie není všude stejná, ale u nás označujeme chladnější odstíny jako „čistě bílou“, teplejší neutrálně vnímané odstíny jako „ivory“ a výrazně teplejší odstíny jako „krémové“.
Pokud vybíráte látky nebo doplňky ve více obchodech, doporučujeme s sebou nosit vzorky a pečlivě porovnávat. Týká se to i barev jako krémová nebo champagne, protože i ty se mohou značně lišit.
Kombinujete-li více materiálů, dodržujte také stejný odstín – čistě bílá v kombinaci s ivory nevypadá dobře. Chcete-li například saténové šaty s krajkovou vrstvou a rozhodnete se pro čistě bílou, musí být čistě bílý satén i krajka a zároveň by měl být čistě bílý i závoj a všechny další doplňky, které chcete v barvě šatů (boty, kabelka). Pokud bude mít ženich bílý oblek nebo košili, i ty by měly být čistě bílé a ne bílé s nádechem do krémova.
Při kombinování bílé s jinou barvou doporučujeme k chladnějším odstínům (světle modrá, světle fialová) spíše čistě bílou, k teplejším (růžová, krémová, béžová) ivory. Podobně se k ivory odstínu víc hodí zlaté šperky, kameny teplých barev a krémově zbarvené perly, kdežto k čistě bílé barvě ladí stříbro, bílé zlato a sněhobílé perly. Když už je řeč o perlách – i ty si v Sartoru můžete vybrat a přímo na místě si kombinaci s látkou rovnou vyzkoušet. Podívejte se na naši nabídku pravých říčních perel.
Vhodnou bílou byste měla vybírat nejen podle svého vkusu, ale i podle svého barevného typu. Čistě bílá sluší chladným typům, jako jsou kontrastní „Sněhurky“ nebo porcelánové blondýnky s růžovou pletí. Ivory ladí k pleti s teplým (zlatým, broskvovým, olivovým) nebo neutrálním nádechem, která je v našich končinách nejčastější. Nejlépe barvu posoudíte přímo přiložením látky k pokožce, doporučujeme proto osobní návštěvu, nebo si od nás nechte zdarma zaslat vzorky.
Sečteno, podtrženo – nepodceňujte výběr materiálu, nevdáváte se každý den!
Výběr správné látky na svatební šaty opravdu není radno podcenit. Prohlédněte si šaty různých střihů a stylů, zvolte ty, které se vám nejvíc líbí a sluší vám a vyberte ten pravý materiál. Máte-li menší rozpočet, zvažte, jestli je právě látka na šaty to, na čem chcete šetřit – být nervózní v přírodním materiálu je mnohem příjemnější, než být nervózní v neprodyšném polyesteru!
Stále si svým výběrem nejste jistá?
Poradíme vám
Jsme tu pro vás. Potřebujete-li poradit, přijďte se k nám prostě podívat. Rády vám ukážeme všechny zmíněné látky, odpovíme na vaše otázky a pomůžeme s výběrem. Pokud se nemůžete dostavit osobně, zavolejte nebo napište. Zde je naše adresa a kontakt prodejny.
Komentáře(0)