Popis produktu
Ušijte si něco z dědictví, které nám zanechaly prababičky. Prohlížíte si ručně tkané lněné plátno zachráněné ze staré půdy na Slovensku, kde má tkalcovství dlouhou tradici. Každá z těchto lněných látek je jedinečná a neopakovatelná. Hodí se do interiérů, na kroje, historické kostýmy, ale i na originální kousky současné módy.
Kus historie
S tímto slovenským lnem si domů pořídíte kus historie. Ručně tkané lny se tkaly na domácích stavech (neboli krosnách) na Slovensku přibližně do poloviny minulého století, než se definitivně přestěhovaly do muzeí (jedno takové najdete například v obci s příznačným názvem Plachtince). Stáří tohoto lnu se tak může pohybovat od několik desítek až po stovku let.
Jedinečná příležitost
Zásoby vintage lnů se na našich půdách jen tenčí. Nikdy nevíme, zda a kdy se dostaneme k dalším archivním lnům. Proto je nákup vintage lnu jedinečnou příležitostí, jak si pořád ještě pořídit kus poctivé práce zkušených rukou našich předků.
Specifika vintage lnu
Díky pověstné odolnosti lnu se látky zachovaly prakticky beze změny. Přesto vás na nich může pár věcí překvapit:
- Ručně tkané látky z domácích stavů jsou vždy v malých šířkách (60–66 cm), proto vždycky zkontrolujte, jakou šířku objednáváte.
- Látky se většinou skladovaly složené napůl a rolované do balíku, aby se vešly do skříně. Na zakoupené látce možná tento sklad uvidíte, dá se ale vyprat a vyžehlit.
- Pokud vám střihneme látku z konce balíku, může se stát, že na konci látky bude mít napříč barevný pruh. Kupujte tedy raději vždy o 15 cm navíc. Zajímavostí je, že tyto barevné pruhy nesloužily jako ozdoba. Děvčata na vsi si tak označovala své výrobky, aby si je nepomíchala se lny jiných dívek.
- Látky mohou mít drobné „vady“, které však vnímáme jako důkazy autenticity a ruční práce: nepravidelnosti ve vazbě, nopky nebo nestejnoměrné zbarvení. Na látce možná objevíte i drobná zašpinění. Případný způsob odstranění skvrn necháváme na vás – někdo totiž preferuje jen zcela přírodní postupy, a proto bychom látky neradi „zanášeli“ moderní chemií. Tuto volbu necháváme na vás.
Co si ušít ze starého lnu?
Ručně tkané staré lny jsou různých tlouštěk (věnujte pozornost parametru gramáže). Ty silnější a robustnější s gramáží nad 200 g/m2 použijete například k výrobě utěrek a ubrusů. Jemnější staré lny jsou vhodné i na oblečení, velice oblíbené jsou mezi folkloristy k výrobě košil a jiných částí krojů.
Ručně tkaný len je také skvělým materiálem na šití historických kostýmů. Je sice starý „jen“ desítky let, ale řemeslný proces jeho výroby se od toho dávnějšího příliš nelišil.
Vintage len využijete i na současné oděvy nebo interiérové doplňky – vlastně jako kterýkoli moderní len podobné gramáže. Je to jedinečná příležitost mít v šatníku nebo domácnosti kousek skutečného kulturního dědictví.
Vlastnosti látky
Ručně tkaný len „po prababičce“ má stejné vlastnosti jako jiné lněné látky: je pevný, odolný a prodyšný. Není měkčený, je proto tužší a nesplývá. Opakovaným praním postupně měkne.
Před šitím látku vysrážejte. Látka má přírodní krémovou barvu, ale lze ji bělit starými i moderními postupy (sušení na sluníčku, praní s přídavkem bělícího prostředku). Můžete ji barvit barvivy určenými na bavlnu a len, nebo podpořit její autenticitu přírodními barvivy. Lze ji šít na běžném šicím stroji.
Péče
Perte na 60 °C, sušte na vzduchu, můžete i na slunci. (Budete-li látku barvit, perte po obarvení na 30 °C a sušte ve stínu). Žehlete na nejvyšší stupeň, můžete i napařovat. Sušení v sušičce doporučujeme pouze na krátký, šetrný program.