Popis produktu
Pro vlněné sukno je typický valchovaný povrch a obvykle i vyšší gramáž, ale toto vlněné plátno v černé barvě je výrazně lehčí a nabízí tak mnohem víc možností využití. Zatímco těžké sukno se používá snad jen na historické kostýmy, z jeho lehčí varianty ušijete hřejivé pánské i dámské sako nebo lehčí kabát do přechodového období. Na kalhoty se látka pro svůj tužší omak nehodí, ale na zimní sukni nebo strukturované šaty ano. Šermíři a zájemci o historický oděv taková sukna vyhledávají na cotehardie, suknice, tuniky a kabátce.
Vzhledem, gramáží i použitím je látka podobná našim vlněným keprům.
Protože je sukno vyrobené z čisté merino vlny bez příměsí, skvěle zachovává kladné vlastnosti materiálu: je prodyšné, v létě i v zimě udržuje příjemné mikroklima, hřeje i zamokra a má samočisticí schopnost. Poslední dvě zmíněné vlastnosti jistě uvítají hlavně příznivci historických akcí nebo LARPů. (Zajímá vás historické využití sukna podrobněji? Přečtěte si článek o historii vlněných látek.)
Merino vlna (získávaná ze stejnojmenného plemena ovcí) je nejjemnější ovčí vlna na světě. Merinové látky mají typický hebký omak a nejsou tak škrábavé jako obyčejná vlna. Lidé, kteří nemají zvlášť citlivou pokožku, mohou merino nosit i na holé kůži.
Před šitím doporučujeme látku vysrážet parní žehličkou. Abyste zachovali kladné vlastnosti vlny, vybírejte do oděvů kvalitní prodyšnou podšívku, například hedvábný serž.
Péče
Pro tuto vlnu doporučujeme chemické čištění v ověřené čistírně. Můžete ji i vyprat v ruce nebo v pračce na šetrný program určený na praní vlny; použijte speciální prací přípravek na vlnu, perte na 30 °C a neždímejte. Vyvarujte se praní na běžný program a s běžným pracím práškem – látka se srazí o 30 % a výrazně nabude na tloušťce. Oděvy není třeba žehlit, vlhké pověste na ramínko a nechte vyvěsit. Při šití žehlete po rubu na stupeň vlna.