Co o nás říkají

Ohlasů našich zákazníků si velice ceníme. Kritiky si vážíme jakožto podnětů ke zlepšení a Vaše děkovné maily nám dodávaji elán a radost z práce. Děkujeme za Vaši přízeň.

sestry Marcela Marín Kraemerová a Zuzana Semričová

 

Hi,
it arrived today, I'm very pleased with it (Byzantine Brocade with Winged Lions in Medaillons). It's much much nicer than the photographs, the colour is gorgeous and it's wonderfully stiff. Glad I got some before you ran out. I think it's one of the nicest I've had from you
Love Tanya

Tanya, 15.8.2018, UK


Dear team of Sartor,
yesterday the package with my cloth arrived at my tailor. She sent me pictures and I am really excited how great the Lampas with Fox, Birds etc. looks.
I would like to thank you for your great service and email-support and the quick shipping. Now I am looking forward for my new dress with the Lampas that you enabled with your work.

Paul, 1.12.2017, DE

 

Dobrý den, vše dopadlo dobře a balíček mi vydali na poště. Moc děkuji!
A len, který jsem si objednala je nádherný. Všude vás doporučuji, když někdo shání len.
Doufám, že se k vám někdy podívám osobně :-)

Markéta, 21.11.2017, CZ

 

Na úvod bych chtěla říct, že nejsem profesionální švadlena a šití je pouze mým koníčkem, takže toto opravdu, prosím, neberte jako reklamu. Obě fotky, které Vám posílám, jsou tedy pouhopouhým nadšeným chlubením - nadšeným z toho, co se díky Vašemu obchodu dá ušít. Děláte můj koníček ještě příjemnějším a hlavně ve výsledku krásnějším. Přeji vám hodně štěstí a doufám, že se Vám do budoucna bude velmi dařit.

Adéla, 12.7.2017, CZ

The silk has arrived. It is fantastic! Wonderful :)

Colin, 4.5.2017, UK


Nun liegen die wunderbaren Stoffe schon ein paar Tage hier bei mir und ich kann mich immer noch nicht sattsehen an der Pracht! Vielen Dank dafür, dass Sie und Ihr Team solche Stoffträume realisieren! - Falls ich mal auf eine Goldgrube stoße, weiß ich jedenfalls, wo ich dann einkaufen gehe ;o)

Janina, 18.2.2017, DE


I have used Sartor on three occasions now, each time with great satisfaction, for their product range is unlike any I have ever seen on any online site or physical fabrics store. The first time I fell in love with a piece of brocade at first sight at a medieval fair, and two times did I order from their site and was no less impressed with the quality of the fabrics. I will be using Sartor for years to come and warmly recommend it to anyone that needs unique hard to find silks and brocades for costumes.

Thomas, 8.12.2016, Denmark

Dear SARTOR! Your fabric is a fantastic!  I like it! Thanks for the order and help with delivery!

Alexandra, 18.12. 2015, RU

I ordered some of this on 2/16; it's 2/28 and it came today (fast service, from Czechoslovakia to Albuquerque, New Mexico, I'd say). It's gorgeous: far, far better than in the picture. It shimmers. I'll be displaying it with my (mostly) repro 16th century sewing and tailors' tools at the Albuquerque Renaissance Fair in April.

Kathleen, 28.2. 2014, USA


Děkuji za pomoc. Už jsem začala propadat panice, že jediný obchod, který nabízí tak úžasné věci, mě vypeče a já tak zůstanu u acetátových humusů.

Lenka, 14.12. 2013

 

I just wanted to thank you both so much for working with me to acquire the beautiful lion and eagle fabric. It shipped quickly and I've come to realize excellent customer service is the norm for you. I'm sure you'll soon have more historical textiles to tempt me. I wish you much success and look forward to buying more of your exquisite fabrics.

Andra, 19.12. 2013, USA


The lovely silk arrived today - it is so beautiful! Thank you for making these fabulous textiles in patterns that one otherwise only sees in museums. I sit and just stare at it with a big smile on my face.

Leonie, 30.11. 2013, UK

 

One week ago I received the linen textiles I bought from you and I wanted to say very big thanks - these materials are extremely good and very beautiful, much better than I expected! I will be soon back on your web-page ready to make another order :-) !

Marii, 27.10. 2013

 

It was just delivered, and it's even more beautiful than I expected!  Thanks so much.

Liz, 4.10.2013, USA

 

Warmest regards from a very happy customer. My fabric arrived today and it is so amazing and so much better than I could possibly have imagined. Thank you so much for both the amazing customer service and the awesome fabric. I will be recommending you to everyone. When you have the Eleanor of Toledo fabric ready I will be buying some of that too. Thank you again :)

Kim, 24.9. 2013, Australia


Dear Marcela, the package did well arrive. The fabrics are beautiful. Thank you for your good care :) Kind regards

Isabelle, 11.7. 2013, Belgium


Got it today :D Fantastic textiles!!!!

Alexander, 5.6. 2013, Sweden


Latka je uzasna!! a vsechny damy byly nadsene - vcetne me. Bohuzel prijela pozde, a tak se saty teprve siji. Vsechno zle je ale k necemu dobre, a tak jsme si rekly, ze „prijezd“ pani Polyxeny bude dobrym lakadlem k public relation vystavy.

PhDr. Duňa Panenková, 9.5. 2012, výstava "Pernštejnové a jejich doba"


naše zákaznice na trhu Reutte v Rakousku

Naše zákaznice na trhu v Reutte, Rakousko