Úpravy lněných látek a jejich údržba

Úpravy lnu - vysvětlení pojmů

Flex - Protiposuvná úprava, zabraňuje vzájemnému posuvu nití osnovy a útku, zejména pak posuvům ve švu. Není trvalá a zhoršuje omak.

Chemické měkčení - Trvalé změkčení látky, hladký měkký omak dosahovaný pomocí silikonových měkčidel.

Kalandr - Hlazený povrch, mechanická úprava válcováním, dává látce matný či lesklý vzhled a plný měkčí omak. Není trvalý, po vyprání povrch ztrácí hladkost (částečně či úplně).

Mechanické měkčení - Měkčení tkaniny namáháním v provazci za sucha nebo za vlhka, trvalá. Způsobuje jemné zvrásnění tkaniny ("zhadrovatění").

Vysrážení - Mechanická úprava, při níž je látka předsrážena a změkčena pomocí tepla a pod gumovým tlakem. Vysrážené tkaniny se dále mohou srazit jen do 3%. To znamená, že i když je látka vysrážená, je třeba ji před šitím vyprat, nesrazí se však tolik (nevysrážené tkaniny se srazí o 6-10%, výjimečně více).

Příklady:

Extrémně tuhá látka, drsná na omak- bude bez úprav.
Tuhá látka, drsná na omak - bez úprav, vysrážena. Předsrážení látku trochu změkčí, takže bude o něco ohebnější.
Tuhá látka, hladká na omak - bez úprav, možná vysrážena, s kalandrem
Splývavá látka, ale drsná na omak - chemicky měkčená, vysrážená
Splývavá a měkká látka, příjemná na omak - chemicky a mechanicky měkčená, vysrážená. Mechanické měkčení ještě víc látku změkčí a hlavně výrazně zjemní omak.

Údržba

Přesná údržba závisí na jednotlivých úpravách lnu, v zásadě ale platí, že nejjistější je prát barvené lny na 40°C a žehlit na střední-vyšší stupeň, bílé lny lze prát na 60°C a žehlit na vysoký stupeň. Některé bílé lny bez měkčicích úprav bez problémů vydrží i praní na 90°C - konkrétní pokyny najdete u cedulky každého lnu v kamenné púrodejně. Lněné vlákno vydrží vysokou teplotu, ale barvená látka či jinak upravovaná by mohla vlivem příliš vysoké teploty blednout nebo zkřehnout.

Pozor, při praní na vyšší teplotu se může látka více srazit - doporučujeme předem vyzkoušet na malém kousku, případně předem koupit o 10-15% více materiálu jako rezervu na sražení.