Zasíláte vzorky?

Ano, objednejte si je zde a kódy látek napište do poznámky k objednávce: https://www.sartor.cz/vzorniky/2907-vzorky-5-latek-zdarma.html. Pokud chcete více vzorků, můžete si objednat vždy po 15 ks za 150 Kč: https://www.sartor.cz/vzorniky/2906-vzorky-15-latek.html

Je možné u vás zboží rezervovat?

Ano, rezervace platí maximálně 7 dnů.

Opakují se vaše látky? Je možné látku znovu objednat?

Naše látky se většinou neopakují a nelze je znovu objednat. Výjimkou jsou některé vzory brokátů (ornamenty, šlechtické,...) nebo bílé/černé odstíny hedvábných látek, ale často se látka může nepatrně lišit od té předchozí.

Pokud potřebujete nějakou hedvábnou látku, kterou právě nemáme, je možné si látku objednat ze vzorníku (k prohlédnutí v obchodě). K dostání jsou skoro všechny typy a barvy hedvábí, ale cena za metr je o něco dražší. Doba dodání - týden a více, záleží na konkrétní látce a vzorníku. Bližší informace u nás na prodejně.

Jestliže vás zajímá větší množství (nad 50 m), je možné látky vyrobit nebo nabarvit Vám na míru - více informací zde.

Mám váš vzorník látek, ale některé látky na internetu nemůžu najít.

Pokud zadáte kód látky do vyhledávacího pole vlevo nahoře, měla by se Vám látka objevit, pokud ji máme na skladě. Pokud ji vyhledávač nenajde, znamená to, že je vyprodaná.

Jsou látky a jejich množství v eshopu aktuální?

Zboží vystavené na internetu se snažíme pravidelně aktualizovat. Nicméně vzhledem k nákupům v kamenné prodejně, nepřesnosti v měření a manuální aktualizaci množství zboží na skladě se může stát, že na internetu je množství mírně odlišné, než ve skutečnosti (+- 5 m). Zejména u malých množství a zbytků látek doporučujeme si dostupnost předem telefonicky ověřit. Pokud u vaší objednávky taková situace nastane, budeme vás kontaktovat.

Mohu ve vaší kamenné prodejně koupit zboží, které máte na internetu?

Ano, veškeré naše zboží máme skladem v kamenné prodejně a je možné bez předchozí objednávky na místě nakoupit. Pokud přijdou nové látky, může být na prodejně i zboží, které ještě není na internetu.

Jak se mám starat o hedvábné látky? Mohu je prát? Srazí se? Jak žehlit?

Záleží na typu látky, některé prát lze, některé ne. Obecně platí, že všechny látky, které jsou tužší a drží tvar (dupion, taft, tužší satén), by se prát neměly, protože změknou a ztratí lesk. Splývavé látky (měkký satén, krep, šifon, habutai, faille) se prát smějí, ale pouze v ruce a šamponem. Žehlit ještě za vlhka na střední stupeň, jinak na látce zůstanou záhyby. Pokud budete hedvábí prát, mohlo by se lehce srazit (o 1-2%), proto raději perte před šitím. Některé tužší hedvábné látky kupodivu po praní neztratí tuhost ani jiné vlastnosti (organza, tuhý satén duchesse). Tužší typy saténu duchesse dokonce ještě více ztuhnou. V každém případě, před praním doporučujeme vyzkoušet na malém vzorku!

Taft se nesmí prát za žádných okolností, pouze chemicky čistit. Na praní není vhodný ani samet, ale při vysoké opatrnosti jej lze ručně vyprat a opatrně nechat okapat (neždímat!). Žehlit zavěšenou látku z rubu párou, nesmí se žehlit na podložce. Pozor, hedvábné samety obsahují též viskózu, je tedy třeba počítat se sražením.

Podrobné pokyny k údržbě najdete v našem článku o hedvábných látkách. Další typy k praní a údržbě a vlivu vody na hedvábí najdete též v článku Jak změkčit látku.

Jak se starat o lněné látky?

Látky ze 100% lnu jsou velmi snadné na údržbu. Před šitím je rozhodně doporučujeme vyprat, srazí se o 3-6% podle typu úpravy lnu. Některé jsou již tzv. předsrážené, ale i přesto je míra sražení po vyprání do 3%. První praní by mělo být na 60°C, další je nejlepší na 40°C, i když 60°C je možné, nicméně hrozí větší blednutí barev při opakovaném praní. Tmavé lněné látky mohou při praní pouštět barvu.

Nevím, kolik mám koupit látky o šíři 114 cm. Jsem zvyklý na šíři 140. Můžete mi poradit?

Obvykle je třeba koupit zhruba o 30% více látky. Nejlepší je udělat si rozkres polohového plánu či zavolat nám a poradit se. Také doporučujeme si vzít střih k nám do prodejny.

Kolik látky mám vzít navíc jako rezervu pro sražení?

Len se srazí o 3-6% (tj. 3-6 cm na 100 cm), hedvábí buď vůbec, nebo kolem 1% (náchylné ke sražení jsou dupion a krep). Látky s obsahem viskózy se sráží poměrně značně, počítejte raději s 5-10%. Pokud má látka různé složení například v útku a osnově (typicky brokát: útek - viskóza, osnova - hedvábí), počítejte se sražením ve směru viskózových, lněných, bavlněných a vlněných vláken. Hedvábí se samo o sobě nesráží, pouze se může scuknout vazba, ale efekt je většinou téměř neznatelný.

Pokud budete látku chemicky čistit, není třeba se zabývat srážlivostí. Pokud ovšech chcete budoucí oděv prát ve vodě, tak doporučujeme vždy látku předem vyprat. U čistě hedvábných látek, které je možné prát (satén, šifon ad.), můžete praní předem obvykle vynechat. V každém případě ale vždy zkoušejte praní jen na malém kousku látky. Více o praní a údržbě najdete zde.

Jsou vaše brokáty vhodné na čalounění?

Strukturou a pevností se brokáty hodí, jsou silné a pevné. Jemné hedvábné vlákno v žakárové vazbě má ale tendeci se odírat více než například vazba plátnová (taft, dupion apod.). Proto se brokáty hodí více na nábytek, který bude méně náročný na provoz. Z našich zkušeností jsou dlouhodobě odolnější damašky spíše než brokáty.

Při měření látky trháte nebo stříháte?

Záleží na typu látky. Trháme jemné látky, jako je šifon, organza, habutai, páž, satén, krepdešín, samet. Stříháme len, dupion, brokát, damašek, matku, gabardén, buret, vyšívané látky. Pokud si nepřejete aby byla látka trhána, prosím napište nám to do poznámky k objednávce nebo při přímém nákupu sdělte prodavačce.

Co když je na látce kaz?

Pokud bychom během měření našli na látce kaz, budeme vás kontaktovat s nabídkou kompenzace (sleva nebo látka navíc). Látku můžete ale také odmítnout, případně zboží vrátit.

Jaké kostice mám použít do korzetu?

Na klasické, pevné stahovací korzety byste měli použít z převážné části kovové kostice, plastové pouze jako doplněk kovových např. pro odlehčení/zlevnění korzetu nebo na místech, kde nebude velké namáhání, např. když jsou dvě kostice vedle sebe, jedna může být plastová. Nicméně, pokud by vám šlo o korzetový živůtek k večerním šatům nebo o vršek svatebních šatů, není nutné používat kovové kostice, plastové postačí.

Z kovových kostic můžete použít spirálovité i ploché, ale každý typ má trochu jiné vlastnosti. Spirálovité se lépe tvarují a jsou proto vhodné pro silně tvarované švy (typicky na bocích) nebo pro diagonální/šikmé švy (některé secesní korzety). Ploché kovové kostice jsou méně ohebné a proto - dá se říci - pevnější. Nedají se s nimi tvarovat výrazné křivky, tj. jsou vhodnější do rovnějších částí korzetu (přední část - drží ploché bříško, zadní část - po obou stranách průchodek) nebo do kónických korzetů z 16. až 18. století. Některé korzetiérky je používají v celém korzetu kvůli jejich pevnosti, ale my se spíše přikláníme k tomu, používat na většině švů spirálové kostice a v přední a zadní části kostice kovové ploché. Stejný střih korzetu vyztužený jednou spirálovými a podruhé plochými ocelovými kosticemi bude mít za výsledek, že první korzet bude tvarovanější a druhý rovnější.

Proč jsou vaše látky tak levné? Jinde mají podobné za mnohem vyšší cenu.

Na rozdíl od jiných prodejců látek my nakupujeme přímo u výrobců. Mezi námi a výrobcem tak není žádný třetí článek a vy neplatíte zbytečné provize obchodníků. Náš zástupce v zahraničí pro nás objednává zboží a kontroluje celý výrobní proces, aby bylo dosaženo co nejvyšší kvality. Proto jsme také schopni nabídnout v podstatě jakýkoliv typ látky – vzory a barvy na zakázku. Podmínkou je pouze minimální odběr (od 25 m resp. 50 m dle druhu látky).