Jak změkčit látku

Koupili jste si látku, ale připadá vám nějaká moc tuhá? Nebo prostě měkčí nebyla? Máme pro vás pár rad, jak ji změkčit. Pokud se jedná o hedvábí, stačí tuto látku vyprat. Raději nejprve ručně - při kontaktu s vodou ztratí svůj přirozený škrob a výrazně změkne. Pozor, praní ale může změnit strukturu látky - látka trochu zkrepovatí a ztratí lesk, proto se praní nedoporučuje např. u taftů. U dupionů a tuhých saténů perte, pokud je opravdu chcete změkčit a nebude vám vadit, že látka třeba už nebude tak krásně hladká. Doporučujeme nejdříve vyzkoušet na kousku látky! Len je tuhý od přírody a pokud nebyl v továrně speciálně měkčen, tak tuhý zůstane. Můžete tomu ale trochu pomoci.

  • Prát, prát, prát. Len se může měkčit buď chemicky, nebo mechanicky. Mechanické měkčení láme vlákna ve lnu a ten se tak stává splývavější. Pokud budete len často nosit, ohýbat, prát apod., tak časem opravdu trochu změkne.
  • Sušit v sušičce - hoďte len do sušičky a uvidíte, že pak bude měkčí! Čím častěji ho tak budete sušit, tím více bude měknout.
  • Přidejte ocet. Až budete len prát, vlijte do vaničky na aviváž asi čtvrt až půl hrnku octa.
  • Aviváž - klasické změkčovadlo, ocet by však měl fungovat stejně dobře, ne-li lépe.

My jsme zkoušeli použít na náš tuhý len ocet. Vzali jsme vzorky z vyřazeného kousku s defekty a jeden vzorek jsme krátce vyprali v hrnci s horkou vodou, do které jsme přidali asi dvě lžičky octa. A výsledek? Látka opravdu změkla! Nebyl to žádný zázrak, ale na fotkách můžete vidět, jak je výrazně splývavější.

len pred pranim
Len před praním Len po praní v octové vodě


Samozřejmě, že veškeré procesy měkčení lnu byste měli podniknout PŘED šitím, protože by se vám len pak mohl srazit.

zpět na ČLÁNKY »