Péče o hedvábí

Čištění

Hedvábné látky obecně není radno prát v pračce. Některé typy snesou praní v ruce, ale nejbezpečnější je všechno dávat do čistírny, protože hedvábí při kontaktu s vodou může ztratit svůj původní vzhed – často zkrepovatí a změkne.

Jak ovlivnit tuhost/splývavost látky

Některé typy látek, které drží lépe tvar, mají v sobě přírodní škrob, který dodává látce tužší tvar. Pokud se taková látka vypere, škrob se ztratí a látka změkne. Takže, pokud se vám zdá látka moc tuhá a chtěli byste ji splývavější, vyperte ho ručně v teplé vodě (asi 30°C).


Ukázka změny splývavosti dupionu vypraného v ruce:

Dupion před praním Dupion vypraný
Dupion před praním Dupion po praní

 

Jaké látky změknou při praní?

  • brokát – změkne a lehce zkrepovatí
  • dupion – změkne, ztratí trochu z lesku, v zásadě ale vypadá podobně jako před praním, jen je podstatně splývavější
  • taft – pozor, při praní se úplně ztratí charakter látky!!! Nejen, že změkne, ale také zkrepovatí a ztratí lesk
  • tuhý satén – např. naše satény vyšší gramáže nebo tzv. satény duchesse. Pouze změknou, jinak se jim nic nestane

Pokud ale nechcete ovlivnit tuhost látky, nikdy ji ve vodě neperte!!! Jediná možnost je chemické čištění.

Jaké látky lze prát v ruce?

  • satén (splývavý) – obvykle naše standradní satény a satény střední gramáže
  • šifon
  • organza – i když je tuhá, po praní překvapivě moc nezměkne
  • šantung – sice by šantung měl být sám o sobě celkem splývavý, ale mohl ještě více změknout po praní – raději vyzkoušet předem na malém vzorku

Perte v teplé vodě (asi 30°C), místo pracího prášku použijte tekuté mýdlo nebo ideálně šampon. Prací prášky jsou na hedvábí příliš agresivní a můžou je vybělit a způsobit skvrny.

Upozornění: Veškeré u nás zakoupené látky s podílem hedvábí doporučujeme chemicky čistit a případné praní ve vodě je pouze na vaše vlastní nebezpečí. Postupy pro praní v ruce jsou pouze doporučení, které je třeba si vyzkoušet a dobře se naučit. Za případné nevhodné postupy při praní neneseme zodpovědnost.

Srazí se látka při praní?

Hedvábné vlákno se samo o sobě nesráží, ale mohla by se „zcvrkout“ volná vazba, tj. pozor u dupionů. Brokáty s podílen viskózy se při praní také trochu srazí. Satény by měly být bez problémů. Raději vše, co budete v budoucnu prát v ruce, vyperte ještě před šitím.

Žehlení

Hedvábné látky nevyžadují žádné speciální žehlení, můžete žehlit obyčejnou domácí žehličkou s párou i bez páry, jen pozor na kapky vody! Zůstanou po nich na látce skvrny.

Pozor na parní vyvíječe – velké množství páry působí trochu jako praní, látka lehce změkne. Zkuste proto páru zregulovat na minimum.

Hedvábí, které vyperete ve vodě, je třeba žehlit ještě vlhké, jinak se nikdy nezbavíte stop po zmačkání při praní. Někdy se vrásky nevyžehlí vůbec - proto perte pouze v případě, že jste to předem na malém kousku již vyzkoušeli.

Samet

Hedvábný samet je lepší chemicky čistit, i když můžete ho prát v ruce, hrozí ale zlomení vlasu a také sražení (samet má kromě podílu hedvábí i vysoký podíl viskózy, která se silně sráží). Samet po vyprání vypadá jako "mokrá kočka". Nesmí se ždímat a po uschnutí se musí silnou parou z rubu v zavěšení vyžehlit. Tedy praní ve vodě jen na vaše vlastní nebezpečí.

Samety se nesmí žehlit na podložce, maximálně velmi opatrně a bez páry!!! Jinak se vlas zlomí a vytvoří světlé fleky. Správně se samet žehlí pověšený (nechte ho viset z žehlicího prkna nebo žehlete oděv na ramínku) z rubové strany, pouze párou. Tímto způsobem se vlas sám narovná, obvykle se spraví i lesklé fleky způsobené špatným žehlením.

Poznámka: tento postup je platný pro samet z hedvábí! Bavlněný samet lze prát poměrně snadno v pračce, ale se žehlením je to stejné jako u hedvábného sametu.

zpět na ČLÁNKY »