Druhy hedvábných látek

Jak poznat hedvábí

Hedvábí je poznat podle vzhledu a na dotek (měkké, drsnější, šustivé), ale nejjistější je malý vzorek zapálit – hedvábí nehoří plamenem, ale škvaří se a sype se z něj popel, nejcharakterističtější je zápach po spálených vlasech (živočišné vlákno). Mnoho především asijských prodejců schválně zaměňuje pravé hedvábí za viskózu. Přesvědčte se raději sami o pravosti - pokud vlákno hoří plamenem a je cítit jako spálený papír, byli jste napáleni! Držíte v ruce viskózu.

Gramáž

Váha, tedy hustota vláken, se u hedvábných tkanin určuje japonskou jednotkou mm (mómí), která značí váhu (v librách) kousku materiálu o rozměrech 45 palců a 100 yardů. To znamená, že 1mm je přibližně 4,33g na m2. Někdy se gramáž hedvábných látek udává právě v g/m2, což se dá na mómy snadno přepočítat, pro představu ale: 6mm = 26g/m2, 8mm = 34 g/m2, 19mm = 82 g/m2, 21mm = 91g/m2 ...atd. 
Lehké látky: do 20mm (šifony, organzy, satény, šantungy, lehčí dupiony)
Středně těžké látky: 20-28mm (dupiony, těžší satény, tafty)
Těžké látky: nad 28mm (těžší krepy, brokáty, samety)

BROKÁT

hedvábný brokát

surcot z brokátu
Surcot z polohedvábného brokátu (60 mm) na 1. pol. 14. století. Autor: Dášenka

Těžká, tužší, často velmi hustě tkaná látka s výrazným žakárovým vzorem. Brokát bývá vícebarevný a málokdy čistě hedvábný, obvykle se vyrábí směsi, kde hedvábnou část tvoří osnovní nitě a útek je z viskózy. 100% hedvábné brokáty jsou velice vzácné a dosti drahé. Váha se obvykle pohybuje okolo 60mm. 

Použití
Hedvábný brokát tvoří tuhé kónické záhyby. Látka drží tvar oděvu a kvůli své tloušťce se špatně skládá či řasí. Proto je lepší oděv raději tvarovat záševky nebo sklady. Ideální pro těsnější a pevnější oděvy jako jsou saka, sukně a šaty. Brokát se šije velmi dobře, ale silně se třepí. 
Novinka! Přišli jsme na způsob, jak učinit tuhý, nepoddajný brokát splývavým! Vyperte ho v pračce! Rozhodně ale nezaručujeme, že bude vypadat stejně překrásně jako dříve. Struktura se trochu změní - brokát získá krepovitější vzhled a opravdu změkne. Nitě už nebudou krásně rovné a budou o něco méně lesklé - rozhodně vyzkoušejte předem na malém kousku látky. Vypráním na vysokou teplotu se brokát může srazit, perte tedy raději před šitím a na nižší teplotu (30 stupňů).

SATÉN

hedvábný saténMěkká, elegantní látka s hebkým, jemně lesklým povrchem a matným rubem. Hedvábný satén je na rozdíl od umělého saténu mnohem lehčí a nesrovnatelně jemnější, také lesk je o něco méně výrazný. Obvyklá gramáž se pohybuje kolem 17-19mm, silnější satény jsou vzácnější a dražší a jejich gramáž se pohybuje kolem 25 až 30 mm. Saténů existuje mnoho druhů: charmeuse (splývavý typ), duchesse (tuhý typ) ad. 

Použití
Hedvábný satén tvoří překrásné splývavé záhyby a oděvy z hedvábného saténu vypadají velice luxusně. Jemný satén vyžaduje však také jemné zacházení, a to nejen při šití (tenká jehla, pozor na špendlíky!), ale i při péči – zatrhování vláken a odírání zabráníme chemickým čištěním, jinak prát v ruce při nižší teplotě a žehlit raději bez páry, protože voda nechává na látce stopy. Ideální pro splývavé, volnější oděvy – košile, šaty, prádlo, halenky.
Pozor, satény u nás označované jako "vyšší gramáž" jsou obvykle neslývavé a hůře ohebné, nejsou ale tak tvrdé jako tafty nebo organza. Takové satény se hodí na oblečení, které má držet tvar - vesty, svatební šaty a sukně. Podobný je i satén duchesse, který je ze všech saténů nejtužší a nejvhodnější na slavnostní oděvy, které mají držet tvar.

tenký hedvábný satén svatební šaty z těžkého hedvábného saténu Svatební šaty ze saténu duchesse PH+BA
Sukně z lehkého (16 mm) hedvábného saténu. Autor: Carol Hannah Svatební šaty z těžkého (35 mm) hedvábného saténu. Autor: Sartor Svatební šaty ze saténu duchesse PH+BA. Autor: Sartor

DUPION

hedvábný dupionElegantní látka tkaná v plátnové vazbě,sukně z hedvábného dupionu jejíž nitě mají v útku (vodorovně) nepravidelnou tloušťku, tvoří zámotky, a tak dávají látce nestejnoměrnou, zajímavou strukturu a nenápadný lesk. Dupion se vyskytuje nejvíce v zářivých, často měňavých barvách (útek má jinou barvu než osnova). Lehčí dupion má kolem 16 - 19 mm, těžší nad 21 mm. 

Použití
Dupion je ve tvaru přesný opak saténu: nesplývavý, spíše odstávající, dobře drží tvar a přitom je lehký a ne příliš tlustý. Působí pevně, ale švy nevydrží přílišnou zátěž, proto raději nevybírejte příliš těsné styly (pokud nebudete vyztužovat). Hodí se sklady a plné řasení či záhyby, ale i obyčejné tvarování pomocí švů. Vyvarujte se příliš volným stylům – látka bude tvořit „pytel“. Naopak při mírně těsnějším střihu se můžete spolehnout na pěkné vytvarování – vhodné na široké sukně, saka, korzety apod. Praktická je snadná manipulace a žehlení a především nepřílišná mačkavost. Hrubá struktura dobře kryje nerovnosti. I když se hedvábné vlákno samo o sobě nesráží, dupion by kvůli způsobu tkaní mohl, a tak raději nechte chemicky čistit, vyvarujete se také zatrhování nitek a problémům při žehlení (mohla by se zničit hrubá struktura). Upozornění: žehlením pod parou dupion lehce změkně, vypráním změkně úplně - voda vyplavuje škrob, který je obsažen v hedvábném vlákně.

ŠANTUNG

šantung použitý na hotovém oděvu
Ukázka hotového oděvu z našeho šantungu. Cotte  inspirované iluminacemi v Manessově rukopisu (1300-1320), odpovídajícího historického střihu, autorka Věra Pokorná

hedvábný šantungŠantung je velice podobný dupionu, ale je lehčí, jemnější a o něco splývavější. Struktura je místy téměř hladká, zámotků je mnohem méně než u dupionu. Látky po sobě více kloužou, a tak se s ním také o něco hůře manipuluje. Název pochází od čínské provincie Shandong, kde se látka původně vyráběla. Dnes se dupion a šantung často zaměňují, nenechte se tedy případnou nejasností v názvech vyvést z míry a raději si nechte poslat vzorek.

Použití
Šantung je klouzavější a splývavější než dupion, a tak jej můžete použít pro středně splývavé oděvy – jako něco mezi saténem a dupionem. Jediné, na co je třeba dávat pozor, jsou švy, které by neměly být namáhány, proto nepoužívejte příliš těsný střih.

TAFT

hedvábný taftHedvábný taft je jedna z nejstarších luxusních látek, kterou na začátku 3. století tkali Peršané, kteří této látce říkali „taftah“. Dnešní taft je hladký, velmi pevně tkaný v plátnové vazbě – osnovní nitě jsou mírně tenčí než útkové. Taft vypadá na obou stranách stejně, má matný lesk a je charakteristický svým šustěním. Je více či méně tuhý, rozhodně je ale méně ohebný než dupion a šantung. 

Použití

Hedvábný taft velmi dobře drží tvar, a proto se nejvíce hodí pro bohatě nabírané a skládané sukně. Taft se ve skladech jakoby láme, jeho chování trochu připomíná tenká papír. Oproti dupionu je hladký, klouzavější, tužší a také lesklejší, takže působí ještě slavnostněji a luxusněji. V 19. století byly taft a satén zřejmě nejpoužívanějšími látkami pro večerní oděvy. Taft se celkem snadně šije, ale špatně špendlí – látka je hustě tkaná a po špendlících zůstávají dírky. Taft pouze chemicky čistit, žehlení bez páry je ale velmi obtížné, proto žehlete dobrou žehličkou, která nekape, chcete-li si být jisti, že na látce nezůstanou fleky po kapkách vody. Ideální jsou přiléhavé oděvy a bohaté sukně, jako jsou spodničky, slavnostní oděvy, kabátce, pokrývky hlavy apod.

SAMET


hedvábný samet

Šaty na 14. století z polohevábného sametu
Šaty na 14. století ze 100% hedvábného sametu (samet je zde trochu zmačkaný, lze bez problémů vyžehlit pomocí páry). Hedvábno-viskózový samet vypadá velmi podobně. Autor: Diu Minnezit

Hedvábný samet je velice měkký, elegantní a mnohem lichotivější k postavě než ostatní samety. Látka je hebká na omak a má velice křehký vlas, který se snadno láme. Vzhled a omak sametu působí draze, a tak vysoká cena není žádným překvapením. Většina hedvábných sametů má viskózový vlas a hedvábný podklad, procentuálně se skládá z přibližně 18% hedvábí a 82% viskózy. Celohedvábný samet je přenádherný (a předrahý), ale téměř nemožný k sehnání, jelikož se dnes již téměř nevyrábí. Hedvábný samet váží kolem 60mm.

Použití
Hedvábný samet je hebce, půvabně splývavý, tvarem se zásadně liší od nesplývavých a tvrdých bavlněných a viskózových sametů. I když obsahuje jen 20% hedvábí, pořád je velice splývavý a jelikož hedvábná část je v kontaktu s tělem, tak je i velice příjemný. Náročný je ale na šití i na údržbu. Velmi obtížně se stříhá a šije. Vlas sametu se snadno láme a látka má tendenci se mačkat, naštěstí stačí látku zavěsit a párou z rubu přežehlit – v žádném případě nežehlit párou na tvrdé podložce!!! Šikovné je při žehlení používat tzv. žehlicí podložky pod samety, jelikož žehlení „ve vzduchu“ není především při šití dostatečné. Neprat, pouze chemicky čistit. Samet se sice opatrně v ruce prát dá, ale při špatném zacházení můžou na látce vzniknout neodstranitelné skvrny od zlomeného vlasu. Tyto jdou částečně napravit jemným namočením - stačí látku opatrně prsty přetřít vodou a po částečném uschnutí vlas jemným kartáčkem lehce načechrat.

ŠIFON

hedvábný šifonZ francouzského „chiffon“, což znamená „hasvatební šaty z měňavého šifonudr“. Šifon je skutečně nejhadrovitější ze všech hedvábných látek. Tato elegantní, průsvitná látka je poddajná, měkká a krásně se řasí. Šifon je velice jemný a lehký (4-8mm). Často se upravuje speciálními škroby, které mohou způsobit skvrny po vodě, takže raději žehlete bez páry a nebo s velmi kvalitní parní žehličkou. 

Použití
Šifon tvoří půvabné, měkké záhyby, proto se hodí k řasení. Látka se velmi obtížně stříhá, jelkož volná vazba neustále mění tvar a je těžké udržet osnovu a útek kolmo k sobě. Šití je o něco snadnější, ale pozor, látka se chytá do šicího stroje. Záševky a celá vnitřní konstrukce je zvenku vidět, proto dbejte na přesné zpracování. Hodí se na jemné košile, závoje, šály, s podšívkou jako jemné šaty, např. z doby empíru. Doporučujeme chemické čištění, často ale lze prát i v ruce. Nikdy ale neperte jen část, pouze celek - vypraná část bude jinak vypadat jako skvrna.

ORGANZA

hedvábná organzaPrůsvitná, tuhá látka tkaná v řídké plátnové vazbě. Je velmi lehká (4-6mm), silná a odolná, na omak je pevná a hladká. Může se místy lámat, ale to se dá snadno napravit žehlením. svatební šaty z hedvábné organzy
PoužitíOrganza odstává od těla a tvoří kónické záhyby. Může být bohatě nařasená či skládaná. Organza je průsvitná, proto budou všechny záševky zvenku vidět. Používá se nejen samostatně na tužší závoje (henniny apod.) či šaty, ale i jako pomocná látka pro vyztužování a podšívky jemných látek. Například jako podšívka pod satén zmírní spývavost a učiní oděv plnějším.

KREP

hedvábný krepDrahá, luxusní látka s kalným leskem tkaná obvykle v plátnové vazbě kroucenými přízemi. Tato měkká, poddajná látka má zrnitou strukturu, která může být nědy téměř hladká a někdy velice hrubá. Lehký krep (kolem 16 mm), může být cenově dostupný, ale těžší verze jsou velice drahé. U nás se lehkému typu krepu říká krepdešín, z francouzského "crepe de chine", protože krep tradičně pocházel z Číny a u nás byla známá jeho lehká varianta.

Použití Hedvábný krep tvoří splývavé, měkké záhyby, může být nabíraný a řasený. Šije se dobře, ale příčně se natahuje a také se dost třepí. Krep je velmi odolný na opotřebení, hodí se na těsné i volnější oděvy, jako jsou košile, sukně, splývavé surcotte, cotte apod. Dávejte chemicky čistit nebo perte v ruce – ale pozor, krepové látky mají tendenci se srazit!

 

hedvábný krep - madeileine Vionnet Halenka z krepdešínu
Šaty z těžkého krepu od Madeileine Vionnet Halenka z krepdešínu

 

basic propertiesrecommended cut depending on chosen silk fabric
sewing difficulty of silk fabricsWhat to expact from silk fabrics
Suitable styles depending on silk fabric
Durability of Silk Fabrics
Recommended care for silk fabrics


Použitá literatura:
PARKER, Julie. All about silk. 1.vyd. Rain city publishing, 1992. 92s.

zpět na ČLÁNKY »