Čím je šití brokátu specifické
Brokát je bohatě vzorovaná látka, jejíž vzor vzniká již při tkaní (není tedy dodatečně vyšitý, ačkoli tak některé propracované brokáty mohou vypadat). Do osnovy se postupně vetkávají útkové nitě mnoha barev, někdy i zlaté nebo stříbrné.
Aby jednotlivé vzorované plochy řádně vynikly, používají se kombinace různých vazebních technik a téměř vždy nechybí vazba atlasová. Ta je velmi lesklá a hladká, ale zároveň i volnější než jiné vazby a proto se brokátové látky mouhou třepit nebo se jim mouhou rolovat okraje. Obojímu lze však předejít.
Jak vypadají brokáty se ostatně můžete podívat u nás; máme širokou nabídku historických brokátů i klasických brokátů.
Na co se hodí brokát?
Brokát se hodí na slavnostní i běžné oblečení, na historické kostýmy, na módní a interiérové doplňky. Jinými slovy, můžete si z něj ušít ledacos. Třeba podle našich návodů:
- Povlak na polštářek: malé umělecké dílo pro váš domov, které zvládne i začátečník
- Kolová sukně: nejen do společnosti
- Brokátový bomber: originální kus na běžné nošení
Práce s brokátem
Vysrážet nebo ne?
Rozbalili jste doma zakoupený brokát, pokochali jste se – a co teď? Dát vysrážet do vody nebo ne?
Naše klasické brokáty jsou převážně polyesterové nebo ze směsi polyesteru a viskózy. Polyester se ve vodě nijak nemění, viskóza se může lehce srazit. Čistý polyester tedy prát nemusíte, směsový brokát stačí namočit do vlažné vody, lehce vymáchat a nechat uschnout.
Hedvábné brokáty doporučujeme dávat čistit do vyzkoušené čistírny. Pokud je chcete prát nebo potřebujete vyčistit skvrny, vždy všechno nejprve zkoušejte na odstřižku. Zajímají-li vás rady pro péči o hedvábí, najdete je v našem velkém testu praní hedvábí.
Péče o brokát
Pozor na teplo!
Polyesteru sice nevadí voda, ale špatně snáší teplo. V horké vodě nebo při nešetrném žehlení se vlákna mohou srazit, polámat nebo i seškvařit. Perte na 30 °C, na žehličce nastavte nejnižší stupeň (syntetika). Pokud možno nenapařujte; jestliže chcete použít páru, vyzkoušejte to nejprve na odstřižku.
Hedvábný brokát lze žehlit na stupeň hedvábí. Žehlete z rubu, nenapařujte, chraňte před kapkami vody. Potřebujete-li látku přežehlit z lícu, položte na ni bavlněný hadřík a postupujte velmi opatrně.
Mechanické poškození
Protože má brokát ve své struktuře delší volné nitě (podobně jako satén), může se při nešetrném zacházení poškodit. Před praním doporučujeme oděv obrátit naruby, na ždímání nastavte rozumné otáčky (max. 800).
Při manipulaci s látkou při šití pozor na roztřepené nehty a nenechavé čtyřnohé i dvounohé asistenty!
Přenášení střihu a stříhání brokátu
Na brokát můžete kreslit obyčejnou krejčovskou křídou nebo křídovým rádýlkem, nemá-li moc ostré zoubky, které by se zachytávaly za nitě.
Sublimační fialové fixy a vypratelné tužky nejprve vyzkoušejte na odstřižku. Někdy po nich zůstávají skvrny.
Na stehování používejte tenčí jehlu a běžnou nit, nikoli stehovku. Na špendlení doporučuji tenké špendlíky (síla 0,4 mm).
Na stříhání použijte kvalitní, ostré krejčovské nůžky. Polotupými nůžkami si jen "rozžvýkáte" konce nití a látka se vám bude o to víc třepit.
Třepivá krása
Jedna z věcí, na které je potřeba při práci s brokátem dávat pozor, se vám ukáže, jakmile do látky střihnete. Zvlášť při stříhání přes látku (tedy napříč) začnou z osnovy okamžitě vyklouzávat útkové nitě a třepit se na všechny strany.
Je to dáno strukturou brokátu; osnova je jemná a hustá a v ní jsou vetkány silnější útkové nitě. Všechny nitě jsou navíc hladké (aby se pěkně leskly) a vzájemně po sobě kloužou.
Jak zabránit tomu, aby se vám během šití vytřepily celé švové přídavky? Sebeopatrnější manipulace nepomáhá. Nejjistější je zkrátka všechny díly hned po vystřižení začistit entlem (cikcakem) nebo obnitkovacím stehem na overlocku. Jen nezapomeňte, že se vám tím švové přídavky možná trochu zúží – při šití se řiďte zakreslenými liniemi švů, ne šířkou přídavku.
Šikovnou pomůckou pro třepivé látky je lepidlo proti třepení, například Fray Check od Prymu. Hodí se ale spíš na použití na menších ploškách, například při prostříhávání kapes, na okrajích švů apod., než na celou délku švových přídavků.
Zubaté (entlovací) nůžky na brokát bohužel neplatí, zvlášť při stříhání přes látku.
Jakou jehlou a nití šít
Na šití brokátu vám bude stačit univerzální jehla. Výjimkou mohou být některé jemnější hedvábné brokáty a damašky. Pokud by se vám v okolí jehly povytahovaly nitě, vyměňte ji za typ sharp/microtex.
Šijte univerzální polyesterovou nití (platí pro polyesterové i hedvábné brokáty).
Začišťování přídavků
Švové přídavky můžete začistit entlem nebo na overlocku; pokud jste si nastříhané díly začistili již předem, máte tento krok vyřešený.
Protože většina brokátů jsou poměrně silné látky, moc se pro ně nehodí francouzské a přeplátované švy. Používejte je jen tam, kde to nebude vadit (rovné švy, které nemusejí být zvlášť ohebné, např. svislé švy na kalhotách).
Pro pěkné a zvlášť odolné začištění můžete použít šikmý proužek. Je to sice pracnější, ale velmi úhledné.
Na závěr
Brokátu se nemusíte bát. Má svá specifika, ta ale mají všechny látky a jejich respektování patří ke krejčovskému umění.
Pokud si dáte pozor na třepivost a dodržíte doporučenou teplotu při žehlení a praní, uvidíte, že se s brokáty vlastně pracuje skvěle. Drží tvar, při stříhání neutíkají zpod nůžek a při šití se nekroutí na všechny strany.
Komentáře(0)